Wyspy San Juan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maleńka wyspa archipelagu Wysp San Juan, z kajaku. Wody na około są rajem dla kajakarzy morskich

Wyspy San Juan (ang. San Juan Islands) – amerykańska część archipelagu podzielonego między Stany Zjednoczone i Kanadę (Gulf Islands należą do Kanady).

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Administracyjnie przynależą do hrabstwa San Juan i stanu Waszyngton.

Historia[ | edytuj kod]

Zamieszkiwane przez ludy indiańskie, kolonizowane od lat 70. XVIII wieku. Europejska kolonizacja pociągnęła za sobą m.in. przywleczenie na wyspy ospy. Większa kolonizacja rozpoczęła się dopiero od 1843 r., kiedy to Hudson's Bay Company założyła Fort Camosun na pobliskiej wyspie Vancouver.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ospa prawdziwa, inaczej czarna ospa (łac. Variola vera) – wirusowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu wywoływana przez jedną z dwóch odmian wirusa ospy prawdziwej (variola minor lub variola maior). Okres inkubacji trwa od 7 do 17 dni, średnio 13 dni. Chorobę cechuje śmiertelność u osób szczepionych około 3% (dla najczęściej spotykanej odmiany), a u nieszczepionych średnio 30% (istnieją postacie choroby o śmiertelności szacowanej na 95%).

31 października 1873 wyspy stały się odrębną jednostką administracyjną - hrabstwem San Juan.

Geografia i demografia[ | edytuj kod]

Amerykańska część archipelagu liczy 743 wyspy, ale tylko około jedna szósta jest zamieszkana, jedynie 176 nosi własne nazwy, a tylko 428 fale nie zalewają całkowicie podczas przypływu. Największa część ludności zamieszkuje 4 największe wyspy: Orcas, San Juan, Lopez i Shaw. Według pojęć amerykańskich, formalnie na terenie wszystkich wysp istnieje tylko jedno miasto - stolica hrabstwa, Friday Harbor.

Świńska wojna, The Pig War lub North-West Border Dispute – zbrojna konfrontacja, która nastąpiła w 1859 pomiędzy USA a Wielką Brytanią. Jej przedmiotem była wyspa San Juan leżąca w kanale oddzielającym wyspę Vancouver od lądu. W czasie konfliktu nie doszło do walk. Jedyną ofiarą wojny była świnia, od której konflikt przyjął swoją nazwę. Konflikt zakończył się międzynarodowym arbitrażem.Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.

Gospodarka[ | edytuj kod]

6 wysp posiada regularne połączenia promowe, w tym 5 wysp z jednym miastem na stałym lądzie - Anacortes. Podstawą bytu ludności jest rolnictwo, praca w instytucjach i usługach miejskich, a także turystyka. Głównymi atrakcjami turystycznymi są: kurort oraz instalacje militarne na wyspie San Juan - pozostałości z okresu świńskiej wojny, a także możliwość uprawiania sportów wodnych oraz obserwowania orek.

Wyspa Vancouver (czytaj wankuwer; ang. Vancouver Island, fr. Île de Vancouver) – wyspa w Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, na Oceanie Spokojnym. Jest oddzielona od stałego lądu Ameryki Północnej cieśninami Georgia, Queen Charlotte, Johnstone i Juan de Fuca. Powierzchnia 31 284 km², długość 460 km, szerokość 50-80 km. Najwyższy jej szczyt to Golden Hinde (2200 n.p.m.).San Juan to druga pod względem wielkości i najbardziej zaludniona spośród 743 wysp San Juan. Administracyjnie należy, jak wszystkie te wyspy, do hrabstwa San Juan i stanu Waszyngton.
Warto wiedzieć że... beta

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Orka oceaniczna, orka, miecznik (Orcinus orca) – gatunek ssaka z rodziny delfinowatych (Delphinidae). Duże, charakterystycznie ubarwione zwierzę o silnie rozwiniętej płetwie grzbietowej (zwłaszcza u samców, u których dochodzi ona do 1,8 m) i długich, zaokrąglonych, wiosłowatych płetwach piersiowych (u samców powierzchnia płetwy znacznie większa – wykazuje więc duży dymorfizm płciowy). Największy przedstawiciel delfinowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Orcinus. Grzbiet czarny, jedynie za okiem biała plama i biaława plama za płetwą grzbietową. Spód ciała biały, połączony z białą łatą na boku. W uzębieniu górnym i dolnym mają po 10-12 par szpiczastych lekko zakrzywionych do tyłu zębów. Uzębienie wtórnie homodontyczne.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Anacortes – miasto (city) w hrabstwie Skagit, w północno-zachodniej części stanu Waszyngton, w Stanach Zjednoczonych, położone na północnym skraju wyspy Fidalgo. W 2013 roku miasto liczyło 16 048 mieszkańców.

Reklama