• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wujaszek Buck

  Przeczytaj także...
  John Candy (ur. 31 października 1950 w Toronto w prowincji Ontario, zm. 4 marca 1994 w Durango w Meksyku) – amerykański aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego.Universal Studios Entertainment (lub Universal Studios) - amerykański holding należący do NBCUniversal powstały nieformalnie w 1912 roku. Grupa zajmuje się przede wszystkim produkcją i dystrybucją filmów produkowanych głównie przez wytwórnię Universal Pictures. Do 1 stycznia 2010 roku grupa była dystrybutorem około 5400 produkcji, z czego 3400 filmów od studia Universal Pictures. Większość filmów była kręcona w Universal City, które jest własnością NBC Universal.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Wujaszek Buckamerykańska komedia familijna z 1989 roku w reżyserii Johna Hughesa z Johnem Candym w roli głównej.

  Główne role[ | edytuj kod]

 • John Candy - Buck Russell
 • Jean Louisa Kelly - Tia Russell
 • Gaby Hoffmann - Maizy Russell
 • Macaulay Culkin - Miles Russell
 • Amy Madigan - Chanice Kobolowski
 • Elaine Bromka - Cindy Russell
 • Garrett M. Brown - Bob Russell
 • Laurie Metcalf - Marcie Dahlgren-Frost
 • Jay Underwood - Bug
 • Brian Tarantina - E. Roger Coswell
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Bob Russell, jego żona Cindy oraz trójka ich dzieci: Tia, Miles i Maizy przenoszą się z Indianapolis na przedmieścia Chicago. Ich najstarsza córka Tia nie jest jednak zadowolona z przeprowadzki i ma o to pretensje do rodziców. Pewnej nocy Cindy i Bob otrzymują telefon z Indianapolis z informacją, że ojciec Cindy doznał ataku serca. Postanawiają natychmiast do niego jechać, ale nie mają z kim zostawić dzieci.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Wilmette – wieś (village) w hrabstwie Cook, w północno-wschodniej części stanu Illinois, w Stanach Zjednoczonych, położona nad jeziorem Michigan, na północnych przedmieściach Chicago. W 2016 roku miejscowość liczyła 27 219 mieszkańców.

  Zdesperowany Bob sugeruje zadzwonić po swojego brata Bucka, pomimo sprzeciwu Cindy, która uważa go za nieudacznika. Buck jest bowiem bezrobotny i zarabia na życie obstawiając wyścigi konne. Ma też dziewczynę Chanice, która prowadzi warsztat samochodowy.

  Buck z chęcią zgadza się zająć dziećmi. Szybko zaprzyjaźnia się też z Milesem i Maizy, ale Tia jest wobec niego nieufna i opryskliwa. Kiedy poznaje jej chłopaka Buga, ostrzega ją przed nim i często udaremnia ich wspólne plany.

  John Hughes (ur. 18 lutego 1950 w Lansing, zm. 6 sierpnia 2009 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Napisał scenariusze m.in. do filmów Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku, a także wyreżyserował 8 filmów. Jay Deland Underwood (ur. 1 października 1968 w Minneapolis) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, obecnie pastor protestancki. Karierę aktorską rozpoczął w 1986 roku jako nastolatek. Jego najbardziej znane role to: Eric Gibb w filmie Chłopiec, który umiał latać, Chip Carson w filmie telewizyjnym Not Quite Human i Grovera Dunna w filmie Niewidzialny chłopiec. Wystąpił też w niewydanym filmie pt. Fantastyczna Czwórka.

  Kiedy w końcu grozi Bugowi siekierą, Tia nie wytrzymuje i przekonuje jego dziewczynę Chanice, że Buck zdradza ją razem z ich sąsiadką. Następnie wymyka się z domu i udaje na przyjęcie. Buck rusza, by ją odnaleźć, ale znajduje tylko jej chłopaka, w dodatku z inną dziewczyną. Związuje go i wrzuca do bagażnika, a kiedy odnajduje Tię zmusza go, by ją przeprosił. To sprawia, że dziewczyna zmienia swoje nastawienie do Bucka, a po powrocie do domu rodziców, godzi się również z Cindy.

  Winnetka – wieś (village) w hrabstwie Cook, w północno-wschodniej części stanu Illinois, w Stanach Zjednoczonych, położona nad jeziorem Michigan, na północnych przedmieściach Chicago. W 2016 roku miejscowość liczyła 12 417 mieszkańców. Brian Tarantina (ur. 27 marca 1959 w Nowym Jorku, zm. 2 listopada 2019 tamże) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Wujaszek Buck to pierwszy film, którego scenarzystą, reżyserem oraz producentem był jednocześnie John Hughes. Zdjęcia rozpoczęły się 4 stycznia 1989 roku w Chicago. Wytwórnia Universal Studios postanowiła zrealizować je możliwie jak najbliżej siebie. W tym celu w szkole New Trier High School w Northfield zaadaptowano trzy puste sale gimnastyczne, w których przygotowano scenografię wnętrza dwupoziomowego domu Russellów, sypialni Bucka, korytarza w szkole podstawowej, toalety chłopców, biura dyrektorki, klasy oraz kilka pomniejszych lokacji. Przygotowano w niej także m.in. pomieszczenia dla ekipy filmowej, garderobę, biura, czy klasy dla młodych aktorów. Scenograf John Corso projekty dekoracji zaczął opracowywać w październiku 1988 roku, po czym w ciągu siedmiu tygodni ekipa 12 stolarzy i 5 malarzy rozpoczęła pracę nad dwupoziomowym domem Russellów. Do nakręcenia zewnętrznych ujęć posłużył kolonialny dom w Evanston. Ponadto plenerowe zdjęcia kręcono w Chicago, Cicero, Skokie, Northbrook, Wilmette, Winnetka, Glencoe i Riverwoods.

  Macaulay Carson Culkin (ur. 26 sierpnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i muzyk. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Kevina McCallistera w filmach Kevin sam w domu oraz Kevin sam w Nowym Jorku.Komedia familijna – gatunek filmowy, obejmujący obrazy skierowane do wszystkich grup wiekowych oraz całych rodzin. W celu zainteresowania tak zróżnicowanych odbiorców, twórcy często kreują filmy operujące jednocześnie na kilku aspektach. Dlatego dzieła zaliczane do familijnych zawierają jednocześnie np. śmieszne piosenki, bawiące dzieci oraz dowcipy i odniesienia do popkultury, trafiające do starszych widzów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hughes #6 – Uncle Buck (1989) (ang.). thehollywoodprojects.com. [dostęp 2014-02-04].
  2. Uncle Buck (1989) Filming Locations (ang.). IMDb. [dostęp 2014-02-04].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Laurie Metcalf (ur. 16 czerwca 1955 w Carbondale w stanie Illinois, USA) – amerykańska aktorka, grająca głównie w teatrze.
  Garrett M. Brown – amerykański aktor. Znany z ról Phillipa Evansa w serialu Roswell: W kręgu tajemnic (2000-2002) i Boba Russella w komedii familijnej Wujaszek Buck (1989) oraz liczebnych występów w produkcjach telewizyjnych.
  Gabriella Mary "Gaby" Hoffmann (ur. 8 stycznia 1982 w Pittsburghu) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i sceniczna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.