Woerden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Woerdenmiasto w centralnej Holandii, w prowincji Utrecht. Położone nad rzeką Oude Rijn, która okrąża centrum miasta tworząc kształt gwiazdy.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Osada założona przez Rzymian. Otrzymała prawa miejskie w 1372. W 1410. wybudowano zamek a w 1510. ratusz miejski - oba budynki istnieją do dziś.

Od 1885r. od początku maja do końca sierpnia w każdy sobotni poranek w mieście odbywa się tradycyjny targ serów.

Liczba mieszkańców:51 201 (2012). Powierzchnia: 92,89 km².

Holandia jest obecnie podzielona na 12 europejskich prowincji, które dzielą się na 355 gmin (gemeente) oraz 3 karaibskie gminy specjalne. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Począwszy od maja 2004 r., Woerden jest miastem eksperymentalnym, w którym z obiegu wycofane zostały monety o wartości 1 i 2 eurocentów.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. woerden.nl: Burgemeester V.J.H. (Victor) Molkenboer (niderl.). [dostęp 2014-07-29].
 2. Boerenmarktstad Woerden Kaasmarkt / Cheesemarket, boerenmarktstad.nl [dostęp 2021-02-02].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Woerden
 • Babylon - undergroundowy klub w Woerden
 • World Gazetteer
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama