Wyspy Campbella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspy Campbella – grupa subantarktycznych wysp należących do Nowej Zelandii. Powierzchnia całkowita 113,32 km²; największa z nich to Wyspa Campbella (112,68 km²), mniejsze to: Wyspa Dent (0,23 km²), Wyspa Jacquemart (0,19 km²), Wyspa Jeanette Marie (0,11 km²), Wyspa Folly, Wyspa Monowai (0,08 km²).

Bounty Islands – grupa 13 granitowych wysepek położonych na Pacyfiku, na południowy wschód od Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Należą do państwa Nowej Zelandii, są niezamieszkane. W 1788 roku odkrył je William Bligh.Deratyzacja, odszczurzanie – zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych wszelkich szkodliwych gryzoni, najczęściej szczurów i myszy. Przeważnie zatrutym pokarmem lub za pomocą pułapek, rzadziej innymi metodami.
Położenie Wysp Campbella

Wraz z 4 innym grupami nowozelandzkich wysp subantarktycznych (pozostałe – Wyspy: Antypodów, Auckland, Bounty, Snares) od 1998 znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Fauna i flora[ | edytuj kod]

Na wyspach Campbella występuje endemiczny gatunek ptaka, cyraneczka południowa (Anas nesiotis) oraz endemiczny podgatunek bekasa auklandzkiego (Coenocorypha aucklandica perseverance). Ptaki te przetrwały na niewielkich wyspach archipelagu (Dent i Jacquemart, odpowiednio) inwazję szczurów, zawleczonych przez ludzi i powróciły na główną wyspę po skutecznej akcji deratyzacyjnej.

Wyspa Jacquemart (Jacquemart Island) – wysepka (0,19 km²), należąca do nowozelandzkiej grupy wysp Campbella, położona 1 km na południe od największej wyspy tej grupy, Wyspy Campbella. Jest to również najbardziej na południe wysunięta wyspa Nowej Zelandii.Wyspy Antypodów (ang. Antipodes Islands) – grupa wysp wulkanicznych, położona na południowy wschód od Nowej Zelandii i stanowiąca część terytorium tego państwa. Oddalone są około 650 km na południowy wschód od wyspy Stewart. W skład archipelagu wchodzi główna Wyspa Antypodów o powierzchni 20 km², wyspa Bollons – 2 km² oraz liczne niewielkie wysepki. Wyspy są bezludne.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zbigniew Długosz: Geograficzny leksykon miejsc i obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w krajach pozaeuropejskich. Kraków: Wydawnictwo Attyka, 2017, s. 104. ISBN 978-83-65644-08-3.
  2. Pests and threats on New Zealand's subantarctic islands (ang.). W: Nature [on-line]. Department of Conservation - Te Papa Atawhai. [dostęp 2015-11-09].
Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.Wyspa Campbella (maori: Motu Ihupuku) – największa (112,68 km²) wyspa z subantarktycznej grupy Wysp Campbella, leżących na południe od Nowej Zelandii i do niej należących.
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Subantarktyka – region na półkuli południowej sąsiadujący od południa z Antarktyką. Obejmuje wyspy położone na południowym Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Spokojnym o chłodnym, wybitnie morskim klimacie subpolarnym.
Wyspa Dent – wysepka (0,23 km²) należąca do nowozelandzkiej grupy wysp Campbella, położona 3 km na zachód od największej wyspy tej grupy, Campbell Island. Wyspa jest objęta programem ornitologicznym ratowania endemicznego gatunku kaczki, cyraneczki południowej (Anas nesiotis).
Gatunek zawleczony – gatunek napływowy roślin lub zwierząt, pochodzący z innego obszaru geograficznego, który przypadkowo dostał się na dany teren i rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym. Gatunki zawleczone, łącznie z gatunkami introdukowanymi, stanowią grupę tzw. gatunków allochtonicznych, czyli obcych na danym terenie. Zawleczenie gatunków roślin i zwierząt może następować np. wraz z transportem żywności. Tak została zawleczona do Europy stonka ziemniaczana i wiele innych roślin i zwierząt. Szczury europejskie zostały przypadkowo zawleczone na inne kontynenty i liczne wyspy przez statki, na których były dawniej stałymi, nieproszonymi gośćmi. Stosunkowo często dochodzi do zawleczenia gatunków roślin i zwierząt wodnych, wraz z wodami balastowymi statków. Niektóre rośliny i zwierzęta przybyły do nas przyczepione do kadłubów statków. Czasami gatunki obce sprowadzone do celów hodowlanych, ogrodów botanicznych, jako przydomowe rośliny ozdobne, itp. przypadkowo wydostaną się do naturalnego środowiska, jak np. moczarka kanadyjska. Zawlekaniu gatunków na obce tereny sprzyja zwiększony tranzyt ludzi i towarów oraz wojny.
Snares Islands (maori: Tini Heke) – mała grupa wysp położonych ok. 200 km na południe od Wyspy Południowej, należącej do Nowej Zelandii. Do tej grupy wysp należą: główna North East Island, mniejsza wyspa Broughton oraz nieco od nich oddalone wyspy Western Chain. Jako grupa zajmują ok. 3,3 km².
Auckland (ang. Auckland Islands) – grupa wysp pochodzenia wulkanicznego położona na Oceanie Spokojnym (na Płaskowyżu Nowozelandzkim) około 465 km na południe od południowego krańca Wyspy Południowej. Administracyjnie wyspy należą do Nowej Zelandii. Ich współrzędne geograficzne: 50°28′ – 50°56′S oraz 165°52′ – 166°22′E.

Reklama