Xfce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z XFCE)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xfceśrodowisko graficzne dla systemów uniksowych, początkowo wzorowane na CDE. Pierwotnie Xfce bazowało na XForms (Xfce to akronim XForms Common Environment), jednakże po przepisaniu kodu źródłowego środowisko przestało bazować na tej bibliotece. Obecnie bazuje na bibliotece GTK+.

MX Linux – dystrybucja systemu operacyjnego Linux oparty na stabilnej wersji Debiana i wykorzystujący podstawowe komponenty antiX, z dodatkowym oprogramowaniem stworzonym i/lub skompilowanym przez społeczność MX. Jest rozwijany jako wspólne przedsięwzięcie między antiX, a byłymi społecznościami MEPIS, które ma na celu wykorzystanie najlepszych narzędzi z każdej z dystrybucji. Xfwm - domyślny menedżer okien środowiska graficznego Xfce. Zawiera własny mechanizm zarządzania kompozycjami oraz narzędzia obsługi skrótów klawiaturowych oraz skórek. Zawiera zintegrowany menedżer kompozycji.

Wszystkie pliki konfiguracyjne są napisane w XML-u, co ułatwia głębokie zmiany w środowisku. Z założenia ma być ono proste w obsłudze, ładne i szybkie. Xfce jest złożone z wielu modułów, między innymi z menedżera okien Xfwm i menedżera plików Thunar, które w połączeniu oferują w pełni funkcjonalne środowisko. Xfce może też korzystać z modułów innych środowisk graficznych zamiast swoich własnych.

Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Gentoo Linux – jedna z dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux. Jej nazwa powstała od pingwina białobrewego, który po angielsku nazywa się Gentoo Penguin. Naczelnymi założeniami tej dystrybucji są konfigurowalność, usprawnienie przenośności i optymalizacja pod kątem sprzętu użytkownika. Jest to realizowane dzięki instalacji niemal całego oprogramowania z kodu źródłowego za pomocą mechanizmu Portage.

Wersja 4.12 pojawiła się dwa lata i 10 miesięcy po 4.10, powodując spekulacje o zakończeniu rozwoju projektu.

Wersje środowiska[ | edytuj kod]

 • Próbna wersja 2.0 (1997 r.)
 • Wersje 2.x (1998 r.)
 • Wersje 3.x (1999 r.)
 • Wersje 4.x
 • Zmiany w wersjach 4.x[ | edytuj kod]

  Historia[ | edytuj kod]

  Olivier Fourdan rozpoczął ten projekt w 1996 roku jako linuksową wersję Common Desktop Environment (CDE), uniksowego środowiska graficznego które z początku było zamkniętym oprogramowaniem, a później stało się wolnym oprogramowaniem. Po wielu latach rozwoju, Xfce zaczęło odbiegać od CDE. Nazwa środowiska znaczyła początkowo „XForms Common Environment”, ale po dwukrotnym przepisaniu kodu, przestało ono używać XForms. Nazwa pozostała, choć nie jest już oficjalnie zapisywana jako „XFCE”, lecz jako „Xfce”. Obecnie ten skrótowiec nie oznacza niczego. Zostało ono też nazwane „Cholesterol Free Desktop Environment”. Inna, żartobliwa możliwość zaproponowana na Xfce Wiki to X Freakin’ Cool Environment.

  antiX jest dystrybucją Linuksa opartą na Debianie Stable z runit lub sysVinit zastępującym bardziej wymagające systemd. Pierwotnie stworzona dla starszych komputerów. Jest ona lekka, przy czym posiada aktualne jądro i aplikacje, wykorzystuje pakiety deb, którymi zarządzanie odbywa się za pomocą systemu apt. Xfdesktop - menadżer pulpitu będący jednym z podstawowych komponentów środowiska graficznego Xfce. Pozwala na zmianę koloru/tapety tła, zapewnia menu do uruchamiania aplikacji po wciśnięciu prawego przycisku myszki i opcjonalnie wyświetla pliki (włączając w to aktywatory aplikacji) albo zminimalizowane okna. Pozwala na ustawienie gradientu jako koloru tła, modyfikowanie nasycenia grafiki będącej tłem pulpitu oraz zawiera obsługę rozszerzenia xinerama.

  Wczesne wersje[ | edytuj kod]

  Xfce rozpoczęło się jako projekt korzystający z XForms. Olivier Fourdan wydał prosty program będący paskiem zadań na SunSITE.

  Fourdan kontynuował rozwój projektu. w roku 1998 zostało wydane Xfce 2 wraz z menedżerem okien Xfwm. Autor zaproponował włączenie projektu do Red Hat Linux, lecz dostał negatywną odpowiedź ze względu na bazowanie na XForms. Red Hat akceptował wyłącznie projekty oparte na otwartej licencji kompatybilnej z GPL lub BSD, a w tym czasie XForms było darmowe wyłącznie do użytku domowego. Z tego samego powodu, Xfce nie znajdowało się w Debianie przed wersją 3, a Xfce 2 znajdowało się w repozytorium contrib.

  HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol – protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych) to protokół sieci WWW (ang. World Wide Web). Obecną definicję HTTP stanowi RFC 2616. Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądania udostępnienia dokumentów WWW i informacje o kliknięciu odnośnika oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji – natomiast protokół HTTP właśnie to umożliwia.Demon (ang.) daemon – program lub proces, wykonywany wewnątrz środowiska systemu operacyjnego, bez konieczności interakcji z użytkownikiem.

  W marcu 1999 roku Fourdan rozpoczął przepisywanie Xfce opierając się na zyskującym na popularności GTK+. Wynikiem było Xfce 3.0, oparte na licencji GPL. Wraz z bazowaniem w pełni na otwartym oprogramowaniu, otrzymało ono wsparcie funkcji „przeciągnij i upuść”, wersji językowych i większe możliwości konfiguracji. Xfce zostało umieszczone na SourceForge.net w lutym 2001 roku w wersji 3.8.1.

  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.SourceForge – darmowy system zarządzania i kontroli projektów Open Source, skomercjalizowany również do closed-source license. Projekty udostępniane są w wersjach dla różnych systemów operacyjnych, najczęściej jednak dla Linuksa i Windowsa.

  Xfce obecnie[ | edytuj kod]

  W wersji 4.0.0, wydanej, Xfce zaczęło używać bibliotek GTK+ 2. Do zmian w wersji 4.2.0 zalicza się menedżer kompozytowania okien, dodający przezroczystość i cienie okien, oraz nowy, domyślny schemat ikon SVG. W lutym 2007 roku zostało wydane Xfce 4.4.0. Menedżer plików Thunar zastąpił Xffm. Dodano wsparcie dla ikon pulpitu. Dokonano też wielu usprawnień aby zapobiec niestabilności paneli z powodu wadliwych wtyczek. W lutym 2009 roku zostało wydane Xfce 4.6.0. Ta wersja dodała nowy menedżer ustawień, mikser dźwięku, oraz wiele zmian do podstawowych komponentów Xfce.

  Ubuntu – kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona przede wszystkim do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop), choć powstała również wersja serwerowa oraz na netbooki. Rozwój tej ostatniej zakończył się w 2011 roku, gdyż zdecydowano o połączeniu wydań dla komputerów biurowych i domowych z wersją dla netbooków, jednocześnie dodając nową powłokę graficzną – Unity – będącą w rzeczywistości nakładką na popularnego GNOME.udev jest systemem plików zastępującym starszą implementację (devfs) mechanizmu dynamicznej alokacji tzw. plików urządzeń. Został wprowadzony w jądrze Linux począwszy od serii 2.6.

  W styczniu 2011 roku zostało wydane Xfce 4.8.0. Ta wersja między innymi zastąpiła ThunarVFS i HAL ma GIO, udev, ConsoleKit i PolicyKit, oraz dodała kilka przydatnych narzędzi. Aplikacja panelu została napisana od nowa dla lepszego rozmieszczania się, wsparcia przezroczystości i uruchamiania aplikacji. 4.8 wprowadziło też nową wtyczkę menu. Biblioteka 4.8 pozostawia kompatybilność z wtyczkami dla wersji 4.6. Nowe okno konfiguracji ekranu wspiera RandR 1.2, wykrywa podłączone monitory, pozwala zmienić rozdzielczość ekranu, częstotliwość odświeżania i obrót ekranu. Wybór klawiatury stał się prostszy. Ręczny edytor ustawień stał się bardziej funkcjonalny.

  Association for Computing Machinery (ACM) to największa na świecie społeczność ludzi nauki, nauczycieli i profesjonalistów zajmujących się informatyką. Nazwa w tłumaczeniu na język polski to Stowarzyszenie dla Maszyn Liczących.Arch Linux jest dystrybucją Linuksa stworzoną przez Judda Vineta, która stawia na łatwość konfiguracji i użytkowania oraz na mnogość dostępnego oprogramowania, którym można w prosty sposób zarządzać. Łatwość ta nie jest jednak osiągana przez dużą ilość graficznych konfiguratorów, a poprzez rozsądnie rozmieszczone i konstruowane pliki konfiguracyjne, skrypty i programy. Dlatego też Arch Linux, mimo swojej prostoty, może nie być odpowiednim systemem dla osób nie mających wcześniej styczności z Linuksem ani dla tych, dla których używanie konsoli oraz edycja plików tekstowych w celu zmiany ustawień mogą sprawiać problemy.

  Cykl rozwoju wersji 4.8 był pierwszym korzystającym z nowego modelu „Xfce Release and Development Model”. Nowa aplikacja sieciowa ułatwiła rozwój środowiska, została skonfigurowana usługa Transifex dla łatwiejszego tłumaczenia projektu.

  Xfce 4.10, które pojawiło się 28 kwietnia 2012, wprowadziło pionowy tryb wyświetlania paneli. Przeniesiono duża część dokumentacji do internetowej wiki. Przy tym wydaniu skupiono się na poprawie doświadczenia użytkowników.

  Xfce 4.12 zostało wydane 28 stycznia 2015, dwa lata i dziesięć miesięcy później, ze względu na częste przypuszczenia o zaprzestaniu rozwoju projektu. Do nowych funkcji zalicza się nowe okno Alt+Tab i inteligentne zarządzanie wieloma monitorami. Została wprowadzona nowa wtyczka do zarządzania energią, nowy, domyślny edytor tekstu Mousepad, ulepszono też menedżer plików. W celu pokazania przenośności Xfce, zrzuty ekranu zostały wykonane na systemie OpenBSD. Xfce 4.12 wspiera GTK+ 3, a wiele podstawowych elementów systemu zostało przepisanych, używając GTK+ 3.

  Mageia jest nazwą organizacji non-profit oraz tworzonej i rozwijanej przez nią dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux.Linux Mint – dystrybucja systemu GNU/Linux oparta na Ubuntu oraz Debianie, skierowana do początkujących użytkowników. Dystrybucja kładzie nacisk na prostotę użytkowania, przydatne aplikacje i pełne ich wsparcie zaraz po instalacji. Twórcy zadbali o dodanie wielu graficznych nakładek. Na standardowej płycie instalacyjnej znajduje się większość popularnego własnościowego oprogramowania - wtyczka Adobe Flash Player, Java oraz duży zbiór kodeków audio i wideo pozwalających odtworzyć wszystkie popularne pliki muzyczne i filmowe, nawet korzystając z wersji Live CD (w Ubuntu takie oprogramowanie trzeba zainstalować samodzielnie).

  Xfce 4.14 zostało ogłoszone w kwietniu 2016. Głównym celem jest przeniesienie pozostałych części projektu z GTK+ 2 do GTK+ 3, zamieniając zależności od dbus-glib na GDbus, implementację specyfikacji D-Bus z projektu GNOME, oraz usunięcie przestarzałych wtyczek. Ważniejsze funkcje pojawią się w wersji 4.16.

  PolicyKit jest zestawem narzędzi do tworzenia aplikacji, służącym do kontroli przywilejów systemowych w systemach uniksowych. Dostarcza on możliwość komunikacji procesom nieuprzywilejowanym z uprzywilejowanymi (wykonywanymi z uprawnieniami administratora). Różni się od systemów jak sudo. Nie przyznaje uprawnień administratora (roota) dla całego procesu, ale raczej udostępnia mu wyższy poziom kontroli. Jest rozwijany przez projekt freedesktop.org.SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mythbuntu — system operacyjny przeznaczony dla domowego centrum multimedialnego. Opiera się na Ubuntu, a główny nacisk został położony na oprogramowanie MythTV; nie instaluje się ze wszystkimi programami dołączonymi do Ubuntu.
  Manjaro Linux (lub po prostu Manjaro) – dystrybucja Linuksa bazująca na Arch Linux, stworzona przez Rolanda Singera, Guillaume Benoita i Philipa Müllera.
  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Common Desktop Environment (w skrócie CDE) - otwartoźródłowe środowisko graficzne przeznaczone dla systemów uniksowych. Zostało ono opracowane przez The Open Group, powstanie jego miało na celu ujednolicenie środowiska programistycznego działającego na wielu systemach pochodzących od różnych producentów. CDE jest podstawowym środowiskiem graficznym w wielu systemach takich jak: Solaris, HP-UX, Tru64, AIX i OpenVMS.
  Debian – projekt wolnej dystrybucji systemu operacyjnego GNU/Linux oraz GNU/kFreeBSD realizowany przez ochotników na całym świecie. Wewnątrz Debiana istnieją również projekty, mające na celu stworzenie dystrybucji systemu GNU/Hurd, inne odmiany BSD a nawet dystrybucji wolnego oprogramowania na platformę Windows.
  OpenBSD – wolnodostępny system operacyjny typu UNIX z rodziny BSD zgodny z normą POSIX. Projekt powstał w 1995 roku jako efekt rozłamu w zespole NetBSD, jego inicjatorem był kanadyjski programista Theo de Raadt.
  Xfmedia - lekki odtwarzacz multimedialny oparty na silniku xine i GTK+. Jego przeznaczenie to głównie odtwarzanie plików muzycznych. Jednak dzięki temu iż oparty jest o biblioteki xine może odtwarzać także video. Xfmedia jest przeznaczone głównie dla użytkowników Xfce, i wymaga między innymi biblioteki libxfcegui4.

  Reklama