• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wolsztyn - gmina

  Przeczytaj także...
  Kębłowo (niem. Kiebel gwar. Kymbłewo, nazywane potocznie także Kębłów ) wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.
  Adamowo to wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn. Pod koniec XIX wieku we wsi było 54 domów mieszkalnych, mieszkańców 474, w tym 8 ewangelików, 466 katolików. Wśród mieszkańców w tym okresie było 67 analfabetów. Dla porównania w roku 2010 wieś zamieszkiwały 952 osoby. Prawdopodobnie wieś tą założył w XIX wieku Adam Gajewski, od którego pochodzi nazwa miejscowości. Początkowo była to typowa ulicówka, lecz z czasem do głównej drogi dołączyły dwie prostopadłe ulice na każdym z jej końców. Główna ulica Adamowa liczy około 4,5 km. Całkiem niedawno w skutek sprzedaży przez rolników działek znajdujących za ich posesjami i konieczności zbudowania do nich dojazdu, zaczęły też powstawać dodatkowe odnogi, będące głównie nieutwardzonymi krótkimi dróżkami. W Adamowie wyróżniamy potocznie dwie dzielnice tzw. Piekiełko i główną część. Oddziela je droga wojewódzka nr. 305 (Bolewice-NowyTomyśl-Wolsztyn-Wschowa-Wroniniec). Drugim ciągiem komunikacyjnym jest znajdująca się na wschodnim końcu wsi droga Wolsztyn-Gościeszyn-Wielichowo. W połowie wsi znajduje się wiadukt drogowy nad liniami kolejowymi nr. 359 (Zbąszyń-Wolsztyn-Leszno) oraz nieuczęszczaną ruchem planowym linią 371 (Nowa Sól-Wolsztyn-Żagań). W pobliżu znajduje się żelazny kratownicowy wiadukt kolejowy nad wyżej wymienionymi liniami po którym biegnie linia nr. 357 (Sulechów-Wolsztyn-Poznań), przecinająca główną drogę nieopodal wiaduktu drogowego. Co ciekawe pomimo tylu linii kolejowych w Adamowie nie ma żadnej stacji kolejowej. Adamowo po stronie wschodniej coraz bardziej zbliża się do Wolsztyna, niektórzy uważają wręcz że zostało już przez niego wchłonięte. Od wsi Komorowo, która niepodważalnie jest już wchłonięta przez miasto oddziela je tylko kilka niezabudowanych działek. Geologicznie Adamowo znajduje się na wzniesieniu, które dwoma dość stromymi stokami opada w kierunkach północnym i południowym, na jego szczycie znajduje się większość zabudowań, a jego najwyższy punkt znajdujący się na wschodnim krańcu wsi nazywany jest potocznie „Górką Adamowską”, nazwą tą zazwyczaj określane jest skrzyżowanie dróg, chociaż najwyższy punkt znajduje się kilkadziesiąt metrów na zachód. Charakterystycznymi punktami są tzw. stara szkoła przy skrzyżowaniu z drogą nr 305 w pobliżu Starego Widzimia oraz aktualna Szkoła Podstawowa będąca od kilku lat Szkołą Filialną Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Starym Widzimiu. Niedaleko szkoły znajdują się boisko, plac zabaw i sala wiejska. Sołtysem Adamowa od roku 2015 jest Pan Eugeniusz Jagielski, który zastąpił na tym stanowisku Pana Sylwestra Żoka. Struktura zatrudnienia opiera się na codziennych wyjazdach mieszkańców do pracy w pobliskich miejscowościach oraz rolnictwie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zielonogórskiego.

  Wolsztyngmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Siedziba gminy to Wolsztyn.

  Ludność gminy według spisu ludności i mieszkań 2011 wynosi 30 268 (stan w dniu 31 marca 2011). Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 30 528 osób.

  Według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 30 539 osób.

  Gmina Kolsko – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Niałek Wielki – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.Niałek Wielki jest położona przy Jeziorze Berzyńskim, a obecnie stanowi przedmieścia Wolsztyna. Jest to wieś rolniczo- przemysłowa.

  Na terenie gminy funkcjonuje lądowisko Powodowo.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Wolsztyn ma obszar 249,64 km², w tym:

 • użytki rolne: 51%
 • użytki leśne: 37%
 • Gmina stanowi 36,71% powierzchni powiatu.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Obra – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie zielonogórskim. Leży na trasie szlaku cysterskiego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Największe wsie (31 XII 2019)

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wolsztyn w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wolsztyn.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Adamowo, Barłożnia Gościeszyńska, Berzyna, Błocko, Chorzemin, Gościeszyn, Karpicko, Kębłowo, Niałek Wielki, Nowa Dąbrowa, Nowa Obra, Nowe Tłoki, Nowy Widzim, Obra, Powodowo, Rudno, Stara Dąbrowa, Stary Widzim, Stradyń, Świętno, Tłoki, Wilcze, Wroniawy

  Stara Dąbrowa – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.Gmina Sława – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Miejscowości niesołeckie[ | edytuj kod]

  Barłożnia Wolsztyńska, Borki, Kębłowo (gajówka), Kębłowo (leśniczówka), Krutla, Krzyż, Nowy Młyn, Rudno (osada leśna), Sarny, Stara Dąbrowa (osada leśna), Winnica, Wola Dąbrowiecka, Zacisze, Zdrogowo.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Kargowa, Kolsko, Przemęt, Rakoniewice, Siedlec, Sława

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gmina Wolsztyn w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-03-17] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Gmina Wolsztyn w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-04-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  3. Gmina Wolsztyn w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2020-11-18] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  6. Stan ludności na dzień 31 grudnia 2019 (Stan ludności Miasta i Gminy Wolsztyn wg miejscowości i płci), Urząd Miejski w Wolsztynie, 6 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-06].
  Krutla – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 315.Nowy Młyn – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.
  Warto wiedzieć że... beta

  Świętno (niem. Schwenten) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.
  Gmina Przemęt (194?-54 i 1973-76 gmina Mochy) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. Powstała w 1976 roku z połączenia gmin Bucz oraz Mochy. W latach 1976-1998 gmina położona była w województwie leszczyńskim.
  Wolsztyn– miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn, położony w zachodniej części województwa nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego.
  Barłożnia Gościeszyńska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Wilcze (niem. Wilze) – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.
  Gmina Siedlec – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.17 sek.