Yar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yarbiałoruski duet muzyczny z Mińska, występujący w stylu etno-awangarda.

{{Instrument muzyczny infobox}} Nieznane pola: "muzycy". Wiolonczela (wł. violoncello, skrót: vc.) – tenorowo-basowy instrument muzyczny strunowy z grupy smyczkowych. World music (z ang. muzyka świata) – szerokie pojęcie obejmujące swym zakresem głównie muzykę etniczną, bądź muzykę nią inspirowaną, ale również muzykę zbliżoną stylistycznie do popularnej muzyki rozrywkowej, tworzoną w krajach egzotycznych.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Duet istnieje od kwietnia 2002 roku w niezmiennym składzie: Maryja „Jar” Łahodzicz – wokal, dudy, perkusja oraz Natalla Piatrowicz – wiolonczela. Do 2003 roku występował w składzie grupy Ur'ia. Wykonuje własne opracowania pieśni ludowych i stylizowane na ludowe autorskie utwory Maryi Łahodzicz. Występował w Niemczech (2004) i w Polsce (2005). Uczestniczył w festiwalach: „Mikołajki Folkowe” (Polska, 2002, 2003), „Fimu” (Belfort, Francja, 2003), „Burg Waldeck” (Niemcy, 2003), Narodowy Festiwal Pieśni i Poezji „Mołodeczno” (2003), „Singetrafen” (Niemcy, 2003−2005), „Taukaczyki” (Mińsk, 2004), „Jawornik” (Polska, 2005), «Be Free(ukr.)» (Lwów, Ukraina, 2008).

Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Duet Yar otrzymał I miejsce w konkursie „Scena otwarta” w ramach festiwalu „Mikołajki Folkowe” (Polska, 2002) i nagrodę główną − nagranie w telewizji w Warszawie. Zdobył także nagrodę specjalną jury w konkursie w ramach festiwalu „Burg Waldeck” (Niemcy, 2003).

Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.
Rock awangardowy – rodzaj muzyki rockowej stosujący nietypowe dla muzyki popularnej rozwiązania stylistyczne, rytmiczne, metryczne, melodyczne, aranżacyjne itd.
Belfort – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia-Franche-Comté, w departamencie Territoire-de-Belfort. W 2017 roku populacja ówczesnej gminy wynosiła 48 423 mieszkańców.
Europejskie Radio dla Białorusi (ERB, Eŭrapéjskaje Rádyjo dla Biełarúsi) – niezależna, międzynarodowa, całodobowa rozgłośnia radiowa, utworzona w 2005 roku z siedzibą w Warszawie.

Reklama