Wzbudnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wzbudnica – niewielka prądnica prądu stałego zasilająca uzwojenie wzbudzenia prądnicy głównej. W systemach elektroenergetycznych zasilanych z generatorów synchronicznych prądem wzbudzenia stabilizowane jest napięcie i regulowany jest rozpływ (kompensacja) mocy biernej w systemie.

Turbina (z łac. turbo, burza, trąba powietrzna) – silnik przepływowy wykorzystujący energię przepływającego płynu do wytwarzania energii mechanicznej. Elementem wirnika oddziałującym z płynem są specjalnie ukształtowane łopatki.Współczynnik mocy (ang. power factor) – cosφ jest miarą wykorzystania energii. Współczynnik mocy obwodu elektrycznego charakteryzuje zdolność tego obwodu do odbioru energii elektrycznej w stosunku do wydolności energetycznej źródła zasilania. Inaczej mówiąc, jeśli odbiornik jest w stanie przyjąć całkowitą moc źródła, to współczynnik mocy takiego obwodu jest równy jedności - jest to możliwe wtedy gdy jest spełnione Prawo Ohma. Przyczynami powodującymi, że współczynnik mocy jest mniejszy od jedności, jest występowanie w obwodach zjawisk akumulacji energii oraz odkształcenia przebiegów prądu w stosunku do napięcia zasilania.

W elektrowniach zdarzają się sytuacje wykorzystania generatora synchronicznego wyłącznie do kompensacji mocy biernej w systemie (zob. kompensator synchroniczny). W takiej sytuacji cały układ turbina-generator biegnie "na luzie", a współczynnik mocy regulujemy wzbudnicą. Tak pracujący generator nazywamy kompensatorem synchronicznym. Utrzymanie odpowiedniego współczynnika mocy ma wpływ na stabilnośc napięcia w systemie, dlatego maszyny elektryczne synchroniczne i współpracujące z nimi wzbudnice mają duży wpływ na stabilność zasilania w energię elektryczną odbiorców sieci elektroenergetycznych.

Regulator napięcia – układ elektroniczny, bądź elektryczno-mechaniczny stosowany w układzie ładowania akumulatora w pojazdach mechanicznych.Kompensator synchroniczny - silnik synchroniczny lub generator synchroniczny pracujący bez obciążenia (na biegu jałowym), którego zadaniem jest kompensacja mocy biernej w systemie elektroenergetycznym. Regulacja współczynnika mocy odbywa się poprzez zmianę prądu wzbudzenia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • turbogenerator
 • elektrownia
 • blok energetyczny
 • regulator napięcia
 • kompensator synchroniczny
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Antoni M.Plamitzer, Maszyny elektryczne, rozdział: 5.13 Regulacja wzbudzenia; forsowanie wzbudzenia; odwzbudzanie, Warszawa, Wyd. Naukowo-Technicznei, ss. 517-518, 1982, ​ISBN 83-204-0408-8​.
  Blok energetyczny – turbogenerator (turbozespół) współpracujący z kotłem parowym, stanowiący autonomiczny system energetyczny w elektrowni kondensacyjnej lub elektrociepłowni, wraz z indywidualnymi systemami dostarczania do kotła paliwa i powietrza, odprowadzenia spalin i popiołu, oraz wyprowadzenia energii elektrycznej.Turbogenerator – generator synchroniczny prądu elektrycznego przeznaczony do pracy z turbiną parową lub gazową. Wykorzystywany w elektrowniach jako przetwornik energii. Razem z turbiną nazywany turbozespołem.
  Reklama