• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • X-Face

  Przeczytaj także...
  Sylpheed – klient poczty elektronicznej i czytnik grup dyskusyjnych oparty na bibliotece GTK+. Najnowsza wersja programu współpracuje z biblioteką GTK+ w wersji 2.4 (zalecana jest wersja 2.6 lub późniejsze). Plik instalacyjny programu zawiera niezbędne komponenty biblioteki GTK+.Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Czasem wiadomości są nazywane postami, z angielskiego to post – wywiesić informację, skąd a post – wiadomość umieszczona w Usenet.
  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.

  X-Face jest małym obrazkiem (czarno-biała bitmapa o rozmiarze 48 x 48 pikseli), dodawanym do wiadomości w Usenecie lub wiadomości e-mail, zwykle ukazującym twarz autora wiadomości. Dane obrazka są umieszczone w wiadomości w postaci zakodowanego tekstu i dołączone jako nagłówek X-Face. X-Face zostało stworzone przez Jamesa Ashtona. Powstało jako dodatek do programu Vismon rozwijanego w latach 80. przez Bell Labs.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

  Istnieje szereg programów obsługujących X-Face, większość z nich to oprogramowanie open source tworzone dla systemów Unix i pochodnych. Najpopularniejsze z nich to KNode oraz Sylpheed, do innych można dodać obsługę X-Face przez instalację odpowiedniej wtyczki (np. Mozilla Thunderbird lub The Bat!), jednak wiele klientów e-mail oraz czytników News działających w środowisku Windows nie obsługuje tych nagłówków. W Internecie dostępne są generatory tworzące kod X-Face na podstawie dowolnego obrazka.

  Bell Telephone Laboratories lub w skrócie Bell Labs – oddział badawczy i wdrożeniowy telekomunikacyjnej korporacji amerykańsko-francuskiej Alcatel-Lucent.Mozilla Thunderbird – wolny klient poczty, komunikator internetowy (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC), czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Online X-Face konwerter
 • X-Faces - Kolekcja obrazków X-Face
 • Pixmapa, mapa pikseli – plik wykorzystujący rastrowy sposób reprezentacji komputerowej grafiki dwuwymiarowej polegający na określeniu położenia każdego piksela obrazu, oraz przypisaniu mu wartości określającej kolor w danym trybie koloru.Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.592 sek.