Wojciech Kass

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Kass (ur. 1 września 1964 w Gdyni) – polski poeta i eseista.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Ma chérie (pol. "Moja droga") – piąta autorska płyta polskiego pieśniarza i poety, Mirosława Czyżykiewicza, wydana w 2013 r. Zawiera wiersze różnych poetów, do których muzykę skomponował Czyżykiewicz. Celem albumu było m.in. przybliżenie słowa poetyckiego kulturze masowej (odwołanie do norwidowskiej profetyki: „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie/ Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...”). Okładka płyty przedstawia Mirosława Czyżykiewicza przytulającego córkę, która ma na czole wytatuowane słowa "Ma chérie". Album zadebiutował na 24. miejscu zestawienia OLiS.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Opublikował tomiki poetyckie: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005) – nominacja do Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur, Pieśń miłości pieśń doświadczenia (2006; z Krzysztofem Kuczkowskim), Wiry i sny (2008) – Nagroda Otoczaka i nominacja do Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur oraz 41(2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. Czterdzieści jeden. Wiersze. Glosy, zawierająca pieśni z 41, dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz niwe wiersze. W 2014 wydał tomik Ba!. i dwadzieścia jeden wierszy a w 2015 Przestwór. Godziny nominowany w 2016 do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja. W 2016 ukazał się wybór jego poezji Pocałuj światło. 89 wierszy a w 2018 Ufność. Trzy poematy.

Krzysztof Kuczkowski (ur. w 1955 roku w Gnieźnie)- polski poeta, autor szkiców, recenzji muzycznych i literackich, juror wielu konkursów poetyckich. W roku 1993 założył dwumiesięcznik literacki "Topos", którym kieruje do dziś. Jest redaktorem serii książek "Biblioteka Toposu". Od 1995 do 2005 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu "Gitara i Bas". Inicjator Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego, a także organizator festiwali poezji w Sopocie.Odchodzę wracam – album studyjny Mirosława Czyżykiewicza, wydany 6 listopada 2015 nakładem wytwórni Warner Music Poland. Na płycie znalazły się piosenki złożone z tekstów różnych autorów – w większości przyjaciół pieśniarza. Muzykę do dziesięciu z trzynastu utworów skomponował Hadrian Filip Tabęcki, do dwóch Witold Cisło – obaj wspólnie podjęli się produkcji tego albumu.

Jest m.in. autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawni umarli (1996), książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004) – nominowanej do Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur oraz współautorem słownika Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany (2008). Esej Wojciecha Kassa Światło jaśnie gość (2008) zainaugurował serię broszur: Prelekcje Mistrzów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego – polskie odznaczenie samorządowe ustanowione 31 sierpnia 2005 jako jednostopniowa odznaka stanowiąca wyróżnienie za szczególne zasługi położone dla rozwoju Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wykraczające poza podstawowe obowiązki zawodowe oraz dokonania przynoszące wymierne korzyści dla mieszkańców regionu Warmii i Mazur. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

Od 1997 jest związany z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu (od 2000 jest jego dyrektorem). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego Topos. Jest m.in. laureatem Nagrody Nowej Okolicy Poetów za dorobek poetycki (2004), Nagrody Prezydenta Sopotu (2011) i Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, serbski, słoweński i włoski.

Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, nadawanej w latach 1962-2005 osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.Mirosław Andrzej Czyżykiewicz (ur. 1 marca 1961 w Gorlicach) – polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Sekretarz Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Przewodniczący jury Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich, a także juror innych ogólnopolskich konkursów poetyckich, między innymi: im. Rainera Marii Rilkego, im. Michała Kajki, „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka, im. Rafała Wojaczka, im. Haliny Poświatowskiej.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu – muzeum, położone na terenie osady Pranie (powiat piski). Jego zbiory poświęcone są osobie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu piskiego.

Żonaty z Jagienką Kass. Ma dwóch synów.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki – konkurs organizowany od 2005 przez Dom Kultury w Orzyszu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku pod patronatem Burmistrza Orzysza i Dwumiesięcznika Literackiego Topos.
Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Artur Nowaczewski (ur. 10 października 1978 w Gdańsku) - polski poeta i krytyk literacki; doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdyni.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kruchy świat, kruche szkło – dwunasty album polskiego wykonawcy poezji śpiewanej Grzegorza Turnaua, nagrany wspólnie z Wojciechem Malajkatem i wydany 4 sierpnia 2007 roku. Płyta zawiera piosenki głównie do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Album jest do kupienia tylko w trzech miejscach w Polsce.

Reklama