Wojciech Frazik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Jan Frazik (ur. 1962 w Krakowie) – polski historyk, bibliograf, działacz opozycji niepodległościowej w PRL.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył VII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2012 obronił doktorat z historii najnowszej.

W latach 1969–1980 członek ZHP, w latach 1978–1986 uczestnik Duszpasterstwa Akademickiego Beczka oo. Dominikanów w Krakowie, członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, m.in. uczestnik studenckiego strajku na przełomie listopada i grudnia 1981 r..

W latach 80. kolporter podziemnych wydawnictw, m.in. organizator kolportażu i główny kolporter pisma Arka, redaktor podziemnego pisma Alternatywy, w latach 1983–1984 wykładowca i kierownik samokształceniowej grupy licealistów; 1986–1987 wykładowca w Duszpasterstwie Ludzi Pracy działającym pod nazwą Zespół Apostolstwa Świeckich Kamieniołom przy parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu; 1984–1985 członek Sekcji Młodych KIK (w grupie samokształceniowej); 1984–1989 wykładowca w Krakowskiej Wspólnocie Akademickiej przy kościele Księży Misjonarzy na Miasteczku Studenckim, w ramach Uniwersytetu Podziemnego oraz w Nowym Targu, Zgierzu, Wadowicach. 1984–1985 działacz samorządu studenckiego na UJ, sygnatariusz listów protestacyjnych przeciwko zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1989 był zaangażowany w kampanię wyborczą Komitetu Obywatelskiego, następnie był współzałożycielem i w latach 1990–1991 działaczem Forum Prawicy Demokratycznej.

W latach 1991–2000 był asystentem w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, od 2000 jest pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej/Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Krakowie (w latach 2006–2012 był naczelnikiem OBEP IPN w Krakowie).

Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u”, członkiem redakcji Aparatu Represji w Polsce Ludowej 1944–1989.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Medal „Niezłomnym w Słowie” – odznaczenie nadawane osobom, które w latach 80. XX wieku, ryzykując represje i uwięzienie, działały na rzecz wolności słowa w Polsce. Osoby te pełniły, z narażeniem własnej wolności i zdrowia, funkcje wydawców, organizatorów druku, drukarzy i kolporterów wydawnictw, działających na rzecz przełamania ówczesnego monopolu informacyjno-kulturowo-edukacyjnego w okresie PRL. Ich działalność, w świetle obowiązujących wtedy przepisów prawnych, była nielegalna. Osoby te rozpracowywała i represjonowała Służba Bezpieczeństwa oraz inne służby specjalne i milicyjne PRL.
VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie – szkoła średnia działająca w Krakowie od 1902 roku.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Zeszyty Historyczne WiN-u - czasopismo historyczne ukazujące się od 1992 roku. Publikowane są w nim artykuły dotyczą dziejów podziemia antykomunistycznego po 1944 roku. Redaktorzy naczelni: Andrzej Zagórski, następnie Janusz Kurtyka.
Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) – instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama