Wybory parlamentarne w Nepalu w 2008 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne w Nepalu w 2008 roku odbyły się 10 kwietnia. Kandydaci ubiegali się o miejsca w Zgromadzeniu Konstytucyjnym mającym dokonać przekształcenia monarchii w republikę. Termin wyborów przekładano dwukrotnie: początkowo miały się odbyć 20 czerwca 2007, potem ze względu na brak uchwalonej ordynacji wyborczej przesunięto je na 22 listopada. Zmiany w rządzie wpłynęły jednak na kolejną zmianę daty głosowania, na kwiecień 2008

Monarchia (gr. μοναρχία, monarchia – jedynowładztwo) – ustrój polityczny lub forma rządów, gdzie niewybieraną w sposób republikański głową państwa jest jedna osoba, nazywana monarchą. Obecnie monarcha sprawuje władzę zazwyczaj dożywotnio (z wyjątkiem Andory, Malezji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Jego funkcja jest często dziedziczna (z wyjątkiem monarchii elekcyjnych) i zwykle jego stanowisko jest nieusuwalne. Obecnie w wielu państwach z takowym ustrojem politycznym, monarcha pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Kierowanie przez niego polityką jest znikome lub żadne.Republika (łac. res publica – dosł. rzecz pospolita, rzecz publiczna, rzecz stworzona pospołu) – zgodnie ze współczesną definicją ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów na określony czas.

Okoliczności i przebieg wyborów[ | edytuj kod]

W wyborach wzięły udział 54 ugrupowania, które wystawiły łącznie 9600 kandydatów Wszystkie najważniejsze spośród startujących ugrupowań opowiadały się za likwidacją istniejącej od XIII wieku monarchii.

Choć w dniu wyborów w strzelaninie zginął jeden z kandydatów, to przebieg głosowania uznano za spokojny, a zagraniczni obserwatorzy ocenili je pozytywnie. Dzień wcześniej w strzelaninie zginęło siedmiu maoistów.

Komunistyczna Partia Nepalu (Zjednoczenie Marksistowskie) (नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (संयुक्त मार्क्सवादी)) jest komunistyczną partią działającą w Nepalu. Partia została założona w 2005 roku poprzez połączenie Komunistycznej Partii Nepalu (Zjednoczonej) i Komunistycznej Partii Nepalu (Marksistowskiej). Przewodniczącym partii jest Prabhu Narayan Chaudhari.Kongres Nepalski (नेपाली कांग्रेस) – socjaldemokratyczna partia polityczna założona w 1947 roku w Nepalu.

W związku z dużym stopniem analfabetyzmu w Nepalu przygotowano specjalne karty go głosowania z oznaczeniami rysunkowymi: np. leninistom przypisano czerwone słońce, maoistom – sierp i młot, partii kongresowej – drzewo, a monarchistom – krowę.

Główna rywalizacja toczyła się pomiędzy trzema ugrupowaniami – Kongresem Nepalskim, Komunistyczną Partią Nepalu – Zjednoczeni Marksiści Leniniści oraz Komunistyczną Partią Nepalu.

Wyniki[ | edytuj kod]

Źródła:

Maoizm (chiń. upr.: 毛泽东思想; chiń. trad.: 毛澤東思想; pinyin: Máo Zédōng Sīxiǎng; dosł. „Myśl Mao Zedonga”) jest wariantem ideologii komunistycznej, rozwinięciem marksizmu-leninizmu opartym na ideach przywódcy Komunistycznej Partii Chin Mao Zedonga. Maoizm jako odrębna ideologia ujawnił się w 1958 r. proklamowaniem kursu "trzech czerwonych sztandarów" (alternatywna wobec radzieckiej droga budowy komunizmu). Po rozbiciu radykalnej "bandy czworga" przez pragmatyków (1976-1977) został praktycznie wyparty przez dengizm, który w latach 90. XX w. uzupełniła Zasada Trzech Reprezentacji Jiang Zemina. Maoizm przyjęły m.in. komunistyczne partie w Chinach, Albanii, Malezji, Indonezji, Tajlandii, Birmie, Indiach (Komunistyczna Partia Indii - Marksistowsko-Leninowska), Nepalu (Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska)), Australii, Peru (Sendero Luminoso). Najsilniejsze wpływy w Europie Zachodniej zdobyli maoiści w Holandii, Portugalii, Belgii i Norwegii. Wśród polskich komunistów zwolennikiem maoizmu był Kazimierz Mijal, a współcześnie Organizacja Czerwonej Gwardii. Maoizm inspirował też ruchy kontestacyjne w rozwiniętych krajach kapitalistycznych (Maj 1968) i organizacje partyzanckie w wielu krajach Trzeciego Świata.Monarchizm (lub rojalizm) – pogląd głoszący, że monarchia jest najlepszym ustrojem politycznym. Monarchizm jest ideologią dążącą do przywrócenia lub obrony monarchii w danym państwie lub szerzej – na świecie. Monarchizm jest zwykle powiązany z konserwatyzmem, aczkolwiek zdarzają się wyjątki np. lewicowa Nowa Akcja Rojalistyczna (Francja) czy liberalny Narodowy Ruch "Symeon II" (Bułgaria).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nepal: Siedmiu maoistów zginęło na dzień przed wyborami. money.pl. [dostęp 26 maja 2009].
  2. Marcin Szymaniak: Nepalczycy grzebią monarchię. rp.pl. [dostęp 26 maja 2009].
  3. Historyczne wybory w Nepalu – koniec monarchii. money.pl. [dostęp 26 maja 2009].
  4. Nepal: Wybory przebiegły spokojnie. money.pl. [dostęp 26 maja 2009].
  5. 18 partii (od 1 do 8 mandatów) i 2 posłów niezależnych.
  6. EC declares PR results; Maoists bag 100 seats, NC 73 and UML 70 (ang.). nepalnews.com. [dostęp 26 maja 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 lipca 2008)].
  7. Komisja Wyborcza w Nepalu
Zgromadzenie Narodowe - jednoizbowy parlament Nepalu, w którym zasiada 601 członków. Powstał po wyborach przeprowadzonych 10 kwietnia 2008 i zastąpił tymczasowy parlament Nepalu, funkcjonujący od 15 stycznia 2007, w którym zasiadało 330 członków.
Reklama