Wolna Grupa Bukowina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
WGB, występ podczas 1. OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju, 31 maja 2008 r.
Artyści z Wolnej Grupy Bukowina na Ławeczce Wojtka Belona w Busku-Zdroju, 29 maja 2010

Wolna Grupa Bukowina – polski zespół muzyczny z nurtu folk rocka i poezji śpiewanej, założony przez Wojciecha Belona w 1970.

Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej – festiwal piosenki turystycznej odbywający się corocznie od 1968 r. na Bazie pod Ponurą Małpą w Szklarskiej Porębie. Impreza rozpoczyna się zawsze w czwartek przed pierwszą niedzielą sierpnia.

Historia[ | edytuj kod]

Grupa powstała w 1970 roku w Busku-Zdroju. Założył ją Wojtek Belon, uczeń miejscowego LO, który do współpracy zaprosił szkolną koleżankę Grażynę Kulawik i kilku innych uczniów. W czasach buskich Odkrycie i opisanie Bukowiny było pierwszym programem przez niego napisanym. Od niego też wzięła swój początek Wolna Grupa Bukowina.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

Była to grupa wędrowna, która szła Sudetami – od Kotliny Kłodzkiej po Świeradów i tak znalazła się w Szklarskiej Porębie. Tworzyli ją wówczas: Wojtek Belon (ówczesny maturzysta), Grażyna Kulawik, Małgorzata Belon, Ryszard Dygdoń, Andrzej Rędziński. Na przełomie lipca i sierpnia 1971 roku, bodajże jako duet G. Kulawik i W. Belon zadebiutowała tam na deskach IV Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej i piosenką Ponidzie wywalczyła jedną z głównych nagród.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Wojtek Bellon, właśc. Wojciech Jerzy Belon (ur. 14 marca 1952 w Kwidzynie, zm. 3 maja 1985 w Krakowie) – polski pieśniarz, poeta, kompozytor. Wykonawca piosenki poetyckiej i studenckiej.

Kilka miesięcy po tym wydarzeniu trzon zespołu stanowili: Wojciech Belon, Grażyna Kulawik i Wojciech Jarociński (od 1972), a kilka lat później także Wacław Juszczyszyn.

Wkrótce rozpoczęły się liczne występy w klubach studenckich i na przeglądach piosenkarskich. Grupa brała udział w wielu imprezach, jak np.: Festiwal Piosenki Turystycznej Bazuna w Gdańsku (1972, 1973), Yapa, Bakcynalia, Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie (1974), FAMA, czy Festiwal Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie (1974, 1975), gdzie zdobyła nagrodę specjalną jury oraz nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Andrzej Pawlik, znany również jako Abaj (ur. 1952, zm. 15 października 2003 w Chicago) – polski gitarzysta basowy, muzyk sesyjny.

Wolna Grupa Bukowina miała w tym czasie formułę otwartą. W różnym okresie działalności, z grupą związanych było wielu twórców, muzyków i przyjaciół, m.in.: Elżbieta Adamiak, Maria Wiernikowska, Tadeusz Gos, Michał Lorenc, Jacek Łuczak, Adam Ziemianin, Stanisław Wawrykiewicz, Jan Hnatowicz, Andrzej Żurek, Bogusław Mietniowski, Jacek Wojnarowski, Waldemar Wiśniewski, Stanisław Szczyciński, Jacek Skubikowski, Florian Ciborowski, Marian Pawlik, Mieczysław Jurecki, Marek Patrzałek, Andrzej Pawlukiewicz oraz członkowie zespołu Dżamble: Ryszard Styła, Andrzej Pawlik, Ryszard Kwaśniewski, Stefan Sendecki i Benedykt Radecki albo Jerzy Dąbrowski. Przez dłuższy okres z zespołem współpracowali: gitarzysta R. Styła i basiści B. Mietniowski, a następnie A. Pawlik.

Andrzej Pawlukiewicz (ur. 7 sierpnia 1953 w Gdańsku) - polski muzyk, pianista, członek i kierownik muzyczny grupy "Wały Jagiellońskie", kompozytor i aranżer.Niedziela. Tygodnik katolicki – czasopismo wydawane z przerwami od 1926 w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej jako tygodnik ogólnopolski.

Zespół jeździł po Polsce z programem Wyjście z zimy, którego autorem był Belon. Należał wówczas do najpopularniejszych wykonawców w środowisku studenckim, a także poza nim. Kolejny program nosił tytuł Na strunach wiersza. W latach 70. Magda Umer przygotowała program telewizyjny poświęcony WGB. Nosił on tytuł Piosenki wiatrem pisane. Ballady formacji weszły na stałe do polskich śpiewników i od lat są śpiewane przy ogniskach, w schroniskach, czy na festiwalach turystycznych.

Rate Your Music (inaczej RYM) to internetowa metadanowa baza danych prezentująca dyskografie wykonawców muzycznych, rozwijana przez użytkowników, i jednocześnie muzyczny portal społecznościowy. Od 2009 roku w bazie znajdują się również filmy. Po wprowadzeniu przez użytkowników danych na temat artystów i ich wydawnictw, społeczność ocenia dane płyty i głosuje za lub przeciw proponowanym znacznikom gatunków, co pozwala stworzyć rozbudowany system rekomendacji i list najlepszych płyt. Użytkownicy, których wkład we współtworzenie bazy danych jest większy mają proporcjonalnie większą wagę ocen. Wydawnictwa są oceniane w dziesięciostopniowej skali, od 0.5 "gwiazdki" do 5.0 (z połówkami). Dodatkowo, użytkownicy mają do dyspozycji wiele opcji pomagających katalogować posiadane kolekcje muzyczne. Rejestracja jest całkowicie darmowa, istnieje jednak mozliwość subskrypcji konta premium, oferującego szereg przydatnych funkcji.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.
.mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Dopiero wtedy zrozumiałem, że polski tekst ma jakieś znaczenie. Słuchałem tekstów Bellona i widziałem, że ludzie to chłoną. Do tej pory uważałem, że jeśli śpiewać, to tylko po angielsku, a wszystkie polskie wypociny to bzdety

Kotlina Kłodzka (czes. Kladská kotlina, niem. Glatzer Kessel) (332.54) – kraina geograficzna w Sudetach Środkowych, główne miasto – Kłodzko. Kotlina jest otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemią kłodzką.Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:

Zespół występował na Targach Estradowych w Poznaniu (1975), Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1980, 1981) oraz za granicą, m.in. w Taszkencie, Rydze, Kijowie, Belgradzie i Bratysławie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku Wolna Grupa Bukowina oficjalnie zawiesiła działalność.

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Po unieważnieniu zakazu występowania, wiosną 1982 roku doszło do połączenia sił grupy w składzie bez G. Kulawik i W. Jarocińskiego z Wałami Jagiellońskimi i w ten sposób powstała eksperymentalna formacja działająca pod nazwą: Grupa Adres – Bukowina, ulica Wały Jagiellońskie. Okazało się jednak, że owa nazwa nie zdaje egzaminu i po około pół roku supergrupa przyjęła nazwę Wały Jagiellońskie.

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat "Wały Jagiellońskie") – polski zespół muzyczny.Elżbieta Maria Adamiak-Poniedzielska (ur. 5 września 1955 w Łodzi) – polska piosenkarka, gitarzystka i kompozytorka z kręgu poezji śpiewanej.

W latach 1982–1985 Wolna Grupa Bukowina samodzielnie i w starym składzie wystąpiła zaledwie kilka razy, m.in. w 1984 roku na Famie, a jej lider W. Belon podobnie jak W. Juszczyszyn występował z Wałami Jagiellońskimi i jeździł z solowymi recitalami, zapraszając do współpracy poszczególnych członków grupy.

W 1985, po śmierci Wojciecha Belona, Wolna Grupa Bukowina zawiesiła swoją działalność, lecz od czasu do czasu okazjonalnie występowała, np. podczas koncertu wspomnieniowego w ramach XXI SFP w Krakowie, który odbył się kilka dni po jego śmierci oraz z okazji promocji tomiku Belona (wyd. Teatr Kalambur) w 1986 roku w Warszawie.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Poezja śpiewana (także piosenka literacka) – pojemny i nieprecyzyjnie określony gatunek muzyczny, w którym utwory składają się z wiersza, zwykle o charakterze ballady, oraz skomponowanej specjalnie do utworu muzyki. Najczęściej są to kompozycje o głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji (zwykle na gitarę lub fortepian).

Reaktywacja zespołu nastąpiła w 1992 roku. Gitarzystą basowym grupy był wówczas Robert Szydło.

W latach 1995–1996 grupa ponownie pojawiła się na festiwalu opolskim w koncertach pt. Kraina Łagodności.

W 2010 zespół został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Ośrodek Teatru Otwartego "Kalambur" we Wrocławiu (Teatr Kalambur) – scena teatralna założona w roku 1957 przez absolwenta fizyki teoretycznej, asystenta na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego Bogusława Litwińca jako teatr studencki.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Jacek Łuczak (ur. 1950) – artysta, twórca piosenki autorskiej, gitarzysta oraz wykonawca własnych piosenek. Uczestnik festiwali i przeglądów piosenki na terenie całego kraju: Bazuna (Gdańsk), YAPA (Łódź), OPPA (Warszawa), SMAK (Myślibórz), czy FPiPS (Kraków).
Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.
Ryszard Wolański (ur. 25 lipca 1943 w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Od 1972 związany z Polskim Radiem oraz od 1978 z Telewizją Polską. Autor wielu radiowych i telewizyjnych reportaży o tematyce muzyki Jazzowej. Ryszard Wolański od 1974 jest reporterem najważniejszych festiwali muzycznych m.in.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Old Jazz Meeting, Jazz Jantar, Pomorska Jesień Jazzowa, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, Piknik Country w Mrągowie.
Wojciech Jarociński (ur. 10 maja 1950 w Chełmży) – polski gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor z kręgu poezji śpiewanej.
Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

Reklama