Yantai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yantai (chiń. 烟台; pinyin: Yāntái) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung, ważny port nad Morzem Żółtym. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 811 224. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 6 447 873 mieszkańców. Ośrodek regionu sadowniczego i uprawy winorośli; rozwinięty przemysł spożywczy, włókienniczy, odzieżowy, skórzany, chemiczny i elektromaszynowy. Stolica diecezji rzymskokatolickiej.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Diecezja Yantai (łac. Dioecesis Ientaevensis, chin. 天主教烟台教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Yantai, w Chińskiej Republice Ludowej. Diecezja jest sufraganią archidiecezji Jinan.

Przed II wojną światową miasto znane było na Zachodzie jako Czyfu (ang. Chefoo), od nazwy pobliskiej wyspy Zhifu.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Phuket - miasto w południowej Tajlandii, na wschodnim wybrzeżu wyspy Phuket, ośrodek administracyjny prowincji Phuket. Około 47 tys. mieszkańców. W grudniu 1994 w mieście odbyła się 18. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Bułgaria Burgas, Bułgaria
 • Francja Angers, Francja
 • Japonia Beppu, Japonia
 • Brazylia Vitória, Brazylia
 • Korea Południowa Kunsan, Korea Południowa
 • Japonia Miyako, Japonia
 • Szwecja Örebro, Szwecja
 • Tajlandia Phuket, Tajlandia
 • Stany Zjednoczone San Diego, Stany Zjednoczone
 • Nowa Zelandia Tauranga, Nowa Zelandia
 • Korea Południowa Ulsan, Korea Południowa
 • Rosja Władywostok, Rosja
 • Korea Południowa Wonju, Korea Południowa
 • Wielka Brytania Angus, Wielka Brytania
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Yantai (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-12-19].
  2. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-12-19].
  3. Yantai, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-19].
  4. Yantai. Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2011-09-10].
  San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Vitória – miasto w Brazylii położone nad Oceanem Atlantyckim, stolica stanu Espírito Santo. W Vitórii znajduje się polski konsulat honorowy.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama