Wszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wszy (Anoplura) – podrząd owadów wtórnie bezskrzydłych, zaliczany do podgromady owadów uskrzydlonych, obejmujący gatunki pasożytujące na ssakach, w tym na ludziach. Wywołuje u nich chorobę pasożytniczą zwaną wszawicą.

Enderleinellus nitzschi – gatunek wszy należący do rodziny Enderleinellidae, pasożytujący na wiewiórce (Sciurus vulgaris) powoduje chorobę wszawicę. Sporadycznie może pasożytować na norniku zwyczajnym i ryjówce aksamitnej.Rudolf Stefan Jan Weigl (ur. 2 września 1883 w Przerowie, zm. 11 sierpnia 1957 w Zakopanem) – polski biolog, wynalazca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli zarazka tyfusu.

Opis[ | edytuj kod]

Do wszy należą owady niewielkich rozmiarów, od 0,35 do 6 mm długości, silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie, pozbawione skrzydeł, okryte skórzastym, chitynowym pancerzem o ściśle zrośniętych segmentach. Mają zredukowane oczy, krótkie czułki, kłująco-ssące narządy gębowe, odnóża przednie i środkowe wyspecjalizowane w poruszaniu się wzdłuż włosa, odnóża środkowe i tylne wyposażone są w pazurki czepne, dzięki którym wesz może utrzymać ciężar 2000 razy przewyższający ciężar jej ciała. Żywią się krwią wysysaną po nakłuciu skóry żywiciela.

Hamophthiriidae – rodzina skórnych pasożytów ssaków należąca do rzędu Phthiraptera. Powodują chorobę zwaną wszawicą.Osioł – ssak z rodziny koniowatych. Charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami, cienkim ogonem z kitą na końcu, małymi wymaganiami pokarmowymi i odpornością na brak wody.

Samice wszy są większe od samców, jaja, tzw. gnidy przyklejają do włosów. Po ok. 6 dniach z jaj wylęgają się larwy przypominające wyglądem i sposobem odżywiania osobniki dorosłe.

Najstarsze skamieniałości wszy znane są z eoceńskiego bursztynu bałtyckiego, z tym że są to jaja wszy zachowane na włosach ssaków. Dotąd nie odkryto form dorosłych. Znaleziska skamieniałych dorosłych wszy z późnego triasu Indii opisane w 2001, zostały negatywnie zweryfikowane, gdy okazało się, że należą do roztoczy.

Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).Gospodarz - organizm, którego ciało jest środowiskiem życia innego organizmu (ewentualnie pochodzących z obcego organizmu elementów - patrz: przeszczepianie narządów - wówczas gospodarz nazywany jest "biorcą"). Układ ten może być dla niego korzystny lub obojętny (endosymbioza) albo niekorzystny (pasożytnictwo). W tym ostatnim przypadku gospodarz nazywany jest żywicielem.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Linognathidae – rodzina skórnych pasożytów ssaków należących do rzędu Phthiraptera. Powodują chorobę zwaną wszawicą. Cecha charakterystyczną jest brak oczu. Do 2004 roku wyodrębniono 70 gatunków należących do Linognathidae.
Neolinognathus elephantuli – gatunek wszy z rodziny Neolinognathidae, pasożytujący na ssakach z rodziny ryjoskoczkowatych: długoszku czteropalczastym (Petrodromus tetradactylus), Elephantulus rupestris, Elephantulus myurus i Elephantulus brachyrhynchus. Powoduje wszawicę.
Owady uskrzydlone (Pterygota) – owady skrzydlate lub wtórnie bezskrzydłe o odwłoku pozbawionym odnóży krocznych (typowych czy zmodyfikowanych). Owady uskrzydlone to najliczniejszy takson zwierzęcy, obejmujący około 1 milion gatunków. Zamieszkują środowiska lądowe wszystkich kontynentów, a także środowisko słodkowodne i (rzadziej) morskie, przy czym przystosowanie do życia w wodzie jest wtórne.
Haematopinidae – rodzina skórnych pasożytów ssaków należących do rzędu Phthiraptera. Wszystkie gatunki należące do tej rodziny są skórnymi pasożytami zwierząt z rzędów parzystokopytnych oraz nieparzystokopytnych. Powodują chorobę zwaną wszawicą.
Wesz psia (Linognathus setosus) – gatunek wszy należący do rodziny Linognathidae, pasożytujący na psach powoduje chorobę wszawicę. Pasożytuje na: psie domowym (Canis familiaris), kojocie (canis laterans), wilku szarym (canis lupus), szakalu czaprakowym (canis mesomelas), lisie polarnym (Vulpes lagopus), lisie piaskowym (Vulpes rueppelli), lisie rudym (Vulpes vulpes).
Neolinognathidae – rodzina skórnych pasożytów ssaków należąca do rzędu Phthiraptera. Powodują chorobę zwaną wszawicą.
Hoplopleura affinis – gatunek wszy z rodziny Hoplopleuridae. Powoduje wszawicę. Występuje na różnych gatunkach drobnych gryzoni dzikich, najczęściej na różnych przedstawicielach myszowatych. Najczęstszym żywicielem jest mysz polna (Apodemus agrarius), również często wszy te pasożytują na Apodemus chevrieri, myszy leśnej (Apodemus flavicollis), Apodemus speciosus, myszy zaroślowej (Apodemus sylvaticus).

Reklama