Wizjer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wizjer w lustrzance dwuobiektywowej Hasselblad
Widok przez wizjer Olympusa 35 RC

Wizjer – część przyrządu optycznego (np. aparatu fotograficznego) służąca do określenia granic kadru; celownik pozwalający na wybór i ustalenie obiektu zdjęcia.

Układ optyczny – zespół dwóch lub więcej elementów optycznych, biorących udział w tworzeniu obrazu w przyrządzie optycznym. W zależności od konstrukcji układu optycznego, światło może przez jego poszczególne elementy przechodzić lub odbijać się od nich. W skład układu optycznego mogą wchodzić takie elementy jak: soczewki, zwierciadła, siatki dyfrakcyjne czy pryzmaty. Elementy te mogą stykać się z sobą bezpośrednio lub być od siebie oddalone.Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.

W aparatach fotograficznych stosowany jest najczęściej celownik lunetkowy, będące układem optycznym wbudowanym w korpus aparatu, w którym widoczny obraz jest pomniejszony.

Innym rodzajem wizjera jest celownik ramkowy składający się z ramki i prostego przeziernika, umieszczany na obudowie aparatu. Nazywane są one celownikami sportowymi, ze względu na łatwość ich użycia podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów.

Wizjerem można także określić mały wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) w aparacie cyfrowym, w którym widziany jest obraz przedstawiający kadr. Dziś jest to często jedyna możliwość zobaczenia i skorygowania kadru w małych aparatach kompaktowych i innych urządzeniach mających funkcję aparatu, jak np. smartfony.

Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Lustrzanka dwuobiektywowa (ang. TLR, Twin Lens Reflex Camera) – dwuobiektywowy, matówkowy, aparat fotograficzny charakteryzujący się zwartą i sztywną konstrukcją.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • okular
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Fotograf niedzielny - Wizjer na świat
  • Warto wiedzieć że... beta

    Aparat kompaktowy (ang. compact camera), zwany też kompaktem – typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Typowy aparat kompaktowy wyposażony jest w niewymienny obiektyw (stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy).
    Okular – jedna z podstawowych części budowy wielu urządzeń optycznych. Jest to element optyczny najbliższy oka obserwatora, służący do obserwacji obrazu tworzonego przez obiektyw danego urządzenia. Okular występuje w postaci pojedynczej soczewki lub układu optycznego. Każdy okular służy dla jednego oka.

    Reklama