• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Winnetka

  Przeczytaj także...
  Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kevin sam w domu (ang. Home Alone) – amerykański film fabularny z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa. Oglądanie tego filmu jest dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT).

  Winnetka – wieś (village) w hrabstwie Cook, w północno-wschodniej części stanu Illinois, w Stanach Zjednoczonych, położona nad jeziorem Michigan, na północnych przedmieściach Chicago. W 2016 roku miejscowość liczyła 12 417 mieszkańców.

  Pierwsi Europejscy osadnicy przybyli tu w latach 20. i 30. XIX wieku. Miejscowość rozplanowana została w 1854 roku, wkrótce po dotarciu tu kolei, a jej formalne założenie nastąpiło w 1869 roku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Winnetka jest jedną z najzamożniejszych miejscowości w Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku średnie roczne zarobki w gospodarstwie domowym wyniosły blisko 312 tys. dolarów, dając jej 10. pozycję pod tym względem w kraju.

  Przy 671 Lincoln Avenue w tej miejscowości znajduje się dom, w którym rozgrywa się akcja filmu Kevin sam w domu a także początkowe sceny filmu Kevin sam w Nowym Jorku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Winnetka (village), Illinois (ang.). QuickFacts from the US Census Bureau. [dostęp 2017-11-02].
  2. Winnetka (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2017-11-02].
  3. 11 Chicago suburbs make list of 100 richest towns (ang.). Chicago Tribune. [dostęp 2017-11-02].
  4. 'Home Alone' director: We chose Winnetka home because it was warm, menacing (ang.). Chicago Tribune. [dostęp 2017-11-02].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hrabstwo Cook – drugie pod względem liczby ludności hrabstwo w Stanach Zjednoczonych (po hrabstwie Los Angeles w Kalifornii). W jego granicach znajduje się miasto Chicago i liczne przedmieścia wchodzące w skład metropolii chicagowskiej. Siedzibą władz hrabstwa jest Chicago, które obejmuje 54% całkowitej populacji hrabstwa, które z kolei obejmuje 43,8% całkowitej populacji stanu Illinois.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kevin sam w Nowym Jorku (ang. Home Alone 2: Lost in New York) – amerykański film fabularny z 1992 roku w reżyserii Chrisa Columbusa. Macaulay Culkin za rolę Kevina w tym filmie dostał 8 milionów dolarów; jest to największa kwota jaką kiedykolwiek zarobił dwunastoletni aktor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.82 sek.