Wyspy Brytyjskie (nazewnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspy brytyjskie
Diagram wyjaśniający nazewnictwo

     nazwy geograficzne

Wyspy Brytyjskie (ang. The British Isles, irl. Éire agus an Bhreatain Mhór, wal. Ynysoedd Prydain; 2) – megaregion fizycznogeograficzny Europy Zachodniej. Grupa wysp w północno-wschodniej części Atlantyku, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy, oddzielona od niej kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

     nazwy polityczne

Różne nazwy stosowane są w celu opisania różnych (czasem zazębiających się) obszarów geograficznych i politycznych Wysp Brytyjskich często bywają mylone i są źródłem pomyłek i nieścisłości. Celem tego artykułu jest wyjaśnienie znaczenia poszczególnych nazw oraz ich wzajemnych relacji.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

Nazwy geograficzne[ | edytuj kod]

 • Wyspy Brytyjskie (British Isles) - archipelag wysp na Atlantyku składający się z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz wielu mniejszych, otaczających je wysp.
 • Wielka Brytania (Great Britain) jest największą z wysp
 • Irlandia (Ireland) jest drugą, co do wielkości, wyspą.
 • Nazwy polityczne[ | edytuj kod]

 • Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) jest niepodległym państwem położonym na wyspie Wielka Brytania, obejmującym także kilka małych okolicznych wysepek (ale nie wyspę Man ani wyspy Normandzkie) oraz północno-wschodnią część wyspy Irlandia. Często nazywane po prostu Zjednoczonym Królestwem (United Kingdom, UK) lub (nieprecyzyjnie) Wielką Brytanią
 • Wielka Brytania (Great Britain) składa się z Anglii, Walii i Szkocji
 • Anglia, Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna to kraje wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
 • Irlandia jest niepodległym państwem zajmującym większą część wyspy Irlandia.
 • Anglia i Walia posiadają wspólny system prawny
 • Wyspa Man (ang. Isle of Man, manx Ellan Vannin, Mannin) – wyspa w archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Posiada (podobnie jak Wyspy Normandzkie) specyficzny status polityczny dependencji Korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Unii Europejskiej. Na fladze Wyspy Man przedstawiony jest tzw. triskelion.Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.
  Reklama