• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wrestling  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jerzy Chociłowski (ur. 1933) – polski reporter, tłumacz, ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Kontynenty”. Współpracował z „Rzeczpospolitą”, „Polityką”, portalem Histmag.Shōichi Funaki (jap. 船木勝一, Funaki Shōichi, ur. 24 sierpnia 1968) – japoński wrestler znany jako Kung Funaki.
  Wrestling na świecie[ | edytuj kod]

  Japonia[ | edytuj kod]

  Hiroshi Tanahashi ze zdobytą na G1 Climax w 2015 roku walizką zawierającą kontrakt na walkę o pas IWGP Heavyweight Championship

  W Japonii dominuje styl nazywany puroresu. Pierwszą organizacją wrestlerską w tym kraju była Japan Pro Wrestling Alliance (JWA) założona w 1951 roku przez Rikidōzana. Po jej upadku w 1972 roku, Antonio Inoki założył federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW), a Giant Baba All Japan Pro Wrestling (AJW). Większość byłych członków JWA zasiliła szeregi obu tych federacji. W 1999 roku po śmierci Baby Mitsuharu Misawa odszedł z AJW i utworzył organizację Pro Wrestling Noah, w której zatrudnił większość personelu AJW. All Japan Pro Wrestling, New Japan Pro Wrestling i Pro Wrestling Noah nazywane są Starą Gwardią ze względu na swoje dziedzictwo związane z JWA. Inne znaczące organizacje wrestlingu w Japonii to: Big Japan Pro Wrestling, DDT Pro Wrestling, Diamond Ring, Dragon Gate, Fūten Promotion, Inoki Genome Federation, IWA Japan, K-Dojo, Pro Wrestling Freedoms, Real Japan Pro Wrestling, Tenryū Project i Tokyo Gurentai. W przeszłości istniało w sumie ponad sto japońskich organizacji wrestlerskich. New Japan Pro-Wrestling od początku swojego istnienia jest największą federacją w Japonii i organizuje gale także poza granicami Japonii.

  Sekcja zwłok (gre. autopsia – zobaczyć na własne oczy, łac. sectio – rozcięcie) – badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny zgonu.Eduardo Gory Guerrero, znany jako Eddie Guerrero (ur. 9 października 1967 w El Paso, zm. 13 listopada 2005 w Minneapolis) – meksykański wrestler.

  New Japan Pro-Wrestling organizuje najbardziej prestiżowy turniej wrestlingu w Japonii i jeden z najbardziej prestiżowych na świecie, G1 Climax. Wyróżnia się on tym, że każdy uczestnik walczy z każdym spośród pozostałych uczestników turnieju. Często biorą w nim udział także znani zawodnicy z zagranicy. Okazjonalnie New Japan Pro-Wrestling organizuje też turniej Young Lion Cup, w którym udział biorą początkujący wrestlerzy, a zwycięzca otrzymuje w nagrodę szansę na wyjazd za granicę w celu doskonalenia swoich umiejętności. All Japan Pro Wrestling natomiast, organizuje turniej Champion's Carnival oraz turniej tag teamów, World’s Strongest Tag Determination League.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Świetlówka, lampa fluorescencyjna – lampa wyładowcza, w której światło emitowane jest przez luminofor wzbudzony przez promieniowanie ultrafioletowe powstałe wskutek wyładowania jarzeniowego w rurze wypełnionej gazem.

  W amerykańskich federacjach wrestlingu występowanie w Japonii uchodzi za prestiżowe. W japońskich federacjach występowali liczni późniejsi mistrzowie WWE, WCW i Impact Wrestling, tacy jak: Austin Aries, André the Giant, Chris Benoit, Daniel Bryan, Ric Flair, Mick Foley, Eddie Guerrero, Hulk Hogan, Brock Lesnar, CM Punk, A.J. Styles, Rob Van Dam i Big Van Vader. Również amerykańskie organizacje chętnie zatrudniają wrestlerów, którzy osiągnęli wcześniej sukces w Japonii. Wśród nich byli między innymi Asuka, Shoichi Funaki, Hideo Itami, Yujiro Kushida, Taka Michinoku, Shinsuke Nakamura, Kazuchika Okada, Kenzo Suzuki i Yoshi Tatsu. Antonio Inoki, choć nigdy nie został zatrudniony przez WWWF, był posiadaczem mistrzostwa WWWF Heavyweight Championship w 1979. Jego panowanie nie jest jednak obecnie uznawane przez organizację. Dwóch japońskich zawodników, którzy byli zatrudniani wyłącznie przez japońskie organizacje, należy do WWE Hall of Fame. Są to Antonio Inoki oraz Tatsumi Fujinami.

  Oreal Donald Perras (ur. 25 sierpnia 1942 w Ottawie, zm. 18 lutego 2017 w Winterville) – kanadyjski wrestler lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Ivan Koloff. Słynął z odgrywania postaci radzieckiego komunisty w czasach Zimnej Wojny i z pokonywania amerykańskich idoli. Zakończył panowanie mistrzowskie Bruno Sammartino, które było najdłuższe w historii głównego mistrzostwa WWE. Spektakl lub widowisko teatralne (fr. spectacle, łac. spectaculum) – utwór dramatyczny lub inne dzieło sztuki teatralnej odegrane przez aktorów przed zgromadzoną w tym celu publicznością. Widowisko teatralne stanowi efekt połączenia różnych sztuk – literatury (w wypadku przedstawienia dramatu), sztuki aktorskiej, muzyki (zwłaszcza w przedstawieniach muzycznych, jak opera lub operetka), choreografii (zwłaszcza w przypadku widowisk baletowych). Koordynatorem i właściwym twórcą widowiska teatralnego jest przeważnie reżyser.

  Kanada[ | edytuj kod]

  W Windsor, w prowincji Ontario, znajduje się szkoła wrestlingu Can-Am Wrestling School prowadzona przez Scotta D’Amore. Szkolili się w niej między innymi Rhino, Motor City Machineguns i Petey Williams.

  Znaczącymi organizacjami w kanadyjskim wrestlingu są Border City Wrestling, Elite Canadian Championship Wrestling i Maximum Pro Wrestling. Obecnie nieistniejącymi znaczącymi organizacjami były Grand Prix Wrestling, NWA All-Star Wrestling, Northern Championship Wrestling i Stampede Wrestling. W przeszłości istniało ponad 170 kanadyjskich organizacji wrestlerskich.

  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Lek – każda substancja, niezależnie od pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego), nadająca się do bezpośredniego wprowadzana do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego, lub w celu zapobiegania chorobie, często podawana w ściśle określonej dawce. Lekiem jest substancja modyfikująca procesy fizjologiczne w taki sposób, że hamuje przyczyny lub objawy choroby, lub zapobiega jej rozwojowi. Określenie lek stosuje się też w stosunku do substancji stosowanych w celach diagnostycznych (np. metoklopramid w diagnostyce hiperprolaktynemii) oraz środków modyfikujących nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (np. środki antykoncepcyjne).

  Wielu znanych wrestlerów pochodzi z Kanady, w tym: Abdullah the Butcher, Cherry Bomb, Aliyah, Chris Benoit, Dino Bravo, Tyler Breeze, Traci Brooks, Christian, Tye Dillinger, John „Earthquake” Tenta, Edge, Bret Hart, Owen Hart, Stu Hart, Rocky Johnson, Tyson Kidd, Gail Kim, Ivan Koloff, Angelina Love, Jinder Mahal, Santino Marella, Test, Nicole Matthews, Rosa Mendes, Natalya Neidhart, Kenny Omega, Maryse Ouellet, Kevin „Owens” Steen, Pat Patterson, Roddy Piper, Lanny Poffo, Jacques Rougeau, Bobby Roode, Rhonda Sing, Davey Boy Smith Jr., Sarah Stock, Lance Storm, Trish Stratus, Taya Valkyrie, Vampiro, Laurel Van Ness, Val Venis, Viktor, Eric Young i Sami Zayn

  Jeffrey Nero "Jeff" Hardy (ur. 31 sierpnia 1977 w Cameron, Karolina Północna) – amerykański wrestler, występujący w federacji World Wrestling Federation / Entertainment w latach 1998–2003 oraz 2006–2009. W 2010 podpisał kontrakt z TNA.Randal Keith Orton, znany jako Randy Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler. Najbardziej znany z występów w World Wrestling Entertainment w brandzie WWE SmackDown!, którego członkiem był do 2013 roku. Należał do grup: „Evolution”, „Rated RKO” i „The Legacy”. Orton jest najmłodszym w historii zdobywcą tytułu WWE World Heavyweight Championship.

  Meksyk[ | edytuj kod]

  Wrestling w Meksyku ma swoją własną unikatową tradycję. Stylem dominującym w tym państwie jest lucha libre. W przeszłości istniało ponad 66 meksykańskich organizacji wrestlerskich. Najstarszą z nich jest do dziś istniejąca Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL), założona w 1933 pod nazwą Empresa Mexicana de Lucha Libre. Należąca do CMLL arena Modelo, która później została przemianowana na arenę México nazywana jest Mekką wrestlingu w Meksyku. Inną znaczącą i aktywną organizacją lucha libre w Meksyku jest Asistencia Asesoría y Administración.

  Lista rodzajów walk w wrestlingu – rodzaje walk w wrestlingu mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów. Mistrzostwa świata w zapasach rozegrane zostały po raz pierwszy w stylu klasycznym w 1904 roku w Wiedniu, a w stylu wolnym w 1951 roku w Helsinkach. Kobiety przystąpiły do rywalizacji w 1987 roku w Lørenskog. Zawody organizuje FILA.

  Consejo Mundial de Lucha Libre organizuje najbardziej prestiżowe turnieje wrestlingu w Meksyku. Co roku odbywa się La Leyenda De Plata ku pamięci legendarnego wrestlera El Santo i The CMLL Universal Championship Tournament, w którym główną nagrodą jest pas mistrzowski, który zwycięzca posiada do końca swojego życia.

  Polska[ | edytuj kod]

  Andrzej Supron – jeden z głównych popularyzatorów wrestlingu w Polsce

  Obecnie istnieją dwie polskie organizacje wrestlingu – Maniac Zone Wrestling (MZW) i Kombat Pro Wrestling (KPW).

  Anthony Carelli (ur. 14 marca 1979) – kanadyjski wrestler pochodzenia włoskiego, bardziej znany jako Santino Marella. Aktualnie pracuje w World Wrestling Entertainment, walcząc w jego brandzie Raw. Prowadził tag team z Vladimirem Kozlovem.Over the Edge było cyklem gal profesjonalnego wrestlingu produkowanym w maju w latach 1998-1999, przez World Wrestling Federation i nadawanym na żywo w systemie pay-per-view. Cykl został stworzony w 1998 i jego pierwsza gala była częścią cyklu In Your House. Cykl został wycofany po tym jak Owen Hart, członek i wrestler WWF, zmarł podczas Over the Edge w 1999 kiedy to spadł na ring z dużej wysokości podczas wejściówki.

  Jednym z głównych popularyzatorów wrestlingu w Polsce jest wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w zapasach oraz wicemistrz olimpijski z 1980 roku, Andrzej Supron. W latach 80. XX wieku organizował pokazy wrestlingu w Polsce i w różnych republikach ZSRR. W 1993 namówił wrestlerów z zagranicy do zorganizowania pierwszej w Polsce gali wrestlingu zawodowego i osobiście ją poprowadził. W 2009 roku wspomógł powstanie w Gdańsku pierwszej polskiej szkoły i federacji wrestlingu, Do Or Die Wrestling (DDW). W 2009 razem z Pawłem Borkowskim założył własną organizację wrestlingu o nazwie Total Blast Wrestling (TBW). DDW koncentrowało się na szkoleniu polskich zawodników, a TBW na sprowadzaniu ich z zagranicy. DDW zaprzestało działalności w 2015 roku, a TBW w 2011.

  IWGP Heavyweight Championship (jap. IWGPヘビー級選手権 IWGP hebī-kyū senshuken) – światowy tytuł mistrzowski w profesjonalnym wrestlingu, utworzony i promowany przez japońską federację New Japan Pro-Wrestling (NJPW). Skrótowiec „IWGP” inicjuje organ zarządzający federacją – International Wrestling Grand Prix. Tytuł został wprowadzony 12 czerwca 1987 podczas finałów turnieju IWGP. National Wrestling Alliance – amerykańska federacja wrestlingu oraz liga zrzeszająca inne niezależne federacje, która została założona w 1948 roku.

  Słynnymi wrestlerami polskiego pochodzenia są:

 • Babatunde Aiyegbusi – urodzony w Oleśnicy, obecnie szkolący się w centrum szkoleniowym WWE.
 • Édouard Carpentier (Édouard Weiczorkiewicz) – mający polskie pochodzenie członek Stampede Wrestling Hall of Fame.
 • Abe Coleman (Abba Kelmer) – urodzony w Żychlinie, uważany za najstarszego wrestlera w historii.
 • Stanisław „Zbyszko” Cyganiewicz – urodzony w Jodłowej, wielokrotny mistrz świata, udało mu się pokonać Eda Lewisa.
 • Władysław „Zbyszko” Cyganiewicz – urodzony w Krakowie były posiadacz bostońskiej wersji pasa AWA World Heavyweight Championship.
 • Mighty Igor (Richard Garza) – mający polskie pochodzenie posiadacz różnych tytułów w NWA, AWA i WCC.
 • Killer Kowalski (Edward Walter Spulnik) – syn polskich imigrantów, członek WWE Hall of Fame.
 • Beth Phoenix (Elizabeth Kociański) – wnuczka polskich imigrantów.
 • Ivan Putski (Józef Bednarski) – urodzony w Krakowie, członek WWE Hall of Fame.
 • André the Giant (André René Roussimoff) – mający matkę polskiego pochodzenia inauguracyjny członek WWE Hall of Fame, przez ponad 14 lat uchodzący za niepokonanego.
 • Stany Zjednoczone[ | edytuj kod]

  Siedziba WWE w Stamford, w stanie Connecticut

  W Ocala, w stanie Floryda znajduje się szkoła wrestlingu Funking Conservatory Wrestling School, prowadzona przez mistrza NWA World Heavyweight Championship, Dory Funka Jr. Innymi znaczącymi szkołami wrestlingu w Stanach Zjednoczonych są Harley Race's Wrestling Academy w Eldon, w Missouri, Johnny Rodz School of Wrestling w Brooklynie, w Nowym Jorku, Killer Kowalski’s Pro Wrestling School w North Andover, w Massachusetts, Ring of Honor Wrestling School w Bristolu, w Pensylwanii, The Monster Factory w Bellmawr, w New Jersey i The Wild Samoan Training Center w Minneola, w stanie Floryda.

  Yokozuna, właśc. Rodney Agaputu Anoaʻi (ur. 2 października 1966 w San Francisco, zm. 23 października 2000 w Liverpoolu) – amerykański wrestler, walczący w federacji WWF, w której był dwukrotnym WWF Championem i dwa razy Tag Team Championem. Był zwycięzcą Royal Rumble 1993. Został wprowadzony do WWE Hall of Fame w 2012 roku.Sztuki walki (niekiedy błędnie utożsamiane ze sportami walki i systemami walki) są sposobami walki wręcz, czasami z użyciem broni białej. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu.

  W przeszłości istniało ponad tysiąc amerykańskich organizacji wrestlerskich. W II połowie XX wieku największą amerykańską organizacją związaną z wrestlingiem była liga National Wrestling Alliance (NWA), jednak stopniowo zaczęła tracić na znaczeniu w latach 80. XX wieku, kiedy przejęta przez Vince’a McMahona World Wrestling Federation (WWF) rozpoczęła ekspansję. W 1988 roku Ted Turner kupił organizację Jim Crockett Promotions i przemianował ją na World Championship Wrestling (WCW). W 1992 Tod Gordon założył własną organizację, Eastern Championship Wrestling (ECW), która została później przemianowana na Extreme Championship Wrestling. Po udanej ekspancji, w 1995 WCW rozpoczęło produkcję autorskiego programu telewizyjnego, który był emitowany w poniedziałki, w tych samych godzinach, co program WWF. Był to początek trwającej 6 lat rywalizacji, znanej jako Monday Night War, między obiema organizacjami. W 2001 roku WCW i ECW zostały wykupione przez WWF, które od tego momentu jest bezkonkurencyjnym monopolistą. W 2002 roku World Wrestling Federation zmieniło nazwę na World Wrestling Entertainment. Istnieje też wiele tak zwanych organizacji niezależnych, wśród których wyróżniają się między innymi Chikara, Dragon Gate USA, EVOLVE, Impact Wrestling, Lucha Underground, Pro Wrestling Guerrilla, Ring of Honor i Shimmer Women Athletes. Istnieją też dwie znaczące amerykańskie podległe organizacje, których celem nadrzędnym jest szkolenie początkujących zawodników. Są to NXT należące do WWE oraz Ohio Valley Wrestling należące dawniej do WWE, a obecnie do Impact Wrestling.

  Kazuchika Okada (jap. 岡田 和睦 Okada Kazuchika, ur. 8 listopada 1987 w Anjō) – japoński wrestler znany z występów w New Japan Pro Wrestling. Najdłuższy posiadacz tytułu IWGP Heavyweight w historii. Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

  Umieralność[ | edytuj kod]

  Ceremonia pośmiertnego wprowadzenia do WWE Hall of Fame zmarłego w wieku 34 lat wrestlera Yokozuny

  Powszechnie uważa się, że wrestlerzy umierają częściej i bardziej przedwcześnie zarówno w porównaniu do całej ludności Stanów Zjednoczonych, jak i osób uprawiających inne dyscypliny sportu. Serwis sportowy sport.pl, napisał w 2008 roku W ciągu ostatnich 25 lat niemal siedemdziesięciu zawodowych zapaśników zakończyło życie, nie ukończywszy 50. roku życia. Jako przyczyny zostały wymienione atak serca, nadużycie narkotyków lub leków i samobójstwa. W artykule stwierdzono też, że zażywanie sterydów i leków przeciwbólowych mogły przyczynić się do śmierci zawodników. W 2015 roku BBC World Service podało informację, że w sumie zmarło 20% wrestlerów, którzy w 2010 roku byliby między 50, a 55 rokiem życia. W przypadku futbolistów amerykańskich ten odsetek wynosił natomiast 4%. BBC powołało się na obliczenia Benjamina Morrisa sporządzone na potrzeby bloga statystycznego FiveThirtyEight. Eric Cohen, dziennikarz z Nowego Jorku zajmujący się wrestlingiem, jako przyczynę takiego stanu rzeczy podał zażywanie sterydów i narkotyków oraz przemęczenie wynikające z braku przerwy sezonowej. W 2016 roku Fox News powołując się na własny zespół medyczny podało do informacji, że organizacja WWE tworzy stresujące warunki pracy, które sprawiają, że wrestlerzy częściej uzależniają się od narkotyków i zażywają sterydy.

  Antonio Inoki (jap. アントニオ猪木, właśc. Kanji Inoki; ur. 20 lutego 1943) – japoński wrestler i promotor wrestlingu.Kenta Kobayashi (jap. 小林 健太 Kobayashi Kenta, ur. 12 marca 1981 w Sōka) – japoński profesjonalny wrestler, obecnie występujący w federacji WWE w brandzie Raw w dywizji cruiserweight pod pseudonimem ringowym Hideo Itami. Jego styl walki polega na mocnych kopnięciach i ofensywach.

  W 2014 roku Eastern Michigan University opublikował badania dotyczące umieralności wrestlerów. Przebadano grupę 557 byłych wrestlerów. 62 z nich zmarło między 1985, a 2011 rokiem. 49 umarło przed 50 rokiem życia, 24 przed 40, a dwóch przed 30. Umieralność wrestlerów między 45, a 54 rokiem życia wyniosła o 2,9 więcej, niż wśród całej męskiej populacji Stanów Zjednoczonych. Najczęstszą przyczyną śmierci były choroby układu krążenia.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.
  Zmarły w 2007 Chris Benoit (z lewej) i zmarły w 2005 Eddie Guerrero (z prawej) wrestlerzy, których śmierć odbiła się szerokim echem w mediach i przyczyniła się do zmian w funkcjonowaniu WWE

  Jeden z najbardziej znanych śmiertelnych wypadków we wrestlingu miał miejsce w 1999 roku, na gali WWF, Over the Edge. Owen Hart miał walczyć z mistrzem The Godfatherem o pas WWF Intercontinental Championship. Odgrywał w tym czasie komiczną postać superbohatera, The Blue Blazera. Przed walką miał wejść na arenę spuszczając się po linie z sufitu. Mechanizm zatrzaskowy otworzył się, gdy wrestler był na wysokości ponad 20 metrów. Owen spadł, zetknął się klatką piersiową z linami ringu, a następnie uderzył głową w narożnik, po czym z dużą siłą runął plecami na podłogę. Zmarł w drodze do szpitala. Wydarzenie to wywołało wiele kontrowersji i krytyki, między innymi ze strony rodziny zmarłego. WWF było oskarżane o zaniedbanie. Krytykowana była też decyzja o nieprzerwaniu gali po śmierci Owena Harta. Brat zmarłego, Bret Hart, oraz kuzyn Roddy Piper, obarczali odpowiedzialnością o zabójstwo głównego scenarzystę organizacji w tym okresie, Vince’owi Russo. Wdowa po tragicznie zmarłym, Martha Hart, złożyła pozew sądowy przeciwko WWF, który zakończył się ugodą i wypłaceniem przez firmę 18 milionów dolarów.

  Menedżer (ang. manager) – w wrestlingu postać drugoplanowa, będąca częstym towarzyszem zawodnika lub zawodników. Na żeńskiego managera czasem mówi się valet (pl. giermek). Jeśli manager jest osobą kontrolującą wrestlera, który bez niego zachowywałby się zbyt gwałtownie i nieadekwatnie do sytuacji, to taką osobę nazywa się handler (pl. treser). W rzeczywistości nie musi być prawdziwym menedżerem, tylko odgrywać jego postać. April Jeanette Mendez (ur. 19 marca 1987 w Union City w stanie New Jersey) – amerykańska wrestlerka. Występuje w WWE, gdzie jest częścią rosteru SmackDown. W 2010 roku brała udział w trzecim sezonie NXT. Występuje również w rozwojówce WWE – Florida Championship Wrestling pod pseudonimem AJ.

  Śmierć popularnego wrestlera, Eddiego Guerrero, na chorobę serca przyciągnęła szczególną uwagę mediów w 2005 roku. Pojawiły się podejrzenia, że do jego śmierci mogło się przyczynić zażywanie sterydów. W związku z tym WWE rozpoczęło program losowych kontroli antydopingowych.

  25 czerwca 2007 popularny wrestler Chris Benoit zamordował swoją żonę, Nancy Benoit, i syna, Daniela Benoit, a potem popełnił samobójstwo. Istnieją podejrzenia, że Benoit dopuścił się morderstwa pod wpływem narkotyków, sterydów lub częstych urazów głowy. Sekcja zwłok wykazała, że Benoit miał uszkodzony mózg. WWE odcięło się od zmarłego wrestlera i od tego czasu stara się o nim nie wspominać w swoich materiałach. Głośna tragedia przyczyniła się jednak do wielu zmian w organizacji. Z czasem budowa ciał zawodników zatrudnianych przez WWE stała się bardziej stonowana. Personel zaczęto poddawać regularnym testom medycznym. Ograniczono sytuacje, w których wrestlerzy mogli doznać urazu głowy, w tym częste i charakterystyczne dla WWE ciosy składanym krzesłem. Starano się też aby w czasie walk nie dochodziło do krwawienia. Od lipca 2008 programy WWE posiadają kategorię PG, czyli zalecany nadzór rodzicielski.

  Łuczywo (inaczej żagiew, pochodnia) – narzędzie służące do oświetlania, składające się z niewielkiej długości kija, który na jednym końcu jest obwiązany włosami lnu, które nasączano substancją smolistą.Mózg (cerebrum) – narząd ośrodkowego układu nerwowego, złożony ze zwojów mózgowych (cerebralnych, głowowych) występujący u większości zwierząt dwubocznie symetrycznych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Historia wrestlingu
 • Lista pojęć związanych z wrestlingiem
 • Lista rodzajów walk w wrestlingu
 • Lista ruchów w wrestlingu
 • Rozrywka sportowa


 • Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pro Wrestling Guerrilla – amerykańska federacja wrestlingu, stworzona przez wrestlerów z Southern California - Disco Machine, Excalibur, Joey Ryana, Scotta Losta, Super Dragona i Top Gun Talwara. Od tego czasu PWG opuścili Disco i Talwar.
  Broń biała – rodzaj broni służących do walki wręcz, a nie do miotania pocisków za pomocą energii chemicznej (broń palna) lub zakumulowanej energii mechanicznej (broń miotająca).
  Impact Wrestling – amerykańska federacja wrestlingu założona przez w maju 2002 roku przez Jeffa i Jerry’ego Jarrettów. Siedziba federacji znajduje się w Nashville w stanie Tennessee. Obecnym prezesem firmy jest Jason Brown.
  Pierre Clemont (ur. 19 stycznia 1941 w Montrealu) – kanadyjski profesjonalny wrestler, znany pod pseudonimami Pat Patterson i Le Rêve du Québec. Obecnie pracuje dla organizacji World Wrestling Entertainment (WWE) jako konsultant twórczy. W roku 1996 dołączył do WWE Hall of Fame.
  Abe Coleman, właśc. Abe Kelmer (ur. 20 września 1905 w Żychlinie, zm. 28 marca 2007 w Queens) – amerykański zapaśnik zawodowy (wrestler), pochodzenia żydowskiego.
  WWE Hall of Fame jest aleją sław dla wrestlerów występujących w WWE. Oficjalnie utworzona 1 lutego 1993 przed World Wrestling Federation (WWF), poprzednika WWE, na poniedziałkowym Monday Night Raw. W tym odcinku, został przyjęty pierwszy członek André the Giant, który zmarł pięć dni wcześniej (zm. 27 stycznia 1993). Jego śmierć była powodem dla utworzenia Hall of Fame. Uroczystości wprowadzania kandydatów odbywały się w latach 1994-1996, nie ma jednak żadnego zapisu video wydanego przez WWE z tych uroczystości. Po ceremonii w 1996 r., WWF wstrzymał przyjmowanie nowych członków. W 2004 r. odnowiono WWE Hall of Fame, która zbiegała się z Wrestlemanią XX. Zawodnicy mogą zostać tam dodani poprzez innych liczących się zawodników lub "Hall Of Famera", czyli osobę, która jest dodana do hali sław.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.189 sek.