Wyspa Baranowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspa Baranowa (ang. Baranof Island), niekiedy nazywana również Sitka (ang. Sitka Island) – wyspa w północnej części Archipelagu Aleksandra, w stanie Alaska. Została tak nazwana w 1805 przez kapitana marynarki Imperium Rosyjskiego J. Lisianskiego na cześć Aleksandra Baranowa. W języku plemienia Tlingit nazwa wyspy brzmi Sheet’-ká X'áat'l (często wymawiana po prostu Shee). Wyspa ma 4162 km² powierzchni, rozciąga się na długości 180 km i odpowiednio - 48 km szerokości i jest dziesiątą co do wielkości wyspą Stanów Zjednoczonych. Na wyspie znajduje się najwyższa góra Archipelagu Aleksandra. Największym osiedlem na niej jest miasto Sitka.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wyspy Alaski
 • Bitwa o Sitkę
 • Jurij Fiodorowicz Lisianski (ros. Ю́рий Фёдорович Лися́нский) (ur. 2 (13) kwietnia 1773 roku w Nieżynie (Ukraina), zm. 22 lutego (6 marca) 1837 w Petersburgu) – oficer Imperialnej Rosyjskiej Marynarki Wojennej, podróżnik i odkrywca w akwenie Pacyfiku i na Alasce.Aleksandr Baranow (ros. Александр Баранов, ur. 15 maja 1960) – radziecki łyżwiarz szybki, brązowy medalista mistrzostw świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sitka (ang. City and Borough of Sitka) – skonsolidowane miasto–okręg (ang. consolidated city-borough) w Stanach Zjednoczonych położony w stanie Alaska.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Archipelag Aleksandra (ang. Alexander Archipelago) − archipelag u południowo-wschodnich wybrzeży stanu Alaska. W jego skład wchodzi około 1100 wysp, które powstały w wyniku zalania nadbrzeżnych pasm górskich w wyniku podniesienia się poziomu wody Oceanu Spokojnego. Wyspy oddzielone są od siebie i stałego lądu głębokimi cieśninami o charakterze fiordów. Wyspy zajmują łączną powierzchnię 36,8 tys. km². Wyspy są górzyste i gęsto zalesione.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Bitwa o Sitkę (ros. Битва при Ситке ) – bitwa stoczona w październiku 1804 roku pomiędzy Rosjanami a Indianami Tlingit na Wyspie Baranowa.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama