Wuppertal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).

Jürgen Kuczynski (ur. 17 września 1904 w Elberfeld – zm. 6 sierpnia 1997 w Berlinie), niemiecki marksistowski historyk ekonomii i radziecki agent wywiadu GRU. Od 1930 roku członek Komunistycznej Partii Niemiec (KPD). W roku 1936 podjął współpracę z radzieckim wywiadem wojskowym GRU. Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił nielegalnie funkcję sekretarza Niemieckiej Partii Komunistycznej na emigracji. W styczniu roku 1940 został aresztowany i po kilku miesiącach internowania został zwolniony. Przez wszystkie lata wojny przebywał w Londynie działając jako agent wywiadu wojskowego Rosji Radzieckiej. W roku 1944 został przyjęty do armii amerykańskiej, gdzie pracował w oddziale analizującym efekty nalotów na Niemcy. W listopadzie 1945 roku uciekł do radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec.Richard Sukuta-Pasu (ur. 24 czerwca 1990 w Wuppertalu w Niemczech) – niemiecki piłkarz pochodzenia kongijskiego. Gra na pozycji napastnika. Jest wychowankiem Grün-Weiß Wuppertal, skąd przeszedł do Bayer Leverkusen. Następnie przebywał na wypożyczeniu do zespołu Bundesligi FC Sankt Pauli. W 2011 roku przeszedł do 1. FC Kaiserslautern. Z reprezentacją Niemiec U-19 zdobył Mistrzostwo Europy. Obecnie przebywa na rocznym wypożczeniu w VfL Bochum.

Historia[ | edytuj kod]

Wuppertal powstał 1 sierpnia 1929 roku z połączenia siedmiu samodzielnych miasteczek: Elberfeld, Barmen, Cronenberg, Ronsdorf, Vohwinkel, Beyenburg i Lüttringhausen (obecnie dzielnica Remscheid).

Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) – zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone jest nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4435 km², zaludnienie: 5 172 745 mieszkańców (stan na: 31.12.2009), gęstość zaludnienia: 1166,3 os./km².Tempelhof-Schöneberg jest siódmą dzielnicą Berlina utworzoną w 2001 roku poprzez połączenie dzielnic Tempelhof i Schöneberg.

Nazwa miasta pochodzi od jego położenia w dolinie rzeki Wupper (Tal w języku niem. to „dolina”).

Poszczególne miasta wchodzące obecnie w skład Wuppertalu powstały około X–XI wieku. Rzemiosło hutnictwa żelaza i kwitnący przemysł włókienniczy oraz handel przyczyniły się do znacznego rozwoju miasta na przełomie XIX–XX wieku.

W czasie II wojny światowej miasto zostało częściowo zniszczone, a ludność cywilna poniosła znaczne straty.

Dörpfeld Wilhelm (także spotyka się pisownię Doerpfeld; ur. 26 grudnia 1853 w Barmen w Niemczech, zm. 25 kwietnia 1940 w Leukas w Grecji) – archeolog niemiecki, znawca architektury starożytnej Grecji.Ronsdorf - dzielnica Wuppertalu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Do 1929 odrębne miasto. Znajduje się tu stacja kolejowa Wuppertal-Ronsdorf. Liczy 21 273 mieszkańców (2010).


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Stara Synagoga w Wuppertalu (niem. Alte Synagoge in Wuppertal) – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Wuppertalu, w Niemczech, w dzielnicy Barmen, jednym z pięciu miast, które po połączeniu utworzyły Wuppertal.
Carl Grossberg (ur. 6 września 1894 w Elberfeld, zm. 19 października 1940 w Laon, właściwie Georg Carl Wilhelm Grandmontagne) – niemiecki malarz, zaliczany do kierunku Nowej Rzeczowości.
Matagalpa – miasto w Nikaragui, główny ośrodek miejski środkowej części kraju. Ośrodek administracyjny departamentu Matagalpa. Ludność: 98,4 tys. mieszk. (2013).
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Bergisches Land – region w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, położony pomiędzy Renem (na zachodzie), Ruhrą (na północy), rzeką Sieg (na południu) a wyżyną Sauerland (na wschodzie), na obrzeżu Reńskich Gór Łupkowych, na terenie zajmowanym w przeszłości przez Księstwo Bergu.

Reklama