• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, EKR (ang. European Conservatives and Reformists, ECR) – grupa w Parlamencie Europejskim, utworzona po wyborach do PE w 2009 przez partie konserwatywne. Liczy 56 eurodeputowanych z jedenastu państw i jest piątą co do wielkości frakcją w PE. Program EKR bazuje na tzw. Deklaracji Praskiej, głoszącej takie wartości, jak wolność jednostki, poparcie dla wolnego rynku i inne.Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.
  Terminy i szczegółowe wyniki wyborów[ | edytuj kod]
 • 22 maja (czwartek): Holandia, Wielka Brytania
 • 23 maja (piątek): Irlandia
 • 23 i 24 maja (piątek i sobota): Czechy
 • 24 maja (sobota): Łotwa, Malta, Słowacja
 • 25 maja (niedziela): Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy
 • Podział mandatów[ | edytuj kod]

  European Parliament composition by political groups election 2014.svg

  Traktat lizboński łączną liczbę europosłów zwiększył z 736 do 751, w związku z czym w 2011 obsadzono dodatkowe 18 mandatów. Jednocześnie ustalono, że żaden z krajów nie może mieć więcej niż 96 deputowanych (przy czym Niemcy posiadające dotąd 99 mandatów zachowają ten stan do końca kadencji). Po akcesie Chorwacji, której przydzielono 12 miejsc, liczba posłów VII kadencji ponownie wzrosła – do 766. Spowodowało to konieczność nowej dystrybucji miejsc w PE, aby w 2014 liczbę deputowanych dostosować do obowiązujących przepisów (751). Pojawiła się przy tym koncepcja rozdzielenia 25 mandatów na poziomie europejskim pomiędzy listy wyborcze europejskich partii politycznych, którą zarzucono. Koncepcje nowego podziału przedstawiał liberalny brytyjski europoseł Andrew Duff – jego propozycja była korzystniejsza dla kilku największych krajów (z wyjątkiem Niemiec).

  Posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 4 a 7 czerwca 2009.Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Grecji zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Grecy wybrali 21 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 59,96%.

  Ostatecznie koncepcja nowego podziału mandatów została przygotowana przez Komisję Spraw Konstytucyjnych, której sprawozdanie przygotowali włoski socjalista Roberto Gualtieri i polski chadek Rafał Trzaskowski. Zgodnie z projektem liczba posłów w 12 krajach (w tym nowo wstępującej Chorwacji) została zmniejszona o 1 mandat. Propozycja ta została w całości przyjęta przez Radę Europejską 28 czerwca 2013.

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Wybory do Parlamentu Europejskiego na Łotwie w 2014 roku odbyły się w sobotę 24 maja. Były to trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego w tym kraju. W ich wyniku Łotysze wyłonili 8 eurodeputowanych VIII kadencji.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji na Węgrzech zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku wybranych zostało 21 europarlamentarzystów. Uprawnionych do głosowania było 8 041 386 osób. Frekwencja wyniosła 28,97%.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Chorwacji zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku zostało wybranych 11 eurodeputowanych. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycyjnej centroprawicy skupionej wokół Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej. Frekwencja wyniosła 25,24%.
  Partia Europejskiej Lewicy (ang. Party of the European Left) – partia polityczna działająca na poziomie europejskim, grupująca partie i organizacje socjalistyczne i komunistyczne z Unii Europejskiej oraz innych krajów europejskich. Możliwe jest również członkstwo w EPL osób prywatnych oraz innych grup politycznych. EPL została założona w 2004 w celu startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia powstała 8 maja 2004 w Rzymie.
  Federalistyczna koncepcja integracji na kontynencie europejskim – realizowana w oparciu o założenie, że przyczyną niepowodzeń i wielu konfliktów w Europie (w postaci wojen, konfliktów międzynarodowych/etnicznych/religijnych, problemów gospodarczych), jest istnienie suwerennej władzy na poziomie państwowym. W związku z tym - federaliści żądali ograniczenia niezależności narodowej państw na rzecz organów ponadpaństwowych.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Hiszpanii zostały przeprowadzone 25 maja 2014. Hiszpanie wybrali 54 eurodeputowanych. Frekwencja wyniosła 43,81%. W wyborach wystartowało 39 podmiotów, spośród których 27 uzyskało poparcie poniżej 1%.
  Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w Słowenii zostały przeprowadzone 25 maja 2014. W ich wyniku zostało wybranych 8 eurodeputowanych. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycyjnej centroprawicy.
  Rafał Kazimierz Trzaskowski (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie) – polski politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.