Xvid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xvid (dawniej XviD) – biblioteka kodeków video podążająca za standardem MPEG-4, a w szczególności MPEG-4 Part 2 Advanced Simple Profile (ASP). Używa takich funkcji ASP jak b-frames, globalnych i dzielnicowych pikseli kompensacji ruchu, maskowania lumi, kwantyzacji treliażowej, H.263, MPEG i niestandardowych kwantyzacji matryc.

Kwantyzacja to nieodwracalne nieliniowe odwzorowanie statyczne zmniejszające dokładność danych przez ograniczenie ich zbioru wartości. Zbiór wartości wejściowych dzielony jest na rozłączne przedziały. Każda wartość wejściowa wypadająca w określonym przedziale jest w wyniku kwantyzacji odwzorowana na jedną wartość wyjściową przypisaną temu przedziałowi, czyli tak zwany poziom reprezentacji. W rozumieniu potocznym proces kwantyzacji można przyrównać do "zaokrąglania" wartości do określonej skali.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Jest on głównym konkurentem DivX Pro Codec (Xvid jest nazwą wspak DivX). W przeciwieństwie do kodeka DivX, który jest firmowym oprogramowaniem stworzonym przez DivX, Inc., Xvid jest wolnym oprogramowaniem dystrybuowanym na warunkach licencji GNU General Public License. Oznacza to także, że w odróżnieniu od kodeka DivX, który jest dostępny dla ograniczonej liczby platform, Xvid może być użyty na wszystkich platformach i systemach operacyjnych, dla których kod źródłowy może zostać skompilowany.

N-VOP lub NVOP – termin często używany w kontekście związanym z kodekami obrazu video XviD i DivX, jest to skrót pochodzący z języka ang.: not coded VOPs (nie kodowany VOP, gdzie VOP to VideoObjectPlane). Pojęcie związane z transmisją strumienia spakowanych bitów (Packed Bitstream – oznaczaną szerzej jako PB lub właśnie N-VOP).AVI (ang. Audio Video Interleave) to kontener danych audiowizualnych. Został wprowadzony w roku 1992 przez firmę Microsoft jako element strategii przystosowania systemu Windows do obsługi multimediów, stanowiący część technologii Video for Windows.

Historia[ | edytuj kod]

W lipcu 2001 r. deweloperzy zaczęli narzekać na brak działania w projekcie Mayo, w ramach którego w styczniu 2001 r. DivXNetworks założył OpenDivX, który w zamierzeniu miał być domem dla wolnych projektów multimedialnych. Jednak ostatnia zmiana w projekcie CVS była zanotowana parę miesięcy wstecz, poprawki były ignorowane, a obiecane dokumentacje nie zostały napisane. Wkrótce potem DARC (DivX Advanced Research Center) wydał wersję beta ich komercyjnego, zamkniętego źródłowo kodeka, który był oparty na encore2, mówiąc, że "to, co społeczność naprawdę chce, to Winamp, nie Linux". Stało się to po tym, jak utworzone zostało rozgałęzienie OpenDivX, używając ostatniej wersji encore2, która została ściągnięta, zanim zdążono ją usunąć. Od tej pory, cały kod OpenDivX został zastąpiony i Xvid został opublikowany pod licencją GNU General Public License.

DirectShow jest technologią programistyczną umożliwiającą obsługę strumieni wideo i audio na platformach Microsoft Windows.Slashdot (często pisany w skrócie "/.", z ang. slash - ukośnik i dot - kropka) to popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez Internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot".

Kwestie patentowe[ | edytuj kod]

Jako implementacja MPEG-4 Part 2, Xvid używa wiele opatentowanych technologii. Z tego powodu, wersje Xvid 0.9.x nie były licencjonowane w państwach, gdzie rozpoznane zostały te softwarowe patenty. Wraz z wersją 1.0.x, licencja GNU GPL v2 jest używana bez wyraźnych ograniczeń geograficznych. Jednak legalne korzystanie z Xvid może być nadal ograniczone przez miejscowe przepisy.

MPlayer - The Movie Player to dostępny na zasadach wolnego oprogramowania odtwarzacz multimedialny oraz związany z jego rozwojem projekt informatyczny. Powstał w 2000 roku, jako odtwarzacz filmów dla systemu operacyjnego Linux. Jego ogromna popularność oraz porty na kolejne platformy sprzętowe i systemy operacyjne spowodowały w 2004 roku zmianę nazwy z The Movie Player for Linux na The Movie Player. Oprócz programu mplayer, służącego do odtwarzania filmów, w skład projektu wchodzi również program mencoder, przeznaczony do konwersji formatów i tworzenia nowych filmów i animacji z pojedynczych klatek obrazu.Ogg - format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]




Warto wiedzieć że... beta

Theora – darmowy, stratny kodek obrazu, stworzony przez Xiph.Org Foundation na podstawie kodeka VP3, który został udostępniony na zasadach FLOSS przez On2 Technologies.
Matroska – kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku. Pliki Matroska mogą zawierać (obok ścieżek audio i wideo) m.in. napisy, menu (jak w DVD) itp. Projekt powstał w roku 2003. W roku 2010 firma Google zaprezentowała format WebM, którego kontener bazuje na Matrosce.
Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).
Biblioteka (w informatyce) – zbiór klas, funkcji (i ew. innych konstrukcji programistycznych), z których korzystają różne programy.
MPEG-4 część 2 (znana też jako MPEG-4 ASP i MPEG-4 Visual) to kompresja video stworzona przez MPEG, wchodząca w skład standardu MPEG-4 (ISO/IEC 14496-2). Podobnie jak wiele innych opiera się o dyskretną transformację kosinusową. Do jej najpopularniejszych implementacji należą DivX, Xvid, 3ivx i libavcodec. Należy mieć na uwadze istnienie zupełnie innej kompresji – MPEG-4 część 10, lepiej znanej jako H.264 albo AVC, która też wchodzi w skład MPEG-4, a nie jest zgodna z częścią 2.
FFmpeg – wieloplatformowy projekt, którego celem jest dostarczenie kompletnej platformy do nagrywania, konwertowania i przesyłania strumieniowego treści audiowizualnych. Głównym komponentem jest biblioteka libavcodec, która odpowiada za obsługę wielu popularnych kodeków. Projekt stanowi w praktyce podstawę dla odtwarzaczy multimediów w wielu dystrybucjach Linuksa. W zależności od opcji wybranych podczas kompilacji FFmpeg jest udostępniany na licencji LGPL albo GPL.
CVS (ang. Concurrent Versions System) – popularny system kontroli wersji udostępniany na licencji GPL. Został stworzony do pracy grupowej nad kodem programów lub innych projektów realizowanych w zapisie elektronicznym. CVS zbudowany jest w architekturze klient-serwer.

Reklama