Yazoo (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Yazoo (grupa muzyczna))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yazoo (w USA znany jako Yaz) – brytyjski zespół muzyczny, utworzony w 1981 roku w Basildon, w hrabstwie Essex. Grupę stworzyli Vince Clarke (wcześniej grał w Depeche Mode) i Alison Moyet.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Po opuszczeniu Depeche Mode – Vince razem z Alison „Alf” Moyet założyli grupę Yazoo. Nazwę tę nadała grupie Alison od małej amerykańskiej bluesowej wytwórni muzycznej. W Stanach Zjednoczonych zespół początkowo występował pod swoją nazwą, lecz z powodu oskarżenia o bezprawne użycie istniejącej już wówczas nazwy Yazoo w USA (należącej wówczas do rockowego zespołu) zespół zmienił nazwę na Yaz.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwszym singlem Yazoo był utwór „Only You”, który ukazał się wiosną 1982 roku. Singel zajął 2. miejsce na UK Charts. Na stronie B znalazł się utwór „Situation”. W lipcu 1982 roku Yazoo wydał singel „Don't Go”, który trafił na 3. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Za sprawą teledysku „Don't Go” odniósł sukces także w Stanach Zjednoczonych. Jesienią 1982 roku Yazoo wydał album Upstairs at Eric's, który pokrył się platyną w Wielkiej Brytanii.

Lucyfer (ang. Lucifer) – amerykański, kryminalny serial telewizyjny wyprodukowany przez Jerry Bruckheimer Television, Vertigo (DC Entertainment) oraz Warner Bros. Television. Serial jest adaptacją komiksu pod tym samym tytułem autorstwa Neila Gaimana i Sama Kietha, wydawanego przez DC Comics. Lucifer jest emitowany od 25 stycznia 2016 roku przez Fox.AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.

Wkrótce potem Yazoo rozpoczął pracę nad albumem You and Me Both. Podczas prac nad albumem pogarszały się kontakty pomiędzy Clarkiem i Moyet. Ostatecznie Yazoo rozpadło się przed premierą drugiego albumu. Album You and Me Both ukazał się na rynku w lipcu 1983 roku i odniósł większy sukces niż debiutancki krążek. Płyta pokryła się srebrem. Longplay przyniósł przebój „Nobody's Diary”. W Polsce dużą popularnością cieszył się utwór „Happy People”, który jako jedyny w dorobku Yazoo, śpiewał Vince.

Dom na krańcu świata (tytuł oryg. A Home at the End of the World) – niezależny film dramatyczny, wyprodukowany przez Warner Independent Pictures w 2004 roku. Film wyreżyserował Michael Mayer, natomiast scenariusz stworzył Michael Cunningham, według własnej powieści.Erasure – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w 1985 w Londynie. Grupa została utworzona przez Vince’a Clarke’a, który wcześniej grał i był współzałożycielem Depeche Mode, Yazoo i The Assembly

Po rozpadzie Yazoo Clarke utworzył The Assembly, a wkrótce potem Erasure. Moyet zaś rozpoczęła karierą solową, wydając w 1984 roku album Alf.

W 1990 roku ukazał się zremiksowany utwór „Situation”. Pod koniec lat 90. ukazała się także kompilacja Only Yazoo – The Best.

Zespół wznowił działalność w 2008 roku. Yazoo występowało podczas trasy koncertowej „Reconnected”, która rozpoczęła się 26 maja 2008 w Kopenhadze. Trasa objęła 24 występy w Europie i USA. We wrześniu 2010 roku ukazał się koncertowy album Reconnected Live. W 2010 roku, podczas wizyty w Polsce, Moyet przyznała, że odrzuciła możliwość kolejnej reaktywacji grupy.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Twórczością duetu inspirowali się tacy wykonawcy jak: LCD Soundsystem, Hercules and Love Affair czy La Roux. Nagrania Yazoo trafiły do filmów: Tango i Cash, Dom na krańcu świata, Napoleon wybuchowiec, Ostatnia rodzina oraz do seriali Biuro, Lucyfer, Dawno, dawno temu i Dowody zbrodni.

Vincent Clarke, właśc. Vincent John Martin (ur. 3 lipca 1960 w Woodford w Wielkiej Brytanii) – muzyk angielski, załozyciel zespołu Depeche Mode. Grał na instrumentach klawiszowych, komponował oraz pisał teksty do pierwszej płyty zespołu, Speak & Spell.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tango i Cash (tytuł oryg. Tango & Cash, 1989) – amerykański film fabularny (komedia sensacyjna) z Sylvestrem Stallone i Kurtem Russellem obsadzonymi w rolach tytułowych.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Basildon – przemysłowe miasto i rejon w hrabstwie Essex (Wielka Brytania), powstałe na mocy Ustawy z 1946 autorstwa ministra ds. planowania miasta i wsi Lewisa Silkina. Liczba mieszkańców miasta wynosi około 101 000 (dane z 1994).
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.
Duo – forma muzyczna oznaczająca dwóch muzyków grających na różnych lub jednakowych instrumentach muzycznych, z których żaden nie pełni funkcji akompaniującej lub utwór na dwa instrumenty.

Reklama