Wybory parlamentarne w Islandii w 2009 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne w Islandii odbyły się 25 kwietnia 2009 roku. Były to wybory przedterminowe. Wygrali je socjaldemokraci i zielona lewica.

Ruch Islandzki - Żywa Ziemia (isl. Íslandshreyfingin – lifandi land) - islandzka partia polityczna o profilu zielono-liberalnym założona w 2007 przed wyborami parlamentarnymi. W wyborach 12 maja 2007 nie udało jej się zdobyć mandatu z powodu nieprzekroczenia świeżo wprowadzonego 5% progu wyborczego (zdobyła 3,3% głosów). Według obowiązujacej wcześniej ordynacji miałaby troje posłów w Althingu.Wybory parlamentarne w Islandii odbyły się 12 maja 2007. Islandczycy wybierali 63 członków islandzkiego parlamentu Alþingi w 6 okręgach wyborczych. Po raz pierwszy obowiązywał w nich 5-procentowy próg wyborczy. W wyborach uczestniczyły komitety wyborcze 6 islandzkich partii politycznych. Były to dwie partie dotychczasowej koalicji rządowej Partia Niepodległości i Partia Postępu, trzy partie opozycji parlamentarnej - socjaldemokratyczny Sojusz, Ruch Zieloni-Lewica i Partia Liberalna, oraz nowo założona partia ekologiczna Ruch Islandzki - Żywa Ziemia.

Geneza[ | edytuj kod]

Rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych ogłosił premier Islandii Geir Haarde. Dotychczasowy szef rządu nie ubiegał się o reelekcję. Przedterminowe wybory były efektem kryzysu gospodarczego. Kraj borykał się z inflacją, rosnącym bezrobociem, a islandzka korona straciła płynność. Doprowadziło to do antyrządowych demonstracji.

Ingibjörg Sólrún Gísladóttir (ur. 31 grudnia 1954 w Reykjaviku) – islandzka polityk i działaczka feministyczna, przewodnicząca partii Sojusz (Samfylkingin) w latach 2005–2009. Burmistrz Reykjaviku w latach 1994–2003. Minister spraw zagranicznych od 24 maja 2007 do 1 lutego 2009.Bjarni Benediktsson (ur. 26 stycznia 1970 w Reykjaviku), islandzki polityk, przewodniczący Partii Niepodległości od 29 marca 2009.

Fatalna sytuacja gospodarcza doprowadziła do załamania finansów państwa. Odpowiedzią rządu była nacjonalizacja głównego banku, a także zaciągnięcie pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, krajach skandynawskich oraz w Polsce (łącznie prawie 6 mld dolarów).

Korona islandzka (isl. l.poj. króna, l.mn. krónur) − jednostka monetarna Islandii, dzieli się na 100 aurar. Kod ISO korony islandzkiej to ISK. Na samej Islandii używa się również skrótu IKR lub KR.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.
Althing (isl. Alþingi) – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir (isl. Równina Zgromadzenia), położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Valgerður Sverrisdóttir (ur. 23 marca 1950) – islandzka polityk, jest posłem do Althing z ramienia Partii Postępu od 1987 roku, była także ministrem przemysłu, energii i turystyki w okresie 1999-2006 i ministrem nordyckiej współpracy od 2004 do 2005, ministrem spraw zagranicznych od 15 czerwca 2006 do 24 maja 2007. Od 1983 roku była także we władzach swojej partii.
Partia Liberalna (isl. Frjálslyndi flokkurinn) – islandzka prawicowa partia polityczna istniejąca w latach 1998–2013.
Geir Hilmar Haarde (wym. /ˈceɪːr̯ ˈhɪlmar̯ ˈhɔrtɛ/; ur. 8 kwietnia 1951 w Reykjavíku) – islandzki polityk, premier Islandii w latach 2006-2009.

Reklama