Wybory parlamentarne w Holandii w 2006 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przedterminowe wybory parlamentarne w Holandii odbyły się 22 listopada 2006 roku po tym, jak szef holenderskiego gabinetu Jan Peter Balkenende złożył dymisję z powodu wycofania się z koalicji rządowej partii Demokraci 66 i VVD. Wybory wygrała ponownie partia dotychczasowego premiera Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA), pozostając w parlamencie jako największa partia z liczbą 41 miejsc, w porównaniu z poprzednimi wyborami straciła 3 mandaty. Największy wzrost zanotowała Partia Socjalistyczna (SP), zdobywając 25 miejsc, przy 9 miejscach w poprzednich wyborach. Wśród partii opozycyjnych największe poparcie zdobyła Partia Pracy (PvdA), zdobywając 33 miejsca, jednak wynik ten oznacza utratę 9 mandatów. Znaczne poparcie straciły także partie konserwatywno-liberalne Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) oraz Demokraci 66 odpowiednio zmniejszając swoją liczbę miejsc z 28 do 22 i z 6 do 3. Niespodziewanie dobry wynik uzyskała nowa, skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, były członek parlamentu poseł VVD-u, która zdobyła 9 mandatów. Pierwszy raz w historii nie lider partii VVD miał największą liczbą głosów (Mark Rutte, (553.200), ale numer 2, Rita Verdonk (620.555).

Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (niderl. Christen-Democratisch Appèl, CDA) – największa partia polityczna w Holandii. Liderem jej jest obecny wicepremier Maxime Verhagen. Została ona założona w 1976, jako unia katolickiej KVP i dwóch partii protestanckich: chrześcijańsko-demokratycznej CHU oraz konserwatywnej ARP. W parlamencie była partią rządzącą (jako część koalicji) od 1980 do 1994 i jest nią ponownie od 2002 (od 2010 jako część koalicji). Od października 2010 współtworzy rząd w koalicji z VVD.Geert Wilders (ur. 6 września 1963 w Venlo) – holenderski polityk. Członek Tweede Kamer (holenderskiej Izby Reprezentantów) od 1998, najpierw z ramienia liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) a od 2006 roku z Partii Wolności (PVV), której jest założycielem i przywódcą. W 2008 opublikował film Fitna krytykujący ideologię islamu.

Wyniki[ | edytuj kod]

Poparcie dla największych partii w okręgach wyborczych:

     CDA

     PvdA

     SP

     VVD

Podział mandatów w Parlamencie
Warto wiedzieć że... beta

Jan Peter Balkenende (ur. 7 maja 1956 w Kapelle), jako Jan Pieter Balkenende, niderlandzki polityk, premier Holandii od 2002 do 2010.
Partia Socjalistyczna (niderl. Socialistische Partij, SP) - holenderska partia polityczna. Powstała w 1971 r., jako partia maoistowska - Komunistyczna Partia Holandii (marksistowsko-leninowska).
Mark Rutte (wym. [ˈmɑrk ˈrʏtə]; ur. 14 lutego 1967 w Hadze) – holenderski polityk, parlamentarzysta, od 2006 lider Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), od 2010 premier Holandii.
Demokraci 66 (niderl. Democraten 66, D66) – założona 14 października 1966 roku w Holandii centrowa partia socjalliberalna. Powstała z inicjatywy dziennikarza Hansa van Mierlo, późniejszego lidera ugrupowania, i Hansa Gruijtersa. Obecnie liderem partii jest Alexander Pechtold.

Reklama