Wings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wingszespół rockowy założony przez Paula McCartneya w 1971 roku, istniejący do 1981 roku. Mimo że w zespole zachodziło wiele zmian personalnych, to przez cały okres istnienia głównym trzonem byli Paul McCartney, Linda McCartney i Denny Laine. Brzmienie Wings było zróżnicowane – od sielankowej łagodności i urokliwej stylistyki pop (Mary Had A Little Lamb, Little Lamb Dragonfly, One More Kiss) do porywającego rocka i bluesa (So Glad To See You Here, Wild Life, Call Me Back Again). Melodyka zespołu Wings nawiązywała często do różnych środków ekspresji, które pod koniec lat 60. wprowadzał zespół The Beatles. W 1977 roku grupie sukces przyniósł singel Mull of Kintyre.

Linda Louise McCartney (ur. 24 września 1941, zm. 17 kwietnia 1998) – amerykańska fotograf, muzyk i obrończyni praw zwierząt.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Dyskografia[ | edytuj kod]

 1. Wild Life (1971)
 2. Red Rose Speedway (1973)
 3. Band on the Run (1973)
 4. Venus and Mars (1975)
 5. Wings at the Speed of Sound (1976)
 6. Wings Over America (album koncertowy; 1976)
 7. London Town (1978)
 8. Wings Greatest (1978)
 9. Back to the Egg (1979)
 10. Concerts for the People of Kampuchea (album koncertowy; 1981)
 11. Band on the Run: 25th Anniversary Edition (1999)
 12. Wingspan: Hits and History (2001)

Trasy koncertowe[ | edytuj kod]

 • Wings University Tour
 • Wings Over Europe Tour
 • Wings 1973 UK Tour
 • Wings Over the World tour
 • Wings UK Tour 1979
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Dyskografia Paula McCartneya
 • The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Band on the Run – piąty album Paula McCartneya i trzeci grupy Wings, wydany pod koniec 1973 roku. Był największym sukcesem McCartneya od czasu rozpadu The Beatles – zarówno pod względem artystycznym jak i komercyjnym (sprzedano ponad 6 milionów kopii). Najlepiej sprzedający się album 1974 roku. Spotkał się z uznaniem krytyków, pochlebnie ocenił go także m.in. John Lennon. Płyta przebywała na listach przebojów przez trzy lata, dzięki czemu do dziś jest najbardziej znanym albumem solowym McCartneya. Zawiera takie przeboje jak: Band on the Run, Jet i Helen Wheels.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Denny Laine, a właściwie Brian Frederick Arthur Hines (ur. 29 października 1944 r. w Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako gitarzysta i wokalista zespołu The Moody Blues oraz jako gitarzysta i wokalista grupy Wings.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama