Wojciech Dziwulski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojciech Dziwulski (ur. 1951) – polski lektor filmowy oraz spiker. Przez 20 lat czytał reklamy Telezakupów Mango. Jego głos został wykorzystany także między innymi w utworze zespołu O.S.T.R. – „Introgliceryna”.

Czytanie filmu przez lektora (pot. szeptanka; ang. voice-over) – jedna z trzech technik lokalizacji filmów (obok dubbingu i napisów) polegająca na nałożeniu na oryginalną ścieżkę dźwiękową dodatkowej, zawierającej tłumaczenie czytane przez lektora. Została przyjęta w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz w Polsce. W innych krajach nie jest w ogóle stosowana lub w bardzo ograniczonym zakresie, np. w filmach dokumentalnych.Marek Gajewski (ur. 29 czerwca 1945, zm. 11 sierpnia 1995 w Warszawie) – polski aktor, lektor, spiker, prezenter i dziennikarz TVP.

Życiorys[ | edytuj kod]

Z wykształcenia inżynier mechanik. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Posiada bezterminową kartę mikrofonową. Pracę z mikrofonem zaczynał w latach 70. w radiowęźle swojego zakładu pracy. Współpracował m.in. z dystrybutorem "Videotechnika" oraz z Prywatną Telewizją Elgaz w Gdyni, gdzie pracował razem z takimi lektorami jak Marek Gajewski i Jan Suzin. Od początku lat 90. przez okres 20 lat był lektorem reklam Telezakupów Mango. Na początku lat 90. był też prezenterem w Telewizji Gdańsk oraz pracował także w Radiu Gdańsk. Jego głos brał udział w internetowej sondzie, w której wybierano najlepszy głos, który mógłby zapowiadać przystanki komunikacji miejskiej.

Telezakupy Mango – sieć telezakupowa należąca do grupy ITI. Powstała w 1989. Oferta Mango jest m.in. przedstawiana na kanale telewizyjnym Mango 24.Polskie Radio Gdańsk (pełna nazwa: Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Gdańsku – Radio Gdańsk SA) – używa do identyfikacji antenowej nazwy Radio Gdańsk. Jest jedną z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw.

Lektor[ | edytuj kod]

Filmy animowane[ | edytuj kod]

 • Wybawca Ziemi (VHS, dystrybucja: ARE)
 • Filmy fabularne[ | edytuj kod]

 • 1409. Afera na zamku Bartenstein (lektor TV)
 • Czarny orzeł (VHS, dystrybucja: Elgaz)
 • Gwałtowne uderzenie (VHS, dystrybucja: Elgaz/ARE)
 • Milion dolarów
 • Niszczyciele (VHS, dystrybucja: Elgaz)
 • Po obietnicy (VHS)
 • Przeminęło z wiatrem
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  TVP3 Gdańsk – ośrodek regionalny Telewizji Polskiej, obejmujący zasięgiem województwo pomorskie, z siedzibą główną w Gdańsku przy ul. Czyżewskiego 42 i ul. Sobótki 15 oraz redakcją terenową w Słupsku. Dyrektorem TVP3 Gdańsk jest Marek Wałuszko.Przedsiębiorstwo ELGAZ (również pisownia: EL-GAZ) - wielobranżowe przedsiębiorstwo założone w 1985 roku, należące do Janusza Leksztonia - na początku lat 90 wymienianego wśród najbogatszych Polaków. W ówczesnych czasach jedna z największych prywatnych firm w Polsce. Siedziba przedsiębiorstwa mieściła się w Gdyni Chyloni przy ul. Północnej 9A.
  Warto wiedzieć że... beta

  O.S.T.R., właściwie Adam Andrzej Ostrowski (ur. 15 maja 1980 w Łodzi), znany również jako Ostry – polski raper, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Współzałożyciel grupy muzycznej BDC, przekształconej w latach późniejszych w grupę LWC. Przez krótki okres był także członkiem formacji Obóz TA. Od 2000 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE. Muzyk współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko,Vienio i Pelson, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack. W swej twórczości porusza takie zagadnienia jak polityka, korupcja oraz problemy społeczne.

  Reklama