Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Unii Europejskiej
Okręgi wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku

Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencjiwybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zostały przeprowadzone w dniach 23–26 maja 2019. Byly to dziewiąte od 1979 wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego. W wyborach wyłonionych zostało 778 posłów, z których mandat obejmie na początku kadencji parlamentu 751 posłów (przy założeniu braku brexitu) lub 705 (przy założeniu przeprowadzenia brexitu przed rozpoczęciem kadencji parlamentu).

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii odbyły się 23 maja 2019 roku. Wybieranych było 73 europarlamentarzystów. Choć posłowie do Parlamentu Europejskiego wybierani są na pięcioletnią kadencję, zgodnie z pozostającym w mocy w dniu wyborów porozumieniem między rządem brytyjskim a władzami Unii Europejskiej, spodziewane jest, że przedstawiciele tego kraju będą zasiadali w europarlamencie nie dłużej niż do 31 października 2019 roku, do kiedy to kraj ten ma opuścić wspólnotę. Wybory do Parlamentu Europejskiego – akt wyboru, w drodze głosowania, przez obywateli 27 (od 2014 - 28) państw członkowskich Unii Europejskiej swych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego (eurodeputowanych).

Podział mandatów[ | edytuj kod]

Podział mandatów zakładał, że dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

Brexit (ang. Brexit, od British ‘brytyjski’ i exit ‘wyjście’) – potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku.Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2019 roku
 • Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii w 2019 roku
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. European elections (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 2019-03-12].
  2. Między 23 a 26 maja w 27 państwach UE odbędą się wybory europejskie (pol.). pap.pl. [dostęp 2019-03-12].
  3. 2019 European elections: National rules (ang.). europarl.europa.eu. [dostęp 2019-03-12].
  Unia Europejska składa się z 28 państw członkowskich. Członkiem Unii Europejskiej może zostać tylko wolne, niepodległe, suwerenne, demokratyczne państwo europejskie. Nowo wstępujące państwa, aby stać się członkiem Unii muszą:Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Reklama