Wybory generalne w Meksyku w 2012 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stany w który zwycięstwo odniósł Nieto zaznaczono kolorem zielonym, López Obrador na żółto, Vázquez Mota na niebiesko

Wybory generalne w Meksyku w 2012 roku odbyły się 1 lipca 2012 roku. W powszechnych wyborach na prezydenta kraju wystartowało czterech kandydatów. W wyborach wybrano ponadto 128 senatorów i 500 deputowanych federalnych.

Partido del Trabajo – meksykańska lewicowa partia polityczna, założona w 1989 roku. Partia jest jedną z dwóch partii meksykańskich należących do Międzynarodówki Socjalistycznej (drugą jest Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna). Partia jest członkiem koalicji Frente Amplio Progresista.Andrés Manuel López Obrador (ur. 13 listopada 1953 r. w Macuspanie, Tabasco) - polityk meksykański, członek PRD, lider tej partii w latach 1996 - 1999 r., burmistrz miasta Meksyk w latach 2000 - 2005 i kandydat PRD w wyborach prezydenckich w 2006 r, z wyznania ewangelik.

Kandydatami lewicy na urząd prezydenta byli Enrique Peña Nieto z Partii Rewolucyno-Instycujonalnej i Andrés Manuel López Obrador z sytuującej się na lewo od PRI Partii Rewolucji Demokratycznej. Kandydatami prawicy była Josefina Vázquez Mota reprezentująca rządzącą Partie Akcji Narodowej i Gabriel Quadri z niewielkiej Partido Nueva Alianza. Wybory zakończyły się zwycięstwem Nieto który uzyskał 38,21% ogółu głosów.

Josefina Vázquez Mota (ur. 20 stycznia 1961 w Meksyku) – meksykańska polityk, sekretarz edukacji od 2006, sekretarz rozwoju społecznego w latach 2000-2005.Partia Akcji Narodowej (hiszp. Partido Acción Nacional, PAN) - chrześcijańsko-konserwatywna partia meksykańska. PAN została założona w 1939 r. po tym jak członkowie ruchu cristero zdecydowali się na włączenie w życie polityczne kraju i zaczęli szukać porozumienia z rządzącą państwem Partią Rewolucyjno-Instytucjonalną (PRI).

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama