Wolny Uniwersytet w Amsterdamie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wolny Uniwersytet w Amsterdamie, Wolny Uniwersytet Amsterdamski (nid. Vrije Universiteit Amsterdam, skrótowiec VU) – holenderski uniwersytet z siedzibą w Amsterdamie, założony w 1880 jako prywatna uczelnia kalwińska (niezależna od państwa i Kościoła, stąd „wolny”), od 1970 finansowany ze środków publicznych.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), w wersji angielskiej International Court of Justice (ICJ), w wersji francuskiej Cour Internationale de Justice (CIJ) – główny organ sądowy ONZ. Został ustanowiony w 1945 do rozstrzygania sporów między państwami. Trybunał działa według swego Statutu, który opiera się na Statucie Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej i stanowi integralną część Karty Narodów Zjednoczonych. Wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych są ipso facto stronami Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Państwo nienależące do Organizacji Narodów Zjednoczonych może przystąpić do Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na warunkach, które w każdym przypadku ustali Zgromadzenie Ogólne na zalecenie Rady Bezpieczeństwa.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

Przez pewien okres, do 2012, miał wspólną strukturę administracyjną z Christelijke Hogeschool Windesheim.

André Rouvoet (ur. 4 stycznia 1962 w Hilversum) – holenderski polityk, od 2007 do 2010 wicepremier i minister ds. młodzieży i rodziny w IV gabinecie premiera Jana Petera Balkenende. Od 23 lutego do 14 października 2010 również minister oświaty, kultury i nauki.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Znani wykładowcy[ | edytuj kod]

 • Abraham Kuyper – pierwszy rektor uczelni, premier Holandii w latach 1901–1905
 • Pieter Kooijmans – prawnik i dyplomata, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w latach 1997–2006
 • Jan Peter Balkenende – premier Holandii w latach 2002–2006
 • Andrew S. Tanenbaum – amerykański informatyk
 • Znani absolwenci[ | edytuj kod]

 • Pim Fortuyn – polityk
 • Christine Aaftink – olimpijka w łyżwiarstwie szybkim
 • Gerrit Cornelis Berkouwer – teolog kalwiński
 • Jan Peter Balkenende – polityk
 • Wouter Bos – polityk
 • Ellen van Dijk – kolarka torowa i szosowa
 • Pim Fortuyn – polityk
 • Nico Rienks – wioślarz
 • André Rouvoet – polityk
 • R.C. Sproul – amerykański teolog prezbiteriański
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Christine Aaftink (ur. 25 sierpnia 1966 w Abcoude) – holenderska olimpijka w łyżwiarstwie szybkim. Zawodniczka klubu Ijsclub Baambrugge. Trzykrotna olimpijka (1988, 1992, 1994), dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata (w Tromso - w 1990 i w Inzell w 1991).
  Wouter Bos (ur. 14 lipca 1963 w Vlaardingen), holenderski polityk, lider Partii Pracy (PvdA) w latach 2002-2010, wicepremier i minister finansów w rządzie Jana Petera Balkenendego w latach 2007-2010.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pieter Hendrik Kooijmans (ur. 6 lipca 1933 w Heemstede, zm. 13 lutego 2013 w Amsterdamie) – holenderski prawnik i dyplomata, sędzia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Gerrit Cornelis Berkouwer (ur. 8 czerwca 1903 w Amsterdamie, zm. 25 stycznia 1996 w Voorhout) – holenderski teolog reformowany.

  Reklama