XML Paper Specification

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XML Paper Specification (XPS), wcześniej znany jako "Metro", to specyfikacja przechowywania i przeglądania dokumentów opracowana przez Microsoft. Specyfikacja określa formaty i zasady dystrybucji, archiwizacji, renderingu i przetwarzania dokumentów XPS. Warty zauważenia jest fakt, że język znaczników XPS jest podzbiorem XAML dla Windows Presentation Foundation, a więc metody użyte do renderowania aplikacji Windows mogą być używane dla dokumentów.

Brother Industries, Ltd. (jap. ブラザー工業株式会社, Burazā Kōgyō Kabushiki-gaisha) - japońska firma specjalizująca się w produkcji akcesoriów biurowych, głównie maszyn jak drukarki, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjne, oraz maszyn do szycia i obrabiarek wydawanych pod marką "Brother".ZIP – jeden z najczęściej używanych formatów kompresji i archiwizacji danych na platformie PC, zwłaszcza w środowisku Microsoft Windows.

XPS jest postrzegany jako potencjalna konkurencja dla Portable Document Format (PDF) ze względu na łatwość użycia, wszechobecność w przyszłych systemach Windows, a także mniejszy rozmiar programu do obecnych systemów. PDF zawiera jednak możliwości dynamiczne, których nie potrafi zastąpić XPS.

Microsoft zasugerował, że urządzenia, które chcą osiągnąć poziom Premium certyfikatu zgodności Windows Logo będą musiały posiadać sterowniki XPS do drukowania do 1 czerwca 2007. Wynika to z faktu, że format XPS jest wykorzystywany podczas wydruków w sesjach terminalowych. Dzięki zgodności urządzeń z XPS, nie jest konieczne instalowanie sterowników drukarek na serwerze.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Seiko Epson Corporation (jap. セイコーエプソン株式会社, Seikō Epuson Kabushiki-gaisha, Epson) – japońskie przedsiębiorstwo branży elektronicznej, zajmujące się produkcją drukarek, skanerów, projektorów i innych urządzeń oraz akcesoriów związanych głównie z drukowaniem i wyświetlaniem obrazów. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład Seiko Group.

XPS jest rozprowadzany z systemami Windows Vista oraz Windows 7 i jest wspierany przez firmy zajmujące się systemami drukowania biurowego, takimi jak Oce, Brother, Canon, Epson, Hewlett-Packard, Ricoh czy Xerox, a także firmy zajmujące się oprogramowaniem, jak na przykład Software Imaging i Informative Graphics

Technologia[ | edytuj kod]

Plik XPS jest to archiwum w formacie ZIP, który zawiera pliki składające się na dokument, między innymi plik XML dla każdej strony, zagnieżdżone obrazy i czcionki, a także informacje zarządzania prawami cyfrowymi.

Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.
XAML (ang. eXtensible Application Markup Language, wym. /ˈzæməl/) jest językiem opisu interfejsu użytkownika wykorzystywanym m.in. w technologii Windows Presentation Foundation (w skrócie WPF), która jest elementem platformy .NET Framework począwszy od wersji 3.0.
Zarządzanie prawami cyfrowymi (z ang. digital rights management, DRM) – oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści system zabezpieczeń mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.
Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.
Royalty free (wolne od tantiem) − model licencjonowania różnych form własności intelektualnej, takich jak patenty, znaki towarowe, prawa autorskie, który polega na tym, że licencjobiorca płaci jednorazową opłatę licencjodawcy po czym zyskuje prawo do wielokrotnego, dowolnego użycia własności intelektualnej, bez konieczności wnoszenia kolejnych opłat.
Ricoh Company, Ltd. (jap. 株式会社リコー, Kabushiki-gaisha Rikō) lub Ricoh - firma utworzona w Japonii w 1936 r. Jest obecnie korporacją o zasięgu ogólnoświatowym, obejmującą 317 firm i oddziałów, a także 26 zakładów produkcyjnych. Należy do dziesięciu największych na świecie firm informatycznych.
Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku.

Reklama