Yahoo!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Yahoo! w Sunnyvale

Yahoo!amerykański portal internetowy posiadający wersje w kilkunastu językach.

Reporterzy bez Granic (fr. Reporters Sans Frontières, RSF, ang. Reporters Without Borders, RWB, hiszp. Reporteros Sin Fronteras, RSF) - międzynarodowa organizacja pozarządowa, propagująca i monitorująca prawo do wolności prasy na całym świecie. Nazwa organizacji kojarzy się z organizacją Lekarze bez Granic (fr. Médecins Sans Frontières).Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.

Główna siedziba znajduje się w Sunnyvale, w stanie Kalifornia, w USA.

Historia[ | edytuj kod]

Twórcami serwisu są David Filo i Jerry Yang – doktoranci fizyki na Wydziale Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu w Stanford. Zaczęli swoją działalność w 1994 roku od porządkowania swoich dokumentów znalezionych w Internecie dzięki wyszukiwarce AltaVista. Wkrótce stwierdzili, że przygotowywany „domowym sposobem” katalog dokumentów internetowych jest na tyle interesującym przedsięwzięciem, aby poświęcić mu więcej czasu.

Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:Yahoo! 360° to portal interenetowy, będący częścią Yahoo!. Ma on zbliżoną formę do serwisów społeczności internetowej MySpace oraz Orkut. Obecnie Yahoo! 360° jest dostępny w testowej wersji beta. Portal umożliwia tworzenie blogów, publikowanie zdjęć oraz wzajemną komunikację w ramach sieci społecznej.

Początkowo strona nazywała się Jerry and David’s Guide to the World Wide Web. Strona internetowa stawała się coraz bardziej popularna, dlatego nazwa została zmieniona na Yahoo!. Nazwa pochodzi od stworzeń przedstawionych w powieści „Podróże GuliweraJonathana Swifta. książce nazwano je odrażającymi obrzydliwymi humanoidalnymi stworzeniami – „skoncentrowanym obrazem ludzkiej natury, nie uszlachetnionym przez duchowość”. Założyciele firmy nalegają na tę wersję.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.PC Format – miesięcznik komputerowy wydawany od sierpnia 2000 roku przez wydawnictwo Bauer. Skupia się na testach produktów oraz na poradach na temat korzystania z komputera. Jest czasopismem popularnym, skierowanym do wszystkich osób używających komputera do pracy i rozrywki. Pod względem treści i sposobu prezentacji, w największym stopniu przypomina miesięcznik Komputer Świat i głównie z tym pismem PC Format konkuruje.

12 kwietnia 1996 roku Yahoo! zadebiutowało na giełdzie. 1 lutego 2008 przedsiębiorstwo Microsoft złożyło ofertę zakupu Yahoo! za 31 dolarów za udział, lub 44,6 miliardów do wszystkich akcji. Zarząd Yahoo! odrzucił ofertę 11 lutego, twierdząc że oferta jest zbyt niska. 3 maja 2008 Microsoft wycofał swoją ofertę. 13 czerwca 2008 spółka nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem Google. Współpraca dotyczy sprzedaży reklam na stronach Yahoo!.

AltaVista - wyszukiwarka internetowa opracowana w 1995 r. przez dział badawczy Digital Equipment Corporation, bazująca na wprowadzonych w tamtym czasie szybkich serwerach Alpha tej firmy.TechCrunch – amerykańska strona internetowa dostarczająca informacji na temat technologii, wiadomości oraz analiz. Jej twórcami są Michael Arrington i Keith Teare.

Według statystyk Net Applications z listopada 2012 r. Yahoo! to druga najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie z udziałem 7,57% rynku.

25 lipca 2016 roku spółkę sprzedano firmie Verizon Communications za 4,84 mld dolarów.

Od czerwca 2017 roku powołana została przez Verizon Communications nowa spółka Oath Inc., w skład której wchodzą takie marki jak m.in: Yahoo, AOL, tumblr, TechCrunch, engadget i wiele innych.

Katalog stron WWW – jeden z rodzajów organizacji adresów i kategoryzacji stron internetowych. Moderowane ręcznie zbiory adresów internetowych, grupowane tematycznie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Podróże Guliwera (ang. Gulliver’s Travels) – powieść Jonathana Swifta napisana w 1726 roku, stanowiąca połączenie satyry na ludzką naturę z parodią popularnych w tamtym okresie „powieści podróżniczych”. Stanowi najbardziej znaną pracę Swifta, jest jednocześnie zaliczana do klasyki literatury angielskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Powszechna deklaracja praw człowieka – zbiór praw człowieka i zasad ich stosowania uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. W następstwie tego historycznego wydarzenia Zgromadzenie Ogólne wezwało państwa członkowskie do opublikowania tekstu Deklaracji i do "spowodowania, aby Deklaracja była rozpowszechniana, pokazywana, czytana i objaśniana przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach oświatowych, wszędzie bez względu na status polityczny kraju lub terytorium".
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
David Filo (urodzony w 1966 r. w Wisconsin) - amerykański biznesmen. Współzałożyciel, wraz z Jerrym Yangiem, serwisu internetowego Yahoo!.

Reklama