Wojna Appenzellu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojna Appenzellu – jeden z etapów wojen szwajcarsko-austriackich. Wojna toczyła się w latach 1403–1411.

Schwyz (fr. Schwytz, ret. Sviz, wł. Svitto) - miasto we wschodniej Szwajcarii, stolica dystryktu Schwyz i kantonu Schwyz. Położone jest na wysokości 516 m n.p.m. między jeziorami Lauerzersee i Vierwaldstättersee w Prealpach Szwajcarskich. Według ostatniego spisu ludności miasto zamieszkują 14 1362 osób.Appenzell Innerrhoden – najmniejszy po Bazylei-Mieście kanton Szwajcarii, położony we wschodniej części tego kraju. Jego stolicą jest Appenzel, której części należą do trzech dystryktów (Appenzell, Rüte, Schwende). Dla usprawnienia zarządzania wsią utworzono w XVI wieku gminę nadzoru przeciwpożarowego (niem. Feuerschaugemeinde, także Dunke), obejmującą te trzy części.

U zarania XV wieku Appenzell było obszarem lennym opactwa w Sankt Gallen. Samo miasto Sankt Gallen cieszyło się wolnością jako miasto cesarskie. Kwitł w nim handel i rzemiosło. Jednak opactwo, które było kiedyś zwierzchnikiem lennym miasta, zażądało przywrócenia dawnego statusu. Chcące zachować swoją wolność Sankt Gallen poprosiło o pomoc Appenzell (także będące własnością opactwa St Gallen), które sprzymierzyło się ze Schwyz, innym wolnym miastem i członkiem Związku Szwajcarskiego, a następnie zbuntowało się przeciwko opactwu. W 1403 roku oddziały opactwa zaatakowały Appenzell, ale zostały pobite.

Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.Opactwo Sankt Gallen (niem. Stiftskirche St. Gallen) – rzymskokatolicka katedra diecezji Sankt Gallen w Szwajcarii. Mieści się przy ulicy Klosterhof w mieście Sankt Gallen.

Upokorzone opactwo poprosiło o pomoc habsburskiego księcia Fryderyka IV Austriackiego. Wzmocnione, ponownie zaatakowało Appenzell i pozostałe miasta w 1405, tylko po to aby powtórnie ponieść klęskę. Wtedy król niemiecki Ruprecht nakazał powstańcom powrócić pod władzę opactwa. Nakaz został zignorowany, a w 1411 roku Appenzell i Sankt Gallen uzyskały ochronę Związku Szwajcarskiego, czemu Ruprecht nie mógł już zaradzić. Appenzell (od 1597 roku Appenzell Ausserrhoden i Innerrhoden) i Sankt Gallen są obecnie szwajcarskimi kantonami.

Fryderyk IV Habsburg (ur. w 1382, zm. 24 czerwca 1439 w Innsbrucku) - książę Austrii i Tyrolu, syn księcia Leopolda III Habsburga i włoskiej księżniczki Viridis Visconti, nosił przydomek mit der leeren Tasche ("z pustą kieszenią").Ruprecht III Wittelsbach (ur. 5 maja 1352 Amberg - zm. 18 maja 1410) – elektor Palatynatu 1398-1410, król niemiecki 1400-1410.

Starcia wojny Appenzellu:

 • 1403Bitwa pod Vögelinsegg
 • 1405bitwa pod Stoss
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wojna austriacko-szwajcarska (1385-1388)
 • wojna austriacko-szwajcarska (1460)
 • wojna austriacko-szwajcarska (1499)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lenno (łac. feudum) – w ustroju lennym dobro będące przedmiotem kontraktu lennego, tj. nadawane przez seniora wasalowi w użytkowanie i pobieranie części pożytków w zamian za wsparcie militarne lub finansowe. Później przez lenno rozumiano całość stosunków pomiędzy seniorem a wasalem typowych malych dla feudalizmu. W Europie instytucja ta wywodzi się z połączenia wczesnośredniowiecznych beneficjum i komendacji.
  Wolne miasta Rzeszy (niem. Freie Reichsstadt) – termin określający miasta w Świętym Cesarstwie Rzymskim podlegające bezpośrednio władzy cesarzy i posiadające własną, niezależną reprezentację w Reichstagu.
  Wojna austriacko-szwajcarska w latach 1385-1388 rozpoczęła się zajęciem przez Lucernę, jednego z członków Związku Szwajcarskiego, miast Rothenburg i Sempach należących do Habsburgów. W odwecie austriacki książę Leopold III najechał Związek Szwajcarski. Niedaleko Sempach jego spieszeni ze względu na ciężkie warunki terenowe rycerze zostali pobici przez wojowniczych górali. Wśród wielu zabitych był też sam Leopold III (zobacz: bitwa pod Sempach). W dalszych walkach z austriackimi wojskami Szwajcarzy stale odnosili sukcesy, między innymi w 1388 pod Nafels wojska austriackie zostały pobite przez oddziały z kantonu Glarus, które ułatwiły sobie zadanie spuszczając na wrogów lawinę głazów. Zrozumiawszy, że nie są w stanie pokonać górali, austriaccy Habsburgowie zawarli rozejm, a w 1394 dwudziestoletni pokój; Habsburgowie zrzekli się praw do Lucerny, Zugu i Glarus. Zwycięstwo wzmocniło Związek Szwajcarski, który tworzyło już osiem kantonów (założyciele z 1291 – Uri, Schwyz i Unterwalden oraz Lucerna, Zurych, Berno, Zug i Glarus).
  Appenzell Ausserrhoden – niewielki kanton we wschodniej Szwajcarii. Siedzibą rządu i parlamentu jest Herisau, natomiast władzy sądowniczej – Trogen. Nieoficjalnie jest podtrzymywany podział kantonu na trzy dystrykty – Hinterland, Mittelland i Vorderland, zlikwidowane w 1995.
  Stara Konfederacja Szwajcarska – określenie państwa szwajcarskiego w okresie pomiędzy utworzeniem państwa a początkiem okupacji francuskiej i wprowadzeniem przez Napoleona drastycznych zmian ustrojowych, w wyniku których konfederację zastąpiono zależną od Francji Republiką Helwecką.
  Wojna Szwabska (wojna austriacko-szwajcarska) – konflikt zbrojny, który miał miejsce pomiędzy styczniem a wrześniem 1499 r. pomiędzy Szwajcarami a austriackimi Habsburgami i sprzymierzonym z nimi Związkiem Szwabskim. Wojna toczyła się o panowanie na przygranicznych terenach Szwajcarii i Habsburgów.

  Reklama