Wyspy Palmowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Palm Islands i inne projekty wybrzeża Dubaju
Widok z kosmosu (2009)

Wyspy Palmowe (arab. جزر النخيل Dżazar an-Nachil, ang. Palm Islands) – zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży miasta w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Każda z wysp będzie miała kształt palmy z falochronem dookoła, który będzie je oddzielał od wód Zatoki Perskiej.

Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

Na wybudowanie trzech wysp holenderska firma Van Oord Dredging zużyje 80 000 000  materiału skalnego z dna pobliskiej zatoki.

Palma Jumeirah (Dżamira)[ | edytuj kod]

25°06′28″N 55°08′15″E/25,107778 55,137500

Widok na wybudowane domy

Wyspę zaczęto usypywać w czerwcu 2001 roku. Budowa miała zakończyć się w 2006 roku, ale ukończona została w 2008 roku z powodu zmian w projekcie. Ostatnie projekty budowane na wyspie powinny zostać oddane do użytku w 2009 roku. Wyspa ma mieć charakter ekskluzywny, z licznymi atrakcjami turystycznymi, luksusowymi hotelami i mieszkaniami. Ukończona, będzie miała wymiary 5x5 km i 75 kilometrów linii brzegowej.
U podstawy pnia przy wyjeździe z Palmy, na lądzie, wybudowany zostanie kompleks Dubai Pearl – jedenaście wieżowców zawierających hotele, apartamenty i przestrzeń biurowo-handlową.

Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

Lista budowanych na wyspie projektów:

 • Golden Mile – znajdujący się po lewej stronie pnia kompleks budynków mieszkalnych, ekskluzywnych sklepów i restauracji
 • Atlantis Hotel – znajdujący się na czubku palmy, w samym środku otaczającej ją korony kompleks luksusowych hoteli
 • Palm Trump Hotel & Tower – 48-piętrowy hotel, który wybudowany zostanie w połowie długości pnia
 • Jewel of the Palm – dwa symetryczne kompleksy mieszkalne, które powstaną po obu stronach pnia, na jego szczycie, w charakterystycznych trójkątnych wypustkach, otoczonych z trzech stron wodą
 • Fairmont Palm Residence – kompleks mieszkalny na pniu
 • Lighthouse Hotel and Residence – znajdujący się na okalającej palmę koronie kompleks hotelowo-mieszkaniowy
 • The Palm Grandeur – znajdujący się na okalającej palmę koronie kompleks hotelowo-mieszkaniowy, na który składać się będzie hotel i spa Taj Exotica Resort oraz kompleks mieszkalny The Grandeur Residences
 • The Palm Residence – znajdujący się po prawej stronie pnia kompleks budynków mieszkalnych An-Nabat i Al-Hasir
 • Na liściach palmy znajdować będą się domy letniskowe, które zostały wystawione na sprzedaż już w 2004 roku. Domy zostały sprzedane w trzy dni po rozpoczęciu aukcji, a kupowali je także ludzie bardzo sławni np. David Beckham.

  Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.Muhammad ibn Raszid Al Maktum, arab. الشيخ محمد بن راشد آل مكتوم (ur. 1949) – szejk arabski, emir Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sztuczna wyspa - to wyspa, wykonana ręką człowieka. Często tworzy się na istniejących rafach koralowych lub przez rozrost mniejszych wysepek.
  Burdż Chalifa (ar. برج خليفة = "wieża Chalify", ang. Burj Khalifa), nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj (ar. برج دبي = "wieża Dubaju", ang. Burj Dubai) – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.
  Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Burdż al-Arab (arab. برج العرب, Wieża Arabów) – wieżowiec, jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Projekt wykonał Tom Wright z pracowni WS Atkins PLC.
  Al Nakheel Properties – przedsiębiorstwo budowlane znajdujące się w Dubaju. Przedsiębiorstwo to realizuje kilka projektów rekultywacji takich jak: Palm Islands, Dubai Waterfront i The World. Ten willowy projekt zawiera także wykonanie Jebel Ali Gardens (Ogrody Jebel Ali), International City (Miasto międzynarodowe), Jumeirah Islands (wyspy Jumeirah) i Jumeirah Lake Towers. Handlowy projekt zawiera wybudowanie Dragon Mart w International City oraz Ibn Battuta Mall. Największym rywalem przedsiębiorstwa jest Emaar Properties. Zaprojektowali oni także wieżę Al Burj.
  Brzeg – linia zetknięcia się lądu z wodą (morzem, jeziorem, rzeką) przyjmowana jako pas ograniczony najwyższym i najniższym stanem wody (przypływ, odpływ).

  Reklama