World Boxing Council Muay Thai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

World Boxing Council Muay Thai (WBC Muay Thai) – funkcjonująca w ramach World Boxing Council organizacja, która sankcjonuje walki, prowadzi rankingi i przyznaje tytuły mistrzowskie w zawodowym boksie tajskim. Jej siedzibą jest Bangkok.

José Sulaimán (ur. 30 maja 1931 w Ciudad Victoria, zm. 16 stycznia 2014 w Los Angeles) – meksykański prezydent federacji bokserskiej WBC.Yodsanklai Fairtex właśc. Yodthanong Photirat (ur. 1 lipca 1985 w Nongbua Lamphu) – tajski kick-boxer i zawodnik boksu tajskiego, mistrz stadionu Lumpini w dwóch kategoriach wagowych – muszej i półśredniej, mistrz świata WBC Muay Thai w wadze junior średniej z 2005 oraz dwukrotny mistrz świata WMC w wadze średniej z 2008 i 2012. Ponadto w formule amatorskiej srebrny medalista Igrzysk Sportów Walki z 2010.

Historia[ | edytuj kod]

Organizacja powstała na podstawie porozumienia zawartego w lutym 2002 roku między prezydentem WBC Jose Sulaimanem a przedstawicielem rządu Tajlandii dr. Santiparbem Tejavaniją. Jej szefem został Kovid Bhakdibhumi (prezydent Asian Boxing Council i wiceprezydent WBC).

Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.World Boxing Council, WBC - jedna z największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych organizacji boksu zawodowego z siedzibą w Meksyku. Do organizacji należy 161 państw członkowskich. Prezydentem World Boxing Council jest José Sulaimán. Sankcjonowane przez organizację walki odbywają się w 17 kategoriach wagowych.

Pierwsze w historii walki o mistrzostwo świata WBC w boksie tajskim odbyły się 10 grudnia 2005 roku w Sydney: Nathan Corbett zdobył pas w wadze półciężkiej, a Yodsanklai Fairtex w wadze juniorśredniej.

WBC Muay Thai sankcjonuje walki na pełnych zasadach boksu tajskiego (skodyfikowanych przez ministerstwo sportu Tajlandii) w 19 kategoriach wagowych. Zawodnicy mogą rywalizować o pas mistrza świata (najcenniejszy tytuł), międzynarodowego (drugorzędny) oraz krajowe. Ponadto okazyjnie organizowane są walki o pas mistrzowski WBC Diamond pomiędzy utytułowanymi zawodnikami. Nagroda ta ma przede wszystkim na celu uhonorować danego zawodnika m.in. za całokształt kariery, więc z tegoż względu nie jest wymagana obrona tego tytułu.

Boks tajski, boks syjamski (taj. muay thai, มวยไทย) - tajski sport walki oraz sztuka walki kładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami.Nathan Corbett (ur. 23 października 1979 w Hamilton) – australijski kick-boxer i zawodnik muay thai, sześciokrotny mistrz świata m.in. WMC, WBC Muay Thai i WKN.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama