Winnipeg (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Winnipeg (ang. Lake Winnipeg, fr. Lac Winnipeg) – jezioro słodkowodne w środkowej części Ameryki Północnej. Leży w Kanadzie, w prowincji Manitoba, około 55 km na północ od miasta Winnipeg. Z powierzchnią 23 750 km² jest siódmym co do wielkości jeziorem w Kanadzie i dziesiątym na świecie. Długość jeziora wynosi 416 km, głębokość średnia 12 m, głębokość maksymalna 18 m (według innych źródeł 36 m), a wysokość nad poziomem morza 217 m.

Gimli jest miasteczkiem w południowo-centralnej Manitobie w Kanadzie. Liczy 1657 mieszkańców, którzy są głównie islandzkich korzeni.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Jezioro Winnipeg jest pozostałością po istniejącym do ok. 8000 lat temu w tej części kontynentu amerykańskiego ogromnym (o powierzchni szacowanej na ok. 134 tys. km²) lodowcowym jeziorze Agassiz.

Hydrologia[ | edytuj kod]

Powierzchnia zlewni jeziora Winnipeg wynosi 982 900 km² (w tym 802 900 w Kanadzie), czyli ponad 40 razy więcej niż powierzchnia samego jeziora. Jest to najwyższy taki stosunek w Ameryce Północnej. Zlewnia obejmuje obszary w Albercie, Manitobie, Ontario i Saskatchewan a także w amerykańskich stanach: Minnesota i Dakota Północna.

Winnipeg Beach – miejscowość w Kanadzie w regionie Interlake prowincji Manitoba. Znajduje się na zachodnim brzegu jeziora Winnipeg, około 56 km na północ od miasta Winnipeg. Graniczy z Gimli, St. Andrews oraz Dunnottar. Zamieszkana przez 1011 osób (2011).Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.

Tylko jedna rzeka – Nelson wypływa z jeziora, w kierunku północnym. Średni roczny przepływ wynosi 2066 m³ na sekundę. Nelson uchodzi do Zatoki Hudsona.

Winnipeg posiada wiele dopływów. Saskatchewan przepływa wcześniej przez jezioro Cedar w północno-zachodniej części, Red River uchodzi od południa, a Winnipeg od południowego wschodu. Te trzy rzeki dostarczają około 60% wody wpływającej do Winnipeg. Oprócz tego do jeziora uchodzą m.in. Dauphin, Bloodvein, Berens, Poplar i Manigotagan.

Winnipeg (ang. Winnipeg River, fr. Rivière Winnipeg) – rzeka w Kanadzie płynąca na północny zachód z Jeziora Leśnego do Jeziora Winnipeg przez prowincje Ontario i Manitobę. Ma 235 km długości od miasta Kenora do jej ujścia w Jeziorze Winnipeg. Dział wodny rzeki ma powierzchnię 106 500 km², znajduje się głównie w Kanadzie. Około 29 000 km² działu wodnego leży na terenie północnej Minnesoty w Stanach Zjednoczonych. Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Saskatchewan (ang. Saskatchewan River, fr. Rivière Saskatchewan) – rzeka w Kanadzie, w prowincjach Saskatchewan i Manitoba. Powstaje z połączenia rzek Saskatchewan Południowy i Saskatchewan Północny. Długość rzeki od tego miejsca wynosi 550 km, a licząc od źródeł Saskatchewanu Południowego - 1928 km. Saskatchewan uchodzi do jeziora Winnipeg (wcześniej przepływając przez jezioro (Cedar) - tym samym należy do dorzecza rzeki Nelson i zlewiska Zatoki Hudsona.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
Berens River – rzeka w kanadyjskich prowincjach Ontario i Manitoba. Wypływa z jeziora Pringle w Ontario w kierunku jeziora Winnipeg, do którego uchodzi w pobliżu miejscowości Berens River.
Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Red River (fr. Rivière Rouge) – rzeka w USA i Kanadzie. Długość 500 km, średni przepływ 240 m³/s, powierzchnia dorzecza 297 000 km². W Stanach Zjednoczonych często używa się nazwy Red River of the North dla odróżnienia od tak samo nazywającej się rzeki na granicy stanów Teksas i Oklahoma.
Cedar (ang. Cedar Lake) – jezioro w Ameryce Północnej, w kanadyjskiej prowincji Manitoba, położone na północ od jeziora Winnipegosis. Przepływa przez niego rzeka Saskatchewan, która łączy go z położonym bardziej na wschód jeziorem Winnipeg.

Reklama