Wisconsin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wisconsin (wymowa:/wɪˈskɑːnsɪn/ ) – stan na północy Stanów Zjednoczonych, leżący w regionie Midwest, nazywanym także regionem Wielkich Jezior. Położony jest pomiędzy Jeziorem Górnym na północy i jeziorem Michigan na wschodzie. Na zachodzie graniczy ze stanem Minnesota, na południowym zachodzie ze stanem Iowa, na południu z Illinois, a na północnym wschodzie z Michigan.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.David Zubik, (ur. 4 września 1949), amerykański biskup katolicki polskiego pochodzenia. Biskup pomocniczy diecezji Pittsburgh (1997-2003), w tym samym czasie biskup tytularny Jamestown. Następnie ordynariusz diecezji Green Bay w Green Bay (2003-2007) i ordynariusz diecezji Pittsburgh (od 2007).

W czasie kolonizacji europejskiej obszar ten był zamieszkany przez ludy algonkiańskie i siouańskie, takie jak Winebagowie, a dziś jest domem dla jedenastu plemion uznanych przez władze federalne, z których największym są Czipewejowie.

Wisconsin ma jedne z największych stad bydła w kraju. Jest największym krajowym producentem sera oraz drugim co do wielkości producentem mleka i masła w kraju. Wisconsin straciło tytuł wiodącego stanu mleczarskiego w 1993 roku na rzecz Kalifornii.

W 2019 roku Wisconsin, wśród stanów USA, ma najwyższy odsetek osób pochodzenia niemieckiego (36,8%) i polskiego (8,6%).

Hrabstwo Milwaukee – hrabstwo w USA, w stanie Wisconsin. Według danych z 2006 roku hrabstwo miało 915097 mieszkańców.Henry Teofil Howaniec (ur. 14 lutego 1931 w Chicagow stanie Illinois) – kapłan katolicki, emerytowany biskup Diecezji Świętej Trójcy w Ałmaty, w Kazachstanie.

Historia[ | edytuj kod]

 • 1634 – na ziemie przyszłego stanu dotarł francuski badacz Jean Nicolet
 • 1672 – terytorium zostało włączone do kolonialnych posiadłości Francji
 • 1763 – własność Wielkiej Brytanii
 • 1783 – Wielka Brytania przekazała terytorium Stanom Zjednoczonym
 • 1812 – Brytyjczycy ostatecznie opuścili Wisconsin
 • 29 maja 1848 – Wisconsin zostało przyjęte do Unii (jako trzydziesty stan)
 • Geografia[ | edytuj kod]

  Z 169 635 km² Wisconsin zajmuje 23. miejsce wśród 50 stanów USA i jest nieco większy niż połowa obszaru Polski. Obszar całego stanu jest w większości nizinny i występują tu liczne jeziora polodowcowe. 28 976 km² (17%) powierzchni kraju zajmują powierzchnie wodne, a 46% zajmują lasy.

  Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.Winnebago (ang. Lake Winnebago) – jezioro w Stanach Zjednoczonych, we wschodniej części stanu Wisconsin, największe jezioro znajdujące się w całości w granicach tego stanu.

  W stanie znajduje się ponad 15 tysięcy jezior i dużych obszarów leśnych, dzięki czemu liczni turyści regularnie podróżują z Chicago, do sąsiedniego stanu na północy. Największe miasta stanu znajdują się na południowym wschodzie.

  Północna część stanu jest domem dla Narodowego Lasu Chequamegon-Nicolet.

 • Główne rzeki: Missisipi, Wisconsin, St. Croix
 • Największe jezioro: Winnebago (534 km²)
 • Najwyższy szczyt: Timms Hill (595 m n.p.m.)
 • Liczba hrabstw: 72
 • Stany Zjednoczone Ameryki – państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii, potocznie zwany Waszyngtonem), będący oficjalną stolicą państwa.Timms Hill – szczyt w Hill w hrabstwie Price w stanie Wisconsin o wysokości 594,8 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie stanu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro polodowcowe – rodzaj jeziora powstałego w zagłębieniu terenu utworzonym wskutek działalności lodowca lub lądolodu, charakterystyczny dla obszarów młodoglacjalnych. Woda tych jezior nie jest roztopową wodą lodowcową, bo ta dawno uległa wymianie, a nawet w pewnych przypadkach w jeziorze nigdy nie było wód roztopowych. W niektórych miejscach pojawiły się stale podmokłe obszary bagien i torfowisk.
  Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.
  Clement John Zablocki (ur. 18 listopada 1912, zm. 3 grudnia 1983) - amerykański polityk polskiego pochodzenia, członek Partii Demokratycznej.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Raphael Michael Fliss (ur. 25 października 1930 w Milwaukee, Wisconsin) – amerykański duchowny katolicki, biskup Superior w latach 1985-2007.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ewangelikalizm, chrześcijaństwo ewangelikalne, pot. chrześcijaństwo ewangeliczne – jest nurtem pobożnościowym w protestantyzmie, opartym na specyficznej duchowości. W większości protestantyzm ewangelikalny jest nurtem konserwatywnym i sprzeciwia się tendencjom liberalnego chrześcijaństwa, które zaznaczają się w głównym nurcie protestantyzmu. Powstał na gruncie purytanizmu, ortodoksji protestanckiej i pietyzmu. Niektóre jego elementy pobożnościowe w 2. połowie XX wieku przyjęły się także poza protestantyzmem.

  Reklama