Witold Panasewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Witold Panasewicz (ur. 22 grudnia 1875 w Tbilisi, zm. 24 października 1959 w Los Angeles) – komandor Marynarki Wojennej II RP, kapitan żeglugi wielkiej.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Marynarka Wojenna II RP – jeden z dwóch, obok wojska, jak ówcześnie nazywano wojska lądowe, rodzajów Sił Zbrojnych II RP.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 22 grudnia 1875 w Tbilisi w rodzinie Józefa i Adeli z domu Skokowskiej. Po maturze wstąpił do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu. W 1899 rozpoczął służbę w marynarce wojennej. Około roku 1905 poślubił Klarę Korsak, z którą mieli córkę Marię później żonę Kordiana Tarasiewicza.

Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej (OSMW II RP) powstała jesienią 1921 r. w Toruniu. Miała trzyletni program nauczania. przyjmowani do niej byli absolwenci szkoły podchorążych i podoficerowie młodsi wszystkich rodzajów wojsk, pragnący służyć w Marynarce Wojennej. Słuchacze studiowali nauki matematyczne, nautyczne, techniczne i ogólnowojskowe. Około 12 miesięcy spędzali na morzu, odbywając praktyki na różnych stanowiskach. Szkoła przyjmowała ok. 20 słuchaczy rocznie na wydziały: morski, techniczny i administracyjny. 19 października 1928 r. przemianowana na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w wyrazie szacunku do tradycji szkół wojskowych Królestwa Kongresowego. Wykształciła w okresie 1921-1939, 224 oficerów na wydziale morskim, 23 na wydziale technicznym i 12 na wydziale administracyjnym.Tbilisi (gruz. თბილისი, w latach 1845-1936 Tyflis) – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób (aglomeracja 1,5 mln mieszkańców, 2010). Jest głównym kulturalnym, naukowym (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa i liczne uczelnie) i przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw) ośrodkiem Gruzji.

W 1918 jako ochotnik wstąpił w szeregi Wojska Polskiego i otrzymał skierowanie do Marynarki Wojennej. Został awansowany do stopnia komandora w Korpusie Morskim ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 i zweryfikowany z lokatą 1. W 1920 roku objął obowiązki komendanta Portu Wojennego w Pucku i jednocześnie dowódcy Wybrzeża Morskiego. W 1923 był komendantem Portu Wojennego Gdynia. Następnie objął obowiązki komendanta Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, rozkazem z dnia 15 października 1924.

Marynarka Wojenna Imperium Rosyjskiego (Военно-Морской Флот Российской империи, Wojenno-Morskoj Fłot Rossijskoj impierii) – jeden z rodzajów sił zbrojnych (marynarka wojenna) Imperium Rosyjskiego, istniejący od XVII wieku do wojny domowej w Rosji.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Zwolniony do rezerwy w 1927 i przeniesiony w stan spoczynku. Jako emerytowany oficer w 1928 zamieszkiwał w Warszawie. Pracował w Żegludze Polskiej, a następnie w Polsko-Brytyjskim Towarzystwie Okrętowym „Polbryt”. W 1955 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł 24 października 1959 roku.

Port wojenny Gdynia – polski port wojenny nad Zatoką Gdańską, w woj. pomorskim w Gdyni, położony na Pobrzeżu Kaszubskim. Port stanowi bazę logistyczną Marynarki Wojennej RP, którą zarządza oddział logistyczny Komenda Portu Wojennego Gdynia zabezpieczający okręty w nim stacjonujące. Port wojenny Gdynia jest główną bazą morską 3 Flotylli Okrętów.Polbryt, inaczej Polsko-Brytyjskie Towarzystwo Okrętowe, to mieszane przedsiębiorstwo armatorskie powstałe w roku 1928 z inicjatywy Juliana Rummla, dla obsługi ruchu emigracyjnego, jaki pod koniec lat dwudziestych XX wieku zaktywizował Gdańsk i inne porty nadbałtyckie. Trzy czwarte udziałów w spółce miała "Żegluga Polska", pozostałe 25% znana brytyjska firma armatorska "Ellerman & Wilson Line".

Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Oficer Legii Honorowej.
 • Srebrny medal za akcję ratunkową w Messynie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Poczet Komendantów. Akademia Marynarki Wojennej. [dostęp 2018-07-17]. Według innych źródeł urodzony 21 grudnia 1875.
  2. red. Jan Kazimierz Sawicki: Kadry morskie Rzeczpospolitej. T. V. Gdynia: 2011. [dostęp 2015-02-16].
  3. Department of Public Health Services: Witold Panasewicz (ang.). W: California, Death Index, 1940-1997 [on-line]. FamilySearch.org. [dostęp 2015-02-16].
  4. Ryszard Mielczarek i Jerzy Pertek, Jerzy Pertek: Panasewicz Witold (1875-1959). T. XXV: Padło Jan - Piątkiewicz Aleksander. PAN, 1980, seria: Polski Słownik Biograficzny.
  5. Kordian Tarasiewicz: Biografia. tarasiewicz.info. [dostęp 2015-02-16].
  6. Rocznik Oficerski 1923. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1923, s. 1443.
  7. Rocznik Oficerski 1924. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1924, s. 1311.
  8. Rocznik Oficerski 1923. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1923, s. 1438.
  9. Rocznik Oficerski 1924. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1924, s. 1400.
  10. Rocznik Oficerski 1928. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1928, s. 886.
  11. Rozporządzenie Prezydenta RP zezwalające na noszenie odznaczeń zagranicznych. [dostęp 2015-02-16].
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.Ministerstwo Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.) – naczelny organ administracji państwowej powołany do kierowania i administrowania siłami zbrojnymi II RP w czasie pokoju i przygotowania ich do działań na wypadek wojny, w latach 1918-1942.
  Warto wiedzieć że... beta

  Morski Korpus Kadecki (ros. Морской кадетский корпус им. Петра Великого) – wyższa uczelnia morska w Sankt Petersburgu.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  Port wojenny – baza okrętów marynarki wojennej. Stacjonują tu okręty, które w danym czasie nie wykonują żadnej misji na morzu. Zazwyczaj w porcie wojennym dokonuje się także drobnych napraw okrętów. Często porty wojenne są także bazami piechoty morskiej i innych oddziałów wsparcia.
  24 października jest 297. (w latach przestępnych 298.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 68 dni.
  Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.
  Komandor (kmdr) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający pułkownikowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

  Reklama