XDI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XDI (XRI Data Interchange) - usługa dla systemu podziału danych umożliwiająca łączenie i synchronizowanie danych w Internecie i innych sieciach używających dokumentów XML. Protokół XDI jest standardem rozwijanym pod patronatem OASIS (XDI Technical Committee).

Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Standard – wspólnie ustalone kryterium, które określa powszechne, zwykle najbardziej pożądane cechy czegoś, np. wytwarzanego przedmiotu (np. standardem jest, że każdy współcześnie wytwarzany telewizor wyświetla kolory) czy ludzkiego zachowania (norma kulturowa). Standard to czasem także podstawowa, najprostsza wersja produktu.

Celem XDI jest umożliwienie odczytania danych w postaci stron WWW. Możliwe jest to poprzez identyfikacje, opis, łączenie i synchronizacje danych odczytywanych komputerowo. Jednocześnie XDI dzięki metodzie link contract umożliwia kontrole nad bezpieczeństwem, prywatnością i prawami podziału danych, aby wyrazić je w standardowym odczytywanym komputerowo formacie.

To podejście do globalnego systemu podziału danych jest modelem stworzonym na podstawie realnych mechanizmów kontraktów społecznych i prawnych, które obowiązują ludzi i organizacje w cywilizowanym obecnie świecie. Może to rozwinąć nowe pojęcie tzw. Wirtualne Prawa, które oparte są na tzw. "wirtualnej tożsamości" i podstawowym prawie mówiącym o "posiadaniu lub nie wirtualnej tożsamości".

Reklama