• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Xvid  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.VLC media player – odtwarzacz multimedialny rozwijany przez VideoLAN, rozpowszechniany na licencji GPL, który może być także używany jako serwer w sieciach komputerowych o dużej przepustowości.
  Kontrowersje Sigma Designs[ | edytuj kod]

  W lipcu 2002, Sigma Designs wydał kodek MPEG-4 nazywany REALmagic MPEG-4 Video Codec. Wkrótce ludzie testujący nowy kodek zauważyli, że zawiera on znaczne porcje kodu Xvid. SD potwierdził, że programista REALmagic bazował na Xvid, ale zapewnił, że cały kod GPL zostanie zastąpiony w celu uniknięcia naruszenia praw autorskich. Kiedy SD wydał rzekomo przerobiony kod REALmagic, deweloperzy Xvid natychmiast zdemontowali go i stwierdzili, że wciąż zawiera kod Xvid, tylko nowo uporządkowany w próbie ukrycia jego obecności. Deweloperzy Xvid zdecydowali się przerwać prace i zmusić SD do uszanowania warunków GPL. Po artykułach opublikowanych w Slashdot i The Inquirer, w sierpniu 2002 SD zgodził się na opublikowanie kodu.

  Kwantyzacja to nieodwracalne nieliniowe odwzorowanie statyczne zmniejszające dokładność danych przez ograniczenie ich zbioru wartości. Zbiór wartości wejściowych dzielony jest na rozłączne przedziały. Każda wartość wejściowa wypadająca w określonym przedziale jest w wyniku kwantyzacji odwzorowana na jedną wartość wyjściową przypisaną temu przedziałowi, czyli tak zwany poziom reprezentacji. W rozumieniu potocznym proces kwantyzacji można przyrównać do "zaokrąglania" wartości do określonej skali.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Odtwarzanie kodowanych plików Xvid[ | edytuj kod]

  Ze względu na obawy patentowe, oficjalna strona Xvid nie zawiera binarnych wersji kodeka Xvid. Mimo to, udostępnia ona odnośniki do zaufanych stron, które dostarczają kodeki Video for Windows (i filtry dekodujące DirectShow) dla Microsoft Windows. Xvid nie jest formatem wideo. Odkąd używa on kompresji MPEG-4 ASP, każdy plik video jest zakodowany na podstawie praw „MPEG-4 ASP video”, nie „Xvid video”, dlatego może być dekodowany wszystkimi dekoderami zgodnymi z MPEG-4 ASP. Dotyczy to także dużej liczby odtwarzaczy i dekoderów, w szczególności tych opartych na wolno-źródłowej bibliotece libavcodec od FFmpeg (dla przykładu MPlayer, VLC, ffdshow albo Perian).

  N-VOP lub NVOP – termin często używany w kontekście związanym z kodekami obrazu video XviD i DivX, jest to skrót pochodzący z języka ang.: not coded VOPs (nie kodowany VOP, gdzie VOP to VideoObjectPlane). Pojęcie związane z transmisją strumienia spakowanych bitów (Packed Bitstream – oznaczaną szerzej jako PB lub właśnie N-VOP).AVI (ang. Audio Video Interleave) to kontener danych audiowizualnych. Został wprowadzony w roku 1992 przez firmę Microsoft jako element strategii przystosowania systemu Windows do obsługi multimediów, stanowiący część technologii Video for Windows.

  Zakodowane pliki Xvid mogą być zapisane na płycie CD albo DVD i odtwarzane w kompatybilnych odtwarzaczach DivX DVD. Jednak Xvid może opcjonalnie kodować video używając zaawansowanych funkcji, które nie są obsługiwane przez większość odtwarzaczy certyfikowanych DivX. Pliki zakodowane z globalną kompensacją ruchu, Qpel, kwantyzacją MPEG, wielokrotnymi B-frames albo pliki, które przekraczają ograniczenia VBV, mogą nie odtwarzać poprawnie wideo na tych urządzeniach. Na przykład, Xvid określa trzy punkty osnowy jego implementacji globalnej kompensacji ruchu w przeciwieństwie do DivXa, który określa tylko jeden punkt implementacji DivX. Włączenie niektórych z bardziej zaawansowanych funkcji kodowania może zagrozić kompatybilności odtwarzacza. Istnieją pewne problemy z niestandardową kwantyzacją matryc używaną w takich narzędziach jak AutoGK, które automatyzuje kodowanie z Xvid. To może (w zależności od chipsetu dekodera) produkować filmy, które mają niestabilne odtwarzanie i artefakty. Jednak najnowsze modele odtwarzaczy DVD kompatybilne z Divx poprawiły wsparcie dla niestandardowej kwantyzacji matryc.

  DirectShow jest technologią programistyczną umożliwiającą obsługę strumieni wideo i audio na platformach Microsoft Windows.Slashdot (często pisany w skrócie "/.", z ang. slash - ukośnik i dot - kropka) to popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez Internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot".

  Aplikacje kodujące[ | edytuj kod]  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  MPlayer - The Movie Player to dostępny na zasadach wolnego oprogramowania odtwarzacz multimedialny oraz związany z jego rozwojem projekt informatyczny. Powstał w 2000 roku, jako odtwarzacz filmów dla systemu operacyjnego Linux. Jego ogromna popularność oraz porty na kolejne platformy sprzętowe i systemy operacyjne spowodowały w 2004 roku zmianę nazwy z The Movie Player for Linux na The Movie Player. Oprócz programu mplayer, służącego do odtwarzania filmów, w skład projektu wchodzi również program mencoder, przeznaczony do konwersji formatów i tworzenia nowych filmów i animacji z pojedynczych klatek obrazu.
  Ogg - format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.
  Theora – darmowy, stratny kodek obrazu, stworzony przez Xiph.Org Foundation na podstawie kodeka VP3, który został udostępniony na zasadach FLOSS przez On2 Technologies.
  Matroska – kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku. Pliki Matroska mogą zawierać (obok ścieżek audio i wideo) m.in. napisy, menu (jak w DVD) itp. Projekt powstał w roku 2003. W roku 2010 firma Google zaprezentowała format WebM, którego kontener bazuje na Matrosce.
  Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).
  Biblioteka (w informatyce) – zbiór klas, funkcji (i ew. innych konstrukcji programistycznych), z których korzystają różne programy.
  MPEG-4 część 2 (znana też jako MPEG-4 ASP i MPEG-4 Visual) to kompresja video stworzona przez MPEG, wchodząca w skład standardu MPEG-4 (ISO/IEC 14496-2). Podobnie jak wiele innych opiera się o dyskretną transformację kosinusową. Do jej najpopularniejszych implementacji należą DivX, Xvid, 3ivx i libavcodec. Należy mieć na uwadze istnienie zupełnie innej kompresji – MPEG-4 część 10, lepiej znanej jako H.264 albo AVC, która też wchodzi w skład MPEG-4, a nie jest zgodna z częścią 2.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.924 sek.