Wyspy Oki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspy Oki (jap. 隠岐諸島 lub 隠岐群島 Oki-shotō, Oki-guntō) – archipelag składający się z kilkudziesięciu wysp, wysepek i skał, należący do Japonii, znajdujący się w południowo–zachodniej części Morza Japońskiego, ok. 60 km na północ od półwyspu Shimane na Honsiu. Wyspy należą administracyjnie do prefektury Shimane.

Park Narodowy Daisen-Oki (jap. 大山隠岐国立公園, Daisen-Oki Kokuritsu Kōen) to japoński park narodowy, który został utworzony w 1936 r. jako Daisen Kokuritsu Kōen. Następnie, w latach 1963 i 2002 został rozszerzony i nadano mu obecną nazwę. Obejmuje ochroną obszary znajdujące się w zachodniej części wyspy Honsiu, w regionie Chūgoku, w prefekturach: Okayama, Shimane, Tottori.Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.

Środowisko geograficzne[ | edytuj kod]

Wyspy Oki

Archipelag, którego całkowity obszar wynosi 346,1 km² składa się z 16 wysp pochodzenia wulkanicznego, a największą z nich jest Dōgo (島後). Tam też znajduje się najwyższe wzniesienie, góra Daimanji o wysokości 608 m n.p.m. (Daimanji-san).

Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Osadnictwo – całokształt działalności grup ludzkich wywołujący zmiany w środowisku geograficznym. Obejmuje ono proces zajmowania, podziału i użytkowania terenu wraz ze wszystkimi wytworami powstałymi w ramach tej działalności i służącymi jej. (według Z. Woźniaka)

Największe, a przy tym zamieszkane wyspy to:

 • Dōgo (島後), główna wyspa, o powierzchni 243 km², położona na północny wschód względem pozostałej części archipelagu o łącznej nazwie wysp Dōzen (島前), w skład których wchodzą m.in. (największe):
 • Chiburi-jima (知夫里島), 14 km²;
 • Naka-no-shima (中ノ島), 33 km²;
 • Nishi-no-shima (西ノ島), 56 km²
 • Populacja wysp Oki to ok. 20 000 osób, a sieć osadnicza składa się z 4 jednostek administracyjnych:

  Cesarz Go-Toba (jap. 後鳥羽天皇, Go-Toba tennō, ur. 6 sierpnia 1180, zm. 28 marca 1239) — 82. cesarz Japonii, według tradycyjnego porządku dziedziczenia.Kamakura (jap. 鎌倉時代 Kamakura-jidai) – okres w historii Japonii, trwający od 1185 (lub 1192) do 1333 roku.
 • Okinoshima-chō (隠岐の島町), niewielka miejscowość, która obejmuje całą wyspę Dōgo oraz położone blisko niej wysepki: Okina-shima, Obana-shima, Tsuname-shima, Shijiki-jima i Ombe-shima. Miejscowość skupia większość mieszkańców wysp Oki, tj. 15 000 osób;
 • Chibu-mura (知夫村), wieś licząca 600 mieszkańców, obejmuje swymi granicami całą Chiburi-jimę oraz przyległe wysepki: Okaga-shima, Shimazu-shima, Asa-jima i Kami-shima;
 • Ama-chō (海士町), zamieszkana przez 2300 osób niewielka miejscowość w całości zajmuje Naka-no-shimę oraz m.in. leżące nieopodal wysepki: Omori-jima, Matsu-shima;
 • Nishinoshima-chō (西ノ島町), zamieszkana przez 2900 osób niewielka miejscowość obejmująca oprócz Nishi-no-shimy również m.in. wysepki: Hoshikami-jima, Futamata-jima oraz Okazuro-shima.
 • Części terytorium archipelagu wchodzą w skład Parku Narodowego Daisen-Oki. Cztery główne zamieszkane wyspy oraz ok. 180 niezamieszkanych wyspek wchodzi w skład Światowego Geoparku UNESCO Wysp Oki.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.

  Komunikację lotniczą zapewnia lotnisko położone w południowo-wschodniej części Dōgo i które obsługuje połączenia z Osaką oraz Izumo w prefekturze Shimane.

  Połączenia z Honsiu zapewniają również regularnie kursujące promy do takich portów, jak: Sakaiminato i Shichirui.

  Klany japońskie – grupy powiązanych ze sobą Japończyków, najczęściej poprzez pochodzenie od wspólnego przodka, rzadziej z jednej grupy zawodowej. Wyodrębnienie się rodów ze wspólnot neolitycznych przypisuje się dotarciu na Wyspy Japońskie metod uprawy ryżu i idącej za tym możliwości gromadzenia i przechowywania towaru stanowiącego podstawę bogacenia się.Wyspa wulkaniczna - wyspa, która powstała przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnię morza. Wyspy takie występują zwłaszcza w łukach wyspowych za strefą subdukcji lub w miejscach, gdzie pod skorupą ziemską znajdują się plamy gorąca. Są to wystające ponad powierzchnię wody fragmenty podwodnych wulkanów, np. Hawaje.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.
  Cesarz Go-Daigo (jap. 後醍醐天皇, Go-Daigo tennō, ur. 26 listopada 1288 roku, zm. 19 września 1339) — 96. cesarz Japonii, według tradycyjnego porządku dziedziczenia.
  Populacja biologiczna – zespół organizmów jednego gatunku żyjących równocześnie w określonym środowisku i wzajemnie na siebie wpływających, zdolnych do wydawania płodnego potomstwa. Nie jest to jednak suma osobników jednego gatunku, a zupełnie nowa całość.
  Nihon-shoki (jap. 日本書紀, Nihon-shoki, także 日本紀 Nihongi; pol. "Kroniki japońskie") – kompilowane dzieło historiograficzne, ukończone w 720 roku. Wykorzystano w nim liczne, wcześniejsze źródła: kroniki rodów arystokratycznych z dworem cesarskim na czele i ustne przekazy ludowe. Opisano wierzenia i zwyczaje lokalne. Udokumentowano kontakty z Chinami i Koreą. Powołano się na listy, notatki i inne kroniki, także dzieła chińskie i koreańskie. W 30 zwojach ujęto japońską mitologię (dwa pierwsze zwoje), historię rodu cesarskiego począwszy od cesarza Jimmu na cesarzowej Jitō skończywszy.
  Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

  Reklama