Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Od 75 lat wspieramy profesjonalizm

PZWL Wydawnictwo Lekarskie – największe i najstarsze polskie wydawnictwo medyczne, którego powstanie zainicjował prof. Stanisław Konopka w czerwcu 1945 r. w Warszawie.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Opis[ | edytuj kod]

PZWL wydaje literaturę profesjonalną, skupiając się przy tym głównie na sektorze medycznym i akademickim, ale ma też w swojej ofercie publikacje o charakterze poradnikowym i popularnonaukowym, przygotowane z myślą o odbiorcy nieprofesjonalnym.

Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie im. Stanisława Konopki – instytucja biblioteczna powstała 8 czerwca 1945 roku, podlegająca Ministerstwu Zdrowia, mająca na celu gromadzenie całości polskiej literatury z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych oraz najważniejszych pozycji światowej literatury medycznej. Jej twórcą i pierwszym dyrektorem był Stanisław Konopka. Biblioteka ma 14 oddziałów terenowych. Prowadzi działalność wydawniczą – w latach 1945–1965 wydawano Polską Bibliografię Lekarską, w latach 1952–2002 ukazywał się „Biuletyn Głównej Biblioteki Lekarskiej”. W Dziale Zbiorów Specjalnych, mieszczącym się przy ul. Jazdów 1A, są gromadzone, przechowywane, opracowywane i udostępniane zbiory z zakresu historii polskich nauk medycznych.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Uzupełnieniem oferty wydawniczej jest działalność edukacyjno-szkoleniowa, w ramach której oficyna oferuje bezpłatne, profesjonalne konferencje i szkolenia, skierowane do sektora medycznego, obecnie przygotowywane w formie webinarów.

Pierwsza siedziba wydawnictwa znajdowała się w budynku wyremontowanej Państwowa Szkoła Higieny (PZH) przy ul. Chocimskiej 24 w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia (MZ) – polskie ministerstwo kierowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia publicznego; od 2018 ministrem zdrowia jest Łukasz Szumowski. Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Stanisław Józef Konopka (ur. 24 maja 1896 w Pilznie, zm. 3 września 1982 w Warszawie) – podpułkownik lekarz Wojska Polskiego, doktor i historyk medycyny, bibliotekarz i bibliograf, współtwórca i wieloletni dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Reklama