Winnipesaukee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Winnipesaukee (ang. Lake Winnipesaukee) – jezioro w Stanach Zjednoczonych, największe jezioro stanu New Hampshire, położone w jego środkowej części, na terenie hrabstw Belknap i Carroll, u podnóża Gór Białych.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Hrabstwo Carroll (ang. Carroll County) – hrabstwo w stanie New Hampshire w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 992,24 mil² (2569,89 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 47 818 mieszkańców.

Winnipesaukee jest jeziorem polodowcowym. Liczy 186 km² powierzchni, rozciąga się na długości około 32 km i mierzy do 19 km szerokości. Cechuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową, z licznymi zatokami. Na jego obszarze znajduje się około 275 wysp. Lustro wody znajduje się na wysokości 153 m n.p.m.

Góry Białe (ang. White Mountains, fr. Montagnes Blanches) - pasmo górskie w Ameryce Północnej, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych (stany New Hampshire i Maine), na północ od Bostonu, stanowiące najwyższą część Appalachów Północnych. Niewielka część znajduje się również w Kanadzie (prowincja Quebec). Długość ok. 400 km, przebieg południkowy. Zbudowane ze skał krystalicznych i osadowych (piaskowce, łupki, wapienie), intrudowanych skałami magmowymi. Wznoszą się do 1917 m n.p.m. (Góra Waszyngtona).Wędkarstwo podlodowe – rodzaj hobby i sportu, polegający na połowie ryb spod lodu. Praktykowane na zamarzniętych akwenach. Zasady połowu w Polsce regulowane są przez Polski Związek Wędkarski, zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb PZW, w tym m.in.:

Jezioro stanowi ośrodek rekreacji (w okresie letnim – rejsy wycieczkowe, wędkarstwo, zimą – żeglarstwo lodowe, wędkarstwo podlodowe).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lake Winnipesaukee (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-11-13].
  2. Lake Winnipesaukee (ang.). Visit the USA. [dostęp 2018-11-13].
  3. Lake Winnipesaukee (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2018-11-13].
Reklama