XVIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XVIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu – osiemnasta edycja festiwalu, który odbył się w Opolu w 1980. Impreza trwała sześć dni, wystąpiło 100 solistów, 20 zespołów instrumentalno-wokalnych; wykonawcom towarzyszyły trzy festiwalowe orkiestry i zespół baletowy. Koncerty: Debiuty, Premiery, Prezentacje, Przeboje Studia Gama, Wciąż o tym samym (koncert autorskiej piosenki studenckiej), Rock w Opolu i Mikrofon i Ekran.

Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. big-beat, klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, jazz, czy muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy „Kuba” Fasiński. Później do zespołu dołączył Jacek Zieliński. Grażyna Szapołowska (ur. 19 września 1953 w Bydgoszczy) – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, w latach 1977–1984 i 2004–2011 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

Koncert ''Od Opola do Opola'' 25.06.1980[ | edytuj kod]

 • Izabela Trojanowska i Budka Suflera – Tyle samo prawd ile kłamstw
 • Ewa Bem - Moje serce to jest muzyk
 • Maria Jeżowska - Żyć do pełna
 • Vox - A gdyby tak
 • Teresa Haremza - Spadł na ziemię gwiezdny pył
 • Pod Budą - Przy niedzieli zabawa
 • Zbigniew Wodecki - Lubię wracać tam gdzie byłem
 • Zdzisława Sośnicka - Czy jest gdzieś taki ktoś
 • Zdzisława Sośnicka - Julia i ja
 • Urszula Sipińska - Pamiętam nas
 • Urszula Sipińska - Są takie dni w tygodniu
 • Vox - Bananowy song
 • Wolna Grupa Bukowina – polski zespół muzyczny z nurtu folk rocka i poezji śpiewanej, założony przez Wojciecha Belona w 1970. Boskie Buenos (Buenos Aires) – pierwszy singiel (drugi z kolei) rockowego zespołu Maanam wydany w 1980 roku pochodzący z debiutanckiego longplaya Maanam. Utwór został skomponowany przez Marka Jackowskiego a tekst napisała Kora. Zarówno Boskie Buenos jak i Żądza pieniądza stały się wielkimi przebojami zespołu zaraz po tym gdy Maanam wystąpił z nimi podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 80 wielokrotnie bisując. W 1991 i 1997 roku piosenki zostały wydane na płytach The Singles Collection i Rockandrolle. Dodatkowo Żądza pieniądza w wersji 9-minutowej ukazała się na wydanej w 1983 składance Na luzie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 w Warszawie) – polski piosenkarz estradowy, kompozytor, satyryk, gitarzysta i choreograf.
  Zdzisława Barbara Sośnicka (pseud. kompozytorski Barbara Bajer; ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, aktorka obdarzona silnym tembrem głosu o skali 2,5 oktawy.
  Paweł Birula (ur. 24 września 1951 w Warszawie) – polski muzyk; wokalista i gitarzysta polskiej grupy rockowej Exodus.
  Jerzy Milian (ur. 10 kwietnia 1935 w Poznaniu) – muzyk jazzowy, malarz i kompozytor, wibrafonista. W wieku szesnastu lat ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Jego nauczycielami byli m.in. Wolfram Heicking i Bogusław Schaeffer.
  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.
  Hanna Banaszak (ur. 24 kwietnia 1957 w Poznaniu) – polska piosenkarka jazzowa i estradowa. Wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20. i 30. oraz nowe piosenki, nierzadko pisane specjalnie dla niej. Jest również poetką.
  Święty spokój – album Maryli Rodowicz nagrany z grupą Gang Marcela wydany w 1982 roku nakładem wytwórni Polskie Nagrania Muza.

  Reklama