Wouter Beke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wouter Beke (ur. 9 sierpnia 1974 w Lommel) – belgijski i flamandzki polityk, parlamentarzysta, nauczyciel akademicki, przewodniczący flamandzkich chadeków, w 2019 minister w rządzie federalnym.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Katholieke Universiteit Leuven, w skrócie KU Leuven – belgijska uczelnia publiczna znajdująca się w Leuven, istniejąca od 1968 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Studiował prawo społeczne na Vrije Universiteit Brussel oraz nauki polityczne na Katholieke Universiteit w Leuven. Na tej samej uczelni uzyskał stopień doktora nauk społecznych. W latach 1996–2003 był pracownikiem naukowym, od 2001 związany z samorządem Leopoldsburga, w 2013 objął urząd burmistrza tej miejscowości (pełnił tę funkcję do 2019).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

W 2003 został wiceprzewodniczącym partii Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie. Od 2004 do 2014 reprezentował to ugrupowanie w Senacie (w 2007 rozpoczął drugą kadencję, w 2010 utrzymał mandat). W 2014 wybrany do Izby Reprezentantów, z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w 2019.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Region Flamandzki (nid. Vlaams Gewest) – jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela (leżąca poza obszarem regionu – w osobnym Regionie Stołecznym Brukseli). Na określenie regionu używa się też wieloznacznego terminu Flandria.

Postrzegany jako główny ideolog swojej partii. W 2007 opublikował książkę De mythe van het vrije ik. Pleidooi voor een menselijke vrijheid, która stała się programową odpowiedzią na manifest polityczny liberałów autorstwa Guya Verhofstadta.

W marcu 2008 Wouter Beke został pełniącym obowiązki przewodniczącego flamandzkich chadeków w związku z rezygnacją Etienne Schouppe, która objęła stanowisko rządowe. Funkcję tę pełnił do maja tego samego roku, gdy nową przewodniczącą została Marianne Thyssen. W czerwcu 2010 ponownie został p.o. przewodniczącego CD&V, w grudniu tego samego roku wybrany na lidera partii.

Kris Peeters (ur. 18 maja 1962 w Ruisbroek) – belgijski i flamandzki polityk, prawnik, od 2007 minister-prezydent Regionu Flamandzkiego (premier Flandrii).Leopoldsburg (fr. Bourg-Leopold) – gmina położona w prowincji Limburgia, w Belgii. Gmina należy do okręgu wyborczego i okręgu sądowego w Beringen.

W czerwcu 2019 Kris Peeters ustąpił z funkcji rządowych ze skutkiem na 1 lipca w związku z wyborem do Europarlamentu. Wouter Beke otrzymał wówczas nominację na stanowisko ministra pracy, gospodarki i ochrony konsumentów, przeciwdziałania ubóstwu, osób niepełnosprawnych, równych szans. Zakończył urzędowanie w październiku 2019. Przeszedł w tymże miesiącu do nowo powołanego rządu Flandrii, w którym został ministrem zabezpieczenia społecznego. Odszedł wówczas również z funkcji przewodniczącego partii.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Vrije Universiteit Brussel - niderlandzkojęzyczny uniwersytet w Brukseli. Jest jedynym pełnoprawnym flamandzkim uniwersytetem w Brukseli. Vrije Universiteit Brussel jest pochodną francuskojęzycznego Université Libre de Bruxelles (ULB), który został założony w 1834 roku przez prawnika flamandzkiego pochodzenia, Pierre-Théodore Verhaegen. W zamyśle miał założenie uniwersytetu, które byłyby niezależny od państwa i Kościoła. Mimo że niektóre kursy na Vrije Universiteit w Wydziale Prawa były już prowadzone w języku niderlandzkim w 1935 roku, to na pozostałych wydziałach język ten zaczął obowiązywać w 1963 roku. Niderlandzkojęzyczna uczelnia zdołała się oddzielić od swojego francuskojęzycznego odpowiednika w dniu 1 października 1969. W ustawie z dnia 28 maja 1970 roku Vrije Universiteit i Université Libre de Bruxelles oficjalnie stały się dwoma oddzielnymi prawnie i administracyjnie jednostkami naukowymi. Uniwersytet składa się z ośmiu wydziałów, których zadania sprowadzają się do trzech misji: edukacja, badania naukowe i usługi na rzecz społeczeństwa. Uczelnia oferuje trzystopniowe studia dla ponad 8000 studentów i ponad 1000 doktorantów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wouter Beke vervangt Kris Peeters in de federale regering (niderl.). vrt.be, 27 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-29].
  2. Voici les élus qui composent la Chambre (fr.). lavenir.net, 27 maja 2019. [dostęp 2014-06-02].
  3. Beke met ruim 98 procent verkozen tot nieuwe voorzitter CD&V (niderl.). standaard.de, 22 grudnia 2011. [dostęp 2016-04-02].
  4. Das neue „Team”: Wer hinter der Regierung Jambon I steckt (niem.). grenzecho.net, 2 października 2019. [dostęp 2019-10-02].
  5. Cindy Franssen en Griet Smaers aangesteld als interim-voorzitters van CD&V (niderl.). hln.be, 8 października 2019. [dostęp 2019-10-23].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Profil na stronie Senatu (niderl.). [dostęp 2016-04-02].
  • Curriculum vitae na stronie prywatnej (niderl.). [dostęp 2016-04-02].
  • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Senat Belgii (nid. Senaat, fr. le Sénat, niem. der Senat) - izba wyższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się z 71 członków powoływanych na czteroletnią kadencję. Dodatkowo trzy osoby mają prawo zasiadania w nim z urzędu.
    Reklama