• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wydarzenia radomskie  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu – wyższa szkoła akademicka o profilu techniczno-humanistycznym w Radomiu.Komitet Obrony Robotników – polska organizacja opozycyjna działająca od września 1976 do września 1977, sprzeciwiająca się polityce władz PRL, niosąca pomoc osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie. Po częściowym spełnieniu jej postulatów przez władze PRL przekształciła się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR.
  Inspiracje[ | edytuj kod]

  Na kanwie wydarzeń radomskich powstały:

 • Film Krzysztofa Kieślowskiego Krótki dzień pracy (1981 – premiera 1996)
 • Film Wojciecha Maciejewskiego – Miasto z wyrokiem (1996)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Janusz Rolicki, Edward Gierek – przerwana dekada (wywiad-rzeka).
  2. Jan Brożyna nie brał udziału w protestach robotniczych. 29 czerwca 1976 r. wyszedł z domu mówiąc żonie, że chce odwiedzić matkę mieszkającą w Jedlińsku, u której miał zanocować; w rzeczywistości spotkał się z kolegami, z którymi obchodził imieniny jednego z nich. Gdy skończyła się wódka, udał się do meliny przy ulicy Koszarowej prowadzonej przez Wiesławę Skórkiewicz, aby tam zakupić alkohol (z powodu protestów robotniczych w Radomiu sprzedaż alkoholu w sklepach była wtedy wstrzymana). W melinie doszło między nim a właścicielką do sporu o cenę za zakupiony alkohol. Wtedy właścicielka wraz z pomocą innego klienta (Romana Piaseckiego) pobiła Jana Brożynę, następnie zabrała mu pieniądze i przejrzała jego dokumenty (poznała adres). Potem we dwójkę półprzytomnego Jana Brożynę wyrzucili przez okno (melina mieściła się na parterze, a właścicielka zeznała później, że w ten sposób zwykle pozbywano się kłopotliwych klientów). Wtedy zjawił się na ulicy patrol milicji, który ciężko pobił Jana Brożynę i zawiózł go do Izby Wytrzeźwień, skąd po stwierdzeniu ciężkiego stanu został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Wdowa po Janie Brożynie dowiedziała się o eskapadzie męża do meliny, a wtedy Wiesława Skórkiewicz wysłała jej anonimowy list, w którym opisała pobicie jej męża przez milicjantów (nic nie wspomniała o wydarzeniach w melinie). Wdowa z listem zgłosiła się do prokuratury. W toku śledztwa i procesu całą winą za śmierć Jana Brożyny obarczono Wiesławę Skórkiewicz i Romana Piaseckiego. Nie rozpatrywano roli pobicia przez milicjantów (zostali tylko poprzenoszeni do innych jednostek) w śmierci Jana Brożyny oraz ich prawdopodobnej korupcji i współpracy z właścicielką meliny (podczas godzin „pracy” meliny położonej zresztą niedaleko Prokuratury Wojewódzkiej zawsze w pobliżu krążył patrol milicji, który w przypadku wyrzucenia przez okno awanturującego się klienta interweniował i go bił lub wiózł do Izby Wytrzeźwień).
  Port lotniczy Radom-Sadków – lotnisko wojskowe i planowany port lotniczy dla Radomia. Lotnisko znajduje się 3,5 km od centrum Radomia.Roman Kotlarz (ur. 17 października 1928 w Koniemłotach k. Staszowa, zm. 18 sierpnia 1976 w Radomiu) – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski ksiądz katolicki, działacz opozycji demokratycznej w PRL.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO) – (czasem można spotkać się z mylną nazwą Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej lub Zorganizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej) oddziały Milicji Obywatelskiej powołane w drugiej połowie 1956 (po Poznańskim Czerwcu) do zaprowadzania porządku w sytuacjach wyjątkowych (dsł.: "likwidacji zbiorowych naruszeń porządku publicznego"), a także do udzielania pomocy ludności w czasie klęsk żywiołowych i ochrony imprez masowych.
  Szczytno (niem. Ortelsburg, mazur. Scÿtno) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Siedziba gminy miejskiej Szczytno.
  Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR) – organ kierowniczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w latach 1948–90; najwyższa władza PZPR między zjazdami, kierująca całokształtem pracy partii.
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Ursus – dzielnica w lewobrzeżnej części Warszawy, w latach 1952–1977 samodzielne miasto, do 1954 roku znane jako Czechowice.
  Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu.
  Przerwana dekada. Wywiad rzeka – wywiad z Edwardem Gierkiem przeprowadzony przez Janusza Rolickiego i wydany w formie książkowej, bestseller na polskim rynku w roku 1990. Książka sprzedała się w nakładzie około miliona egzemplarzy, Rolicki zarobił na niej miliard złotych. Książka zapoczątkowała całą serię książek o tematyce polityczno-rozliczeniowej, które cieszyły się wielką popularnością na początku lat 90. Zarzuca się jej idealizowanie lat 70.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.