Wirtualna kolonoskopia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wideo pokazujące końcowy efekt wirtualnej kolonoskopii

Wirtualna kolonoskopia to metoda diagnostyki, polegająca na utworzeniu trójwymiarowego modelu jelita grubego od odbytnicy aż do kątnicy, przy użyciu obrazów uzyskanych za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badanie to używane jest do zdiagnozowania chorób jelita grubego jak polipy, uchyłkowość jelit, czy zmiany nowotworowe.

Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Wirtualna kolonoskopia w porównaniu z innymi metodami jest mało uciążliwa dla pacjenta; jest metodą mało inwazyjną i szybszą. Kolonoskopia wirtualna i kolonografia pozwalają na ocenę wewnętrznej powierzchni ścian jelit. Możliwa jest także ocena nacieku jelita grubego poza jego ścianę. Wirtualna kolonoskopia obrazuje całe jelito grube (od odbytnicy do kątnicy). Trójwymiarowy obraz wewnętrznej powierzchni ścian jelita grubego pozwala zidentyfikować polipy. Jelito musi być całkowicie opróżnione z resztek pokarmowych (środki przeczyszczające). Bezpośrednio przed badaniem za pomocą cienkiej rurki (grubość termometra) wypełnia się jelito grube pacjenta powietrzem. Rozdęcie jelita przez gaz umożliwia wirtualną endoskopię. Badanie trwa od 15-30 minut. Przed wprowadzeniem kolonografii wirtualnej możliwa była wyłącznie ocena grubości ściany lub szerokości światła jelita, wypełnionego środkami kontrastującymi, w klasycznym badaniu tomografii komputerowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie najpierw kolonoskopii wirtualnej, a następnie jeśli są wskazania, szukanie i usuniecie polipów konwencjonalną metodą. Większość niewykrytych polipów (za pomocą tradycyjnej kolonoskopii jak i wirtualnej) znajdowała się w fałdach okrężnicy lub w okolicy wewnętrznej krawędzi odbytu.

Polip (łac.) polypus z gr. πολύπους/polypos – polip (w znaczeniu głowonóg, ośmiornica), polip (w znaczeniu: narośl, guz); z gr. πολύς /polys/ – przedrostek oznaczający m.in.: liczny, wielki + gr. πούς/pous – stopa, noga, łapa, macka, ramię – guzowaty twór patologiczny wyrastający z błon śluzowych wysłanych nabłonkiem gruczołowym, często mnogi (polipowatość).DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

Badanie[ | edytuj kod]

Przed badaniem pacjent przygotowuje się w domu oczyszczając jelita. Dodatkowo podaje się dożylnie środek rozkurczowy (np. Buscopan), a do jelit tłoczy się powietrze. Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć tomografem w dwóch pozycjach: na plecach i na brzuchu. Za pomocą oprogramowania tworzony jest trójwymiarowy model jelita.

Zalety i wady[ | edytuj kod]

Głównymi zaletami badania są:

 • nieinwazyjność i komfort dla pacjenta
 • krótki czas badania
 • brak konieczności obserwacji (pacjent wraca do domu tego samego dnia)
 • Główną wadą badania jest to, że podczas tego badania, nie można pobrać wycinków z ewentualnych tworów. Dlatego w przypadku wykrycia nieprawidłowości, konieczne jest wykonanie klasycznej kolonoskopii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. JP Heiken, Peterson CM, Menias CO. Virtual colonoscopy for colorectal cancer screening: current status: Wednesday 5 października 2005, 14:00–16:00. „Cancer Imaging”. 5 (Spec No A), s. S133–S139, November 2005. International Cancer Imaging Society. DOI: 10.1102/1470-7330.2005.0108. PMID: 16361129 (ang.). 
  2. Bielen DJ, De Wever LL, Frederik Maes i inni. Clinical validation of high-resolution fast spin-echo MR colonography after colon distention with air. „J Magn Reson Imaging”. 22 (3), s. 400–5, September 2005. DOI: 10.1002/jmri.20397. PMID: 16106357 (ang.). 
  3. Diagnostyka obrazowa - Międzynarodowe Centra Medyczne Euromedic
  4. Virtual Colonoscopy | NIDDK, digestive.niddk.nih.gov [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  Reklama