Wojciech Klata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Klata (ur. 27 stycznia 1976 w Warszawie) – polski socjolog oraz aktor filmowy i telewizyjny.

Chłopcy z Placu Broni (węg. A Pál utcai fiúk) – powieść Ferenca Molnára, która ukazała się w 1906 r. jako A Pál utcai fiúk (węg., dosł. Chłopcy z ulicy Pawła, przyległej do tytułowego placu).Pierścionek z orłem w koronie – polski dramat wojenny z 1992 roku na motywach powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego pt.: Pierścionek z końskiego włosia, w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Do filmu trafił ze sceny młodzieżowego teatru „Kleks”, który prowadziła jego matka. Kiedy jeszcze chodził do „zerówki”, jego matka zabierała go na próby, aż wreszcie któregoś dnia zagrał w przedstawieniu Czerwonoskóry dżentelmen. Tu dostrzegł go Krzysztof Gradowski, który powierzył mu rolę ucznia ze Szkoły Przyszłości w filmie muzycznym dla dzieci Pan Kleks w kosmosie (1988).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.

Potem znalazł się w obsadzie serialu Banda Rudego Pająka (1988). Zdobył serca publiczności w filmie psychologicznym Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog I (1988) jako ukochany syn naukowca, który chciał wypróbować nowe łyżwy. Rola Grzesia w dramacie Macieja Dejczera 300 mil do nieba (1989) przyniosła mu nominację do nagrody Złotych Lwów Gdańskich za pierwszoplanową rolę męską na XV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Awantura o Basię – polski film z 1995 roku, zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Do zagrania roli Szlomy, podopiecznego Janusza Korczaka w biograficznym filmie wojennym Andrzeja Wajdy Korczak (1990) przekonała go matka, gdyż sam nie chciał pójść na zdjęcia próbne, a za zarobione pieniądze kupił sobie stację dysków do komputera Commodore. Pojawił się także w biograficznym dramacie wojennym Stevena Spielberga Lista Schindlera (Schindler’s List, 1993).

Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego – jeden z dwóch instytutów Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego kształcący w trybie dziennym na kierunku socjologia. Siedziba Instytutu Socjologii znajduje się w budynku przy ulicy Karowej 18.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

W latach 2004–2006 współtworzył teleturniej dla młodzieży TVP2 Burza Mózgów.

W 2006 roku był autorem i prowadzącym talk show Socjopaci (emisja w czwartki TVP Kultura), którego celem było ukazanie relacji pomiędzy gościem programu a społeczeństwem rozumianym zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Autorzy koncentrowali się nie tylko na problematyce dzieciństwa i młodości zaproszonego gościa, ale również na uniesieniach zbiorowych, problematyce narodu, misji służenia wspólnocie.

Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Na antenie TVP2 prowadził program System 09. Został wicedyrektorem TVP Kultura.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Modrzejewska – polski serial z 1989 roku, będący biografią wybitnej polskiej aktorki dramatycznej Heleny Modrzejewskiej
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Obcy VI – polski film krótkometrażowy z 2006 roku. Film zrealizowany w ramach projektu 30 minut. Projekt ten umożliwia realizacje swojego pierwszego filmu przy profesjonalnym wsparciu. Projekt jest inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Banda Rudego Pająka – polski serial telewizyjny dla młodych widzów z roku 1988 w reżyserii Stanisława Jędryki. Autorami scenariusza są Stanisław Jędryka, Leon Bach i Janusz Domagalik. Serial powstał na podstawie powieści Janusza Domagalika Banda Rudego.

Reklama