XENPAK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XENPAK – standard transceivera opublikowany przez MSA (Multi Source Agreement) 12 marca 2001 roku. Jest to światłowodowy albo przewodowy transceiver działający w standardzie 10 Gigabit Ethernet, a więc zdolny do przesyłania danych z prędkością do 10 Gbit/s.

GBIC - skrót z ang. GigaBit Interface Converter czyli konwerter gigabitowego interfejsu w sieciach komputerowych Ethernet, używany do przejścia z medium światłowodowego na elektryczne. Istnieją następujące typy GBIC-ów:Transceiver – urządzenie elektroniczne posiadające zarówno nadajnik i odbiornik (radiostacja), które są połączone i mają wspólne obwody w jednej obudowie. Termin pochodzi z roku ok. 1920.

Moduły XENPAK mogą działać zarówno ze światłowodem wielomodowym, jak i jednomodowym czy też z kablami miedzianymi InfiniBand – posiadającymi łączniki CX4. Dzięki modułom XENPAK możliwa jest transmisja sygnału na odległość do 80 km przy zastosowaniu włókien światłowodowych. Przy zastosowaniu kabli CX4 maksymalny dystans wynosi 15 m. Moduły XENPAK wykorzystują interfejs XAUI.

SFP – standard transceivera, zwany czasami mini-GBIC, ze względu na podobne funkcje co transceiver GBIC, ale mniejsze rozmiary.XFP - standard transceivera opublikowany przez MSA (Multi Source Agreement) 27 marca 2002 roku. Przeznaczony jest do szybkich sieci komputerowych i telekomunikacyjnych używających światłowodów.

W ostatnich latach moduły XENPAK zostały wyparte przez mniejsze urządzenia, zapewniające te same funkcjonalności, głównie przez moduły XFP lub SFP+. W 2002 roku powstały dwa zamienniki XENPAK: XPAK oraz X2. Posiadają one takie same elektryczne interfejsy co XENPAK, ale inne właściwości mechaniczne.

InfiniBand – standard otwartego, szeregowego, wielokanałowego interfejsu I/O o wysokiej przepustowości i krótkim czasie dostępu.Światłowód jednomodowy – rodzaj światłowodu służący do przesyłania jednego modu światła, nazywanego modem podstawowym. Największą zaletą tego typu światłowodów jest możliwość przesyłania danych na duże odległości, bez znaczącego zniekształcenia i tłumienia sygnału. Pozwala to na budowę systemów transmisyjnych dalekiego zasięgu, osiągających znaczne przepływności.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • GBIC
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Co to jest XENPAK?. sfp.guru. [dostęp 2015-04-20].
  • Warto wiedzieć że... beta

    Interfejs (spolszczenie angielskiego słowa interface, które na polski bywa tłumaczone jako styk, żartobliwie międzymordzie) — w informatyce i elektronice urządzenie pozwalające na połączenie ze sobą dwóch innych urządzeń, które bez niego nie mogą ze sobą współpracować. Czasami jako interfejs określa się elementy wystające z urządzenia na zewnątrz, w które można włączyć inne urządzenia lub wtyczki. Aby dwa urządzenia mogły działać razem muszą mieć zgodne (kompatybilne) interfejsy. Interfejsem może być kabel łączący dwa urządzenia, ale zarówno wtyczki na tym kablu jak i pasujące do nich gniazda są również interfejsami. Gniazdo na płycie głównej komputera jest interfejsem, w który wkłada się np. kartę graficzną, ale i sama karta jest interfejsem umożliwiającym współpracę monitora z resztą systemu komputerowego. Sam monitor jako całe urządzenie, to także interfejs, a posiada on swój własny interfejs w postaci ekranu. Pokrętła sterujące monitorem, a obecnie coraz częściej panel sterujący z przyciskami to drugi, obok ekranu, interfejs monitora.

    Reklama